Sudslava
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Sudslava leží v okrese Ústí nad Orlicí, na pomezí kraje Pardubického a Královéhradeckého, mezi městy Vamberk, Ústí nad Orlicí, Brandýs nad Orlicí a Choceň, přičemž obcí s rozšířenou působností je ale Vysoké Mýto, pověřenou obcí pak Choceň.
Obec se nachází v nadmořské výšce asi 430 m. n. m., má katastrální výměru 4,4 km2 a necelých 200 obyvatel. Nejstarší písemný záznam o obci se dochoval z poloviny 14. století.
Již tehdy zde stála vladycká tvrz, kterou vlastnil loupeživý rytíř Mikuláš z Potštejna, a také kostel. Tvrz byla zničena během trestné výpravy markraběte Karla Lucemburského na Potštejn.
Dřevěný renesanční kostel z 16. století, v 17. století obnovený, byl nakonec v 2. polovině století 18. nahrazen kostelem současným. Farní správa však byla přenesena do Brandýsa nad Orlicí a fara v roce 2006 prodána a od té doby postupně rekonstruována.
Turisté mohou v Sudslavě obdivovat hned několik kulturních památek, kromě již zmíněného pozdně barokního kostela Proměnění Páně ze 70. let 18. století a budovy bývalé fary z konce století 17. i s přilehlým areálem, které je již věnován samostatný příspěvek, kamennou sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1750 před farou, kamenný kříž z roku 1781 pod kostelem a smírčí kříž obrazem meče, dále pak ještě novodobé skulptury sv. Anny z roku 1881, původně stojící při staré polní cestě do Turova, dnes po obnově umístěná na křižovatce Kostelec nad Orlicí-Brandýs nad Orlicí-Koldín, a Panny Marie Immaculaty z roku 1857.
V obci se nachází také sportovní areál, vodní nádrž, prodejna potravin, pohostinství a pošta. Prochází tudy cyklotrasa a žlutá turistická značka z Hájku do Chocně.
V Sudslavě se tradovala pověst, že zde sestoupil na zem anděl, protože se jednou v zimě objevila v čerstvém sněhu jen jediná osamělá šlépěj. Na jejím základě vznikla stejnojmenná povídka Karla Čapka z Povídek z jedné kapsy.
Více např. na webových stránkách bývalé fary Sudslava