Svídnice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Svídnice je nevelká obec a společně s připojenou osadou Práčov má 400 obyvatel. Obec najdeme v oblasti Železných hor, jižním směrem od města Slatiňany. Obec se rozkládá na levém břehu řeky Chrudimky. V okolí obce se rozprostírají pěkné lesy. Severozápadním směrem od Svídnice je chráněné území přírodní památky Hrobka a tvoří ji oblast s růstem chráněných druhů teplomilných a suchomilných rostlin. Osada Přáčov leží jižním směrem od obce a severně od ní je na toku Chrudimky Práčovská vyrovnávací nádrž. Vodní nádrž Křižanovice II, neboli Práčovská byla vybudovaná v roce 1953 a má 17,5 metrů vysokou zemní hráz a 210 metrů dlouhou. Od východního okraje osady a podél toku Chrudimky se rozprostírá chráněné území přírodní rezervace Krkanka. Rezervaci tvoří žulové výchozy a mrazové sruby v údolí řeky Chrudimky a peřeje a malé vodopády na potocích ústících do Chrudimky. Jihovýchodním směrem od Práčova na ostrohu na pravém břehu Chrudimky je zřícenina hradu Strádov. Hrad pochází ze 14. století. Jihozápadním směrem od osady se rozprostírá oblast Slavické obory. Oboru založil v druhé polovině 18. století kníže Auersperg. V oboře chovají jelení a muflonní zvěř a oboru je možné navštívit pouze v letním období a pouze po vyznačených cestách. Svídnicí prochází modrá turistická značka a osadou Práčov vede žlutá značka a značená lokální cyklostezka. Po modré značce dojdeme do obce Svídnice z města Slatiňany a značka dále pokračuje kolem osady Radochlín do oblasti přírodní rezervace Krkanka. Žlutá značka vede do Práčova z města Slatiňany a v letním období pokračuje dále Slavickou oborou na rozcestí v oblasti Krkanky.
Historie
První písemná zmínka o obci Svídnice je z roku 1349 a byla majetkem podlažického kláštera minoritů řádu svatého Jakuba. V roce 1564 byla obec připojena k sečskému panství. Ve středu obce stojí zajímavá zvonička. Zvonička má osmiboký podstavec a stříšku. V sousedství zvoničky stojí pískovcový kříž. Dále najdeme ve Svídnici pískovcový kříž s reliéfem svatého Jana Nepomuckého z roku 1759. V roce 1714 byla v obci založena papírna, počátkem 19. století byl k papírně přistavěný mlýn. V roce 1861 papírna zanikla a pracoval pouze tak zvaný Horní mlýn. Budova Horní mlýna, neboli papírny z 18. století se dochovala do dnešních dnů. Severně od obce v oblasti lesa se dochovaly pozůstatky dvou vápenných pecí, které sloužily k pálení vápeníku na vápno převážně pro potřeby papírny a stavební účely.
Práčov
V letech 1364 až 1366 nechal vladyka Lacembok z Chlumu, majitel hradu Strádov v osadě Přáčov založit minoritský klášter svatého Jakuba. V období husitských válek byl klášter vypálen a zbořen. V bývalém areálu kláštera byl postaven gotický kostel svatého Jakuba. Kostel prodělal řadu přestaveb, v letech 1851 až 1865 byl kostel regotizován. V osadě se dochovaly zbytky opevnění hradiště a to valy.