Dlouhá Loučka u Uničova-horní a dolní zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Obec Dlouhá Loučka je asi 7 km Sv od města Uničova v Moravském úvalu, těsně pod svahy Nízkého Jeseníku, při silnici na Rýmařov. Tato výstavná,poměrně dlouhá obec, jak napovídá její název, vznikla rozdělením a opětném spojení dvou samostatných obcí s vlastními zámky a to Horní a Dolní Dlouhé Loučky.
První zmínka o vsi Loučka je z 1307, kdy se uvádí biskupský man „Jan de Luczka“. Největší díl Loučky získal Mikuláš z Loučky, který koupil r.1371 od Evy, manželky Oldřicha z Herartic, tvrz, dvůr, 2 mlýny a další zboží. V r.1377 prodal Mikuláš tvrz i všechen svůj majetek v Loučce a v r.1382 Mikulášův bratr Adam svůj podíl v Loučce prodal Pavlíkovi ze Sovince a Pavlík tak získal větší část zboží v Loučce. Pavlík ze Sovince pak vše co užíval ve vsi Loučka prodal markraběti Joštovi.Panechal si jen dvůr a nějaké díly v horní části vsi. Markrabě Jošt nechal zapsat získaný majetek olomoucké kapitule k majetku, který získala v r.1374 od Jana Kropáče z Holštýna. Loučka tak byla rozdělena na Horní Loučku, která byla v držení pánů ze Sovince a Dolní Dlouhá Loučka, která byla v držení olomoucké kapituly. Rozdělením vesnice však došlo k velkým sporům mezi kapitulou a pány ze Sovince. V seznamu zpustošeného zboží z r.1399 se uvádí také „Veliká Loučka“ a v listině z r.1408 dává kapitola rychtářovi Petrovi Öhlerovi z Loučky svolení k odprodeji části majetku, protože utrpěl válkami mnoho škod. V protestantských listinách z r.1616 se uvádí Jan Kryštof Pivec z Hradčan a Klimštejna a na Dlouhé Loučce. Za vlády Pivců z Hradčan byla tvrz přebudována na renesanční zámeček. Část Dolní Loučky držel Jiří Malaška. Ten ji musel postoupit katolíkovi Janu Kaváni z Bujery a konfiskovaný podíl pánů Pivců z Hradčan koupil majitel janovického panství Wolfgang Hoffmann z Grünbüchlu. Jeho nástupci v r.1707 prodali tento majetek velmistru Řádu německých rytířů, kterým patřil až do r.1938. Po r.1945 OÚ.
Tvrz v Horní Dlouhé Loučce postavili koncem 16.stol. Ederové ze Šťavnice. V urbáři sovineckého panství z r.1618 je uvedeno, že „při tom pivovaře a mlejnu jest tvrz a dvůr pro příjezd panských vystavený“. Jan starší Kobylka z Kobylího majitel Sovince musel za protihabsburský odboj svůj majetek v r.1623 odprodat. Majetek v Loučce koupil v r.1629 velmistr Řádu německých rytířů a zdejší tvrz přebudoval na barokní zámek. Na počátku 19.stol., kdy se na zámek přestěhoval ze Sovince vrchnostenský úřad panství, dostal zámek empírovou fasádu a byla k němu přistavěna empírová Kaple sv.Alžběty. Po bitvě u Slavkova r.1805 byla část zámku přebudována na nemocnici s 600 lůžky. Po r.1918 se stal rezidencí pražského a olomouckého arcibiskupa kardinála Lva Skrbenského z Hřiště. V r.1941 francouzští zajatci vězněni na Sovinci v jedné místnosti zámku namalovali mapy a symboly jednotlivých krajů Francie. Po válce byl v majetku oborového podniku Obuv.Vyhořel a jsou provedeny jen základní udržovací práce. Zachovalý a pro společenské akce je využíván anglický park.