Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Jeden z nejzajímavějších smírčích křížů svitavského okresu najdete nedaleko obce Svojanov, přesněji v serpentině u silnice, spojující tuto obec s Borušovem a dále například s Moravskou Třebovou. Tento kříž současně patří k těm, které byly zapsány a zmapovány již koncem 19. století (Czerny, 1895) i k těm, jejichž technická data uvádí většina informačních pramenů téměř shodně. A aby toho nebylo málo, patří i do řady smírčích křížů, které se na současném místě ocitly až druhotně a bez vlastního přičinění i mezi ty, ke kterým se váže doposud známá pověst. Ta ovšem silně kopíruje legendu o vzniku známé jesenické skalky, zvané Vozka.
Formanský smírčí kříž je vysoký přibližně 110 centimetrů, jeho šířka je 60 cm a tloušťka (v tomto případě se toto slovo ale opravdu moc nehodí) se uvádí necelých 20 (17 až 19) cm. Na čelní straně tohoto kříže se nachází zajímavá a velmi neobvyklá rytina otočné přední nápravy vozu neboli rejdu. Někteří tam (nad levým kolem) dokonce vidí i přejetou nebo snad dokonce zavražděnou postavu vozky, ale tomu nevěřím … vždyť obávaný Mírov je přece tak blízko.
Původně prý kříž stával u zaniklé cesty ze Svojanova do Žipotína a na současné místo byl přemístěn při stavbě silnice ze Svojanova do Borušova v roce 1922. U silnice ležel zapomenutý až do roku 1967, kdy byl znovu postaven. Následně byl znovu pokácen, opět zapomenut (ach ta paměť lidská) a novým velkým objevem se stal v roce 2001. Dnes si již místní kříže velmi váží a dokonce vedle něj umístili vícejazyčnou informační tabuli.
A na závěr tedy ona - již zmíněná - pověst. Podle ní tudy v dobách dávno minulých projížděl forman s plně naloženým vozem. Když se mu splašili koně (nebo prostě už nemohli dál), snažil se zboží (nebo pískovec) nějak zachránit, a proto podložil kolo vozu bochníkem chleba. Kvůli takovému rouhání ho okamžitě stihl krutý trest a on se – i s celým povozem - propadl do země (chudáci koně). A tak asi zůstaneme raději u toho nešiky, který pod vůz nešťastnou náhodou sám spadl, nebo u chudáka, kterého nenechavý lapka okradl a zabil.
A jako PS ještě jedno upozornění. V okrese Svitavy se nacházejí Svojanovy dva. Do toho známějšího zajíždějí turisté většinou navštívit – kdysi – gotický hrad. Náš smírčí kříž se však tyčí u toho druhého, ležícího na opačné straně Svitavska nedaleko hranic se šumperským okresem, mezi městy Moravská Třebová a Zábřeh.