Loading...
Malebné Stříbrnice leží ve chřibském podhůří asi 11 km od Uherského Hradiště a dnes je obývá něco málo přes 400 obyvatel. Obec se může pochlubit pěkným kostelem i kaplí. Zajímavé je, že jsou obě sakrální památky zasvěceny sv.Prokopovi, což svědčí o tom, že se tento světec ve Stříbrnicích těšil velké oblíbenosti. Z obou objektů je kupodivu mnohem hodnotnější ten menší, stojící na návsi, neboť byl postaven ve stylu vrcholného baroka. Předchůdcem zděné kaple byla její dřevěná předchůdkyně - zvonice, jež zde pravděpodobně stávala už někdy ve 12.století. Zachoval se z ní zvonek, používaný dodnes, který roku 1692 ulil brněnský zvonař Jan Křtitel Maleček. Zvon upozorňoval vesničany pracující na polích na příchod poledne a večerní modlitbu, dále na smrt některého z obyvatel, vypuknutí požáru či jiné katastrofy. Raritou pak bylo vyzvánění proti bouřkám, ale jestli jeho klinkání opravdu nějak pomohlo, o tom už v análech není nikde ani zmínky...
Zděnou kapli se obec rozhodla postavit v polovině 18.století, což u buchlovské farnosti prosadil tehdejší představený obce – burgmistr Mikuláš Marťan. Stavba byla realizována v průběhu let 1759 -50 a skutečně se povedla. Nad malou podélnou lodí se nad vchodem vypíná čtyřhranná věž zvonice, jejíž podvěžní interiér zdobí křížová klenba. Prostor lodi je zaklenut plackou a stěny členěny pilastry s římskými hlavicemi. Roku 2009 kaple prošla velkou rekonstrukcí a její zářivá modrobílá fasáda dodnes krášlí centrum obce.
Závěrem bych se chtěl zmínit o jednom výroku, který jsem kdesi na internetu nedávno o Stříbrnicích četl. Podle něj se prý stalo zasvěcení kostela i kaple sv.Prokopovi velkým omylem církevních hodnostářů: sv.Prokop je totiž patronem havířů a ve Stříbrnicích lze nalézt drahý kov toliko ve jménu obce!
Jenže autor myšlenky zcela opomenul fakt, že sv.Prokop patřil k nejpřednějším českým světcům a byl patronem jak horníků, tak i rolníků... tedy profese, kterou se živili obyvatelé této slovácké obce.