Studený průchod
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Mapa 19 B1
Přírodní skalní útvar. Puklina ve skále na jejímž vrcholu stála také roku 1866 rakouská dělostřelecká baterie. Název dostal prostor pro své chladné ovzduší i v letních měsících. Přístup k lokalitě je značen např. žlutou TZN od Kurovodic strmým stoupáním, nebo červenou TZN od Drábských Světniček k restauraci na Vyhlídce. Téměř stejnou trasu sleduje i modrá TZN mezi udávanými místy. Červená však vede po vyhlídkových terasách vrchu Mužský, z nichž se za vhodných podmínek lze kochat pohledy na okolí Březiny a Mnichovohradišťska a případně i k Ještědu.
Fotogalerie
Skalní štěrbina Studený průchod se nachází cca v polovině cesty mezi Krásnou vyhlídkou a Drábskými světničkami. Skalní štěrbina o délce 125 metrů vznikla posunem okrajové kry na hraně pískovcového masivu Příhrazských skal.
Název štěrbiny Studený průchod dává opodstatnění svému názvu. Chlad ve štěrbině je způsoben jak nedostatkem světla tak i velkou vlkostí, která prosakuje ze skal. Po zimním období se zde sníh a led drží ještě velmi dlouho. Pěšina vedoucí štěrbinou je tedy stále mokrá.
Prusko-rakouská válka, která se v roce 1866 prohnala oblastí mezi Hradcem Králové, Náchodskem, Podkrkonoším a Českým rájem poznamenala i tuto část skal. Na vchu skalního masivu nad Studeným průchodem byla umístěna rakouská dělostřelecká baterie, která kontrolovala údolí u Mnichova Hradiště.