Šumvald – sv. Jan Nepomucký
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Mimořádně zajímavě pojatá plastika populárního barokního světce sv. Jana Nepomuckého zdobí prostranství před kostelem v Šumvaldě.
Čtyřboký hranolový odstupňovaný podstavec nese nástavec s obláčky a hlavičkami andělíčků. Na čelní straně podstavce je tradiční reliéf svržení mrtvého Jana do Vltavy z Karlova mostu. Kartuše nesou latinské a německé nápisy. V chronogramu je sice uveden letopočet 1725, ale samotný vznik díla se udává do roku 1713, čili nápis zřejmě vznikl dodatečně.
Socha, přesněji sousoší je připisována Janu Václavu Sturmerovi (Johannu), jednomu z předních olomouckých sochařů své doby (1675–1729). Sturmerovo dílo je ovlivněno pracemi lombardských mistrů a berniniovskými vlivy. Jeho dílo vyvrcholilo výzdobou poutního areálu na Svatém Kopečku, podílel se např. Na Mariánském sloupu na Dolním náměstí v Olomuci, sochy v kostelu Panny Marii Sněžné či ve sv. Mořici. Mariánské sloupy nesou jeho plastiky např. ve Svitavách, Moravské Třebové či Fulneku. K jeho učedníkům patřili i další známí sochaři (Jiří Antonín Heinz, Josef Wintelhader, Ondřej Zahner).