Svratka – zvonice
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Zvonice
Svým způsobem nejstarší a nejzajímavější památkou městečka Svratka, nacházejícího se v oblasti Českomoravské vrchoviny, je jistě zdejší samostatně stojící zvonice. V budovách kostela sv. Jana Křtitele nebo místní fary by se možná našel i nějaký ten kamínek starší datace, ale jako celek je tato stavba zřejmě opravdu tou nej. Podle některých informačních pramenů je tato zvonice stejně stará jako kostel, podle jiných pochází z období okolo roku 1600. V této souvislosti je ovšem zajímavé, že o tom, jestli je tím kostelem myšlen původní svatostánek z II. poloviny 13. století nebo jeho nová varianta z roku 1788, všechny zdroje tajuplně mlčí. Shodnou se však na dalších informacích.
Hranolovitá zvonice slouží jako vstupní brána do areálu hřbitovního kostela. Jedná se přitom o kamennou stavbu s roubeným zvonovým patrem, obnoveným do současné podoby v roce 1790. Přízemí zvonice přitom bylo až do roku 1947 využíváno také jako márnice. V dřevěné části „věže“ je zavěšen zvon Maria, pocházející z roku 1480. Aby Marušce nebylo smutno, byly sem v roce 1972 zavěšeny ještě další dva zvony, a to sv. Jan a sv. Václav. Jejich tvůrci jsou manželé Manouškovi ze Zbraslavi. Ve zvonici ale těch zvonů bylo více vždy. Jen ty válečné rekvizice je nenechaly na pokoji. Postupně se zde tak objevily následující zvony: zvon neznámého jména (zvonil v letech 1561 až 1917), zvon „Poledník“ (1872-1917), malý „Umíráček“ (1806-1917) a dva bezejmenné novější zvony (1919-1942 a 1925-1942). Tyto ještě doplňoval zvon na kostelní věži (1862-1917). Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je zajímavé, že gotická Marie přežila už více než pět století. Možná je to i díky jednořádkovému nápisu, vyvedeném gotickým písmem, který obvod zvonu zdobí.
Polozděná renesanční zvonice s mírně ustupujícím bedněním zvonového patra tvoří spolu s kostelem sv. Jana Křtitele a ohradní hřbitovní kamennou zdí typ tzv. opevněného kostela.