Švýcarsko - Walliské Alpy (1): Údolí Saastal a Mattertal (informace, turistické možnosti)
Švýcarsko - Walliské Alpy (1): Údolí Saastal a Mattertal (08/2015)
Walliské Alpy (něm. Walliser Alpen, franc. Alpes valaisannes), nazývané také Penninské Alpy (ital. Alpi Pennine, franc. Alpes pennines), jsou rozlehlý horský masív v Západních Alpách, ležící na rozhraní Švýcarska (kanton Wallis/Valois) a Itálie (provincie Piemont a Valle d'Aosta).
Hlavní hřeben Walliských Alp se táhne při státní švýcarsko-italské hranici ze západu od Velkého Svatobernardského průsmyku (franc. Col du Grand-Saint-Bernard, ital. Colle del Gran San Bernardo) na severovýchod k průsmyku Simplon. Ze severní švýcarské strany je horstvo ohraničeno širokým údolím řeky Rhôny.
Walliské čtyřtisícové vrcholy patří k nejvyšším v Alpách, vyšší je už jen Mont Blanc (4 810 m n. m.). Nejvyšším vrcholem Walliských Alp je Dufourspitze (ital. Punta Dufour) 4 634 m n. m., na první pohled nenápadný vrchol v horské skupině Monte Rosa, ležící na hranicích Švýcarska a Itálie. Pojmenován byl po generálu Dufourovi, tvůrci prvního švýcarského topografického atlasu.
Nejvyšším vnitrozemským vrcholem švýcarských Walliských Alp je Dom (4 545 m n. m.), majestátná hora ve skupině Mischabel. Ikonický symbol Švýcarska Matterhorn je v rámci Walliských Alp podle výšky až 9. v pořadí (4 478 m n. m.), zato jeho tvar kamenného zubu je naprosto jedinečný a nezaměnitelný, zvláště z pohledu od města Zermatt.
V prvním srpnovém týdnu r. 2015 jsme se vydali do švýcarské části Walliských Alp, a to konkrétně do oblasti dvou údolí – Saastal, který reprezentuje město Saas-Fee, a Mattertal, ve kterém se nachází známé turistické středisko Zermatt. Cílem bylo vidět Matterhorn a projít některé turistické trasy nad oběma údolími.
Turistické možnosti: Walliské Alpy jsou hory vysoké a strmé s velkým převýšením. Vrcholové partie hor jsou spíše pro horolezce, ferratisty, anebo skialpinisty s cepíny a mačkami (ledovce, sníh). My jsme obyčejní turisté - pěšáci a tak tomu i odpovídal výběr našich tras.
Převýšení z údolí k horním stanicím lanovek tady dělá běžně 1 – 1,5 km prudkým stoupáním. Pokud tedy chce běžný turista zvládnout nějaký jednodenní okruh v horních partiích těchto velehor a na noc se vrátit dolů do ubytování, musí se na nástup na trasy nechat vyvést za pomocí techniky (lanovky, vláček). Jinak by prostě šel celý den jen nahoru.
Slevová karta Bürgerpass (Citizens Pass) v údolí Saastal: Bydleli jsme v údolí Saastal - v kempu Kapellenweg v městečku Saas-Grund. Kdo se v letní sezóně ubytuje v údolí Saastal, dostane od ubytovatele místní slevovou kartu Bürgerpass. Platí to i pro kempy.
Karta opravňuje k bezplatnému využívání všech lanovek ve střediscích nad údolím Saastal, tj. v Saas-Fee, Saas-Grund a Saas-Almagell, které jsou v létě v provozu (kromě podzemní dráhy Metro Alpin - ta je zpoplatněna vždy). Mapku lanovek i s provozní dobou jsme dostali ke kartě.
Tyto výhody jsou při švýcarských cenách nesporné. Při vstupu na lanovku vás turniket na kartu pustí tolikrát, kolikrát chcete, to není omezeno. Bez této karty byste zaplatili např. za jednosměrnou jízdu lanovkou ze Saas-Fee na Felskinn 30 Euro, za obousměrnou 44 Euro. Takto vás to nestojí nic. Alespoň v roce 2015 tomu tak bylo. Odkazy: The Citizen's Pass in summer. Swissholidayco.com/Saas-Fee-Citizens-Pass
Lanovky zdarma v Saastalu v letní sezóně 2015: Saas Fee – Felskinn (Felskinnbahn - od 13.6. do 13.7.2015 nebo Alpinexpress – od 13.7. do 31.10.2015), Saas-Fee – Plattjen, Saas-Fee – Hannig, Saas-Grund – Kreuzboden – Hohsaas, Saas-Almagell – Furggstalden – Heidbodme. Do sestavy patří ještě lanovka na známé místo k pozorování svišťů Saas-Fee – Spielboden – Längfluh, ale ta se v letních sezónách 2015 a 2016 opravovala, takže byla mimo provoz.
Autobus v Saastalu zdarma: Dále je pro držitele karty zdarma autobus, který projíždí údolím Saastal až do hor k přehradě Mattmark. Poznáte jej - je žlutý s nápisem PostAuto. Autobus fungoval dobře – v údolí je hustá síť zastávek, jízdní řád dostanete ke kartě a je také na každé zastávce. Řidič karty nekontroloval, většinou se nastupovalo prostředními dveřmi. Je tady zvykem zazvonit na řidiče, když chcete na další zastávce vystupovat.
Hlavní přestupní místo je na náměstíčku u pošty v Saas-Grund. Tady se přestupuje z autobusů, které jedou trasu Saas-Almagell a Mattmark, do autobusů směřujících do Saas-Fee, a naopak. Díky těmto autobusům nemusíte řešit parkování auta, které je tu všude zpoplatněné.
Údolí Saastal – je krásné horské údolí ve Walliských Alpách. Nachází se zde několik obcí, které mají podobný ráz – dřevěnice a penziony, kostel a úpravný hřbitov. Na náhorní planině nad údolím se nachází město Saas-Fee, významné rekreační středisko. Úzké údolí je v sevření vysokých hor a je to poznat na teplotě, která je zde nižší než v jiných údolích okolo. Slunce velmi brzy zapadá za hory a ráno se nad ně dostává později, je tu déle stín.
Údolí Saastal si velmi oblíbili ortodoxní Židé, potkáte je tady prostě všude. Jezdí sem celé rodiny. Mají zde zajištěnou košer stravu a možnost pravidelně se modlit, někteří hoteliéři se soustředí právě na tuto klientelu. Nosí typické oblečení v podobě černých kabátů, bílých košil a klobouků. Kolem spánků jim visí uměle vytvořené kudrny - pejzy. Jejich ženy vypadají všechny stejně. Mají hnědé rovné vlasy, bledou pleť a nosí delší sukně a nenápadné blůzy. Mají hodně dětí. Pohybují se pouze v údolí a kolem stanic lanovek v prvním horském zeleném "patře", nechodí na túry. Zaslechli jsme rozhovor v autobuse, někdo se jich ptal, odkud pochází. Odpověď zněla: "Ze Švýcarska".
Kemp Kapellenweg – v městečku Saas Grund je několik kempů. Prvním z nich je právě Kapellenweg, těsně za ním následuje kemp Mischabel. Jsou si velmi podobné, leží na rozlehlé rovinaté travnaté ploše vedle ledovcové řeky, která se valí údolím od přehrady Mattmark. Příjezd do kempu Kapellenweg je po dřevěném mostě přes řeku. Sociální zařízení je v kempu starší a takové jakoby poskládané z jednotlivých buněk, někdy i muži a ženy společně. Teplá voda ale byla vždy a vše v čistotě.
Ceny Kapellenweg v létě 2015: dospělá osoba – 9 CHF/noc, stan - 4,50 CHF/noc, auto – 4,50 CHF/noc, poplatek obci – 1 CHF osoba/noc, ekologický poplatek – 2 CHF/osoba/noc, poplatek za Bürgerpass – 2 CHF/osoba/noc. Celkem za 1 noc (stan, auto, 2 dospělé osoby) – 41 CHF (tj. při kurzu švýcarského franku v létě 2015 – cca 26 Kč: 1 066 Kč). V ceně je teplá voda ve sprchách. Teplá voda na umývání nádobí stojí 0,50 CHF a spouští se vhozením mince do kasičky.
Wifi je v ceně kempu, na recepci dostanete přístupové heslo. Byl tu ale špatný signál a tak wifi fungovala pouze v okolí recepce a pouze někdy. Ve společenské místnosti byl volný počítač, kde byl internet zdarma. Chodili jsme se sem podívat na předpověď počasí a napsat zprávy domů.
Kemp se nachází v hlubokém údolí, které okolní hory stíní, takže slunce tu svítí přibližně od 9,15 do 18 hod. (srpen). Na slunci bylo teplo, ale po západu slunce za horský masív teplota prudce klesala. Srpnová rána tady byla velmi chladná, kolem 8 – 10 stupňů, provázená studenou rosou. S tím je potřeba počítat.
Saas-Fee – město svírají opravdu ty nejvyšší hory, ze kterých se dolů plazí bílé ledovce. Kdysi tu byli jen pastevci a dřevěné seníky. Zájem o turistiku změnil zapadlou vesnici, kam nevedla ani silnice, na letní i zimní turistické středisko. Zvláštní dřevěné seníky nebo sýpky stojí na kamenných nožkách. Nožky zabraňovali uhnívání dřeva a drobným hlodavcům ztěžovaly dostupnost úrody.
Do hor vás ze Saas-Fee vyvezou lanovky, v našem případě zdarma (podmínka: ubytování v údolí Saastal - viz. výše). Do Saas Fee je vjezd motorových vozidel zakázán. Auto je možné odstavit na centrálním poschoďovém parkovišti při vjezdu do města. Nebo pokud bydlíte jako my v údolí Saastal, nechat auto u ubytování a pro dopravu do Saas-Fee využít autobus zdarma.
Zermatt – do města je rovněž vjezd motorových vozidel zakázán, zásobování města zajišťují elektromobily. Auto musíte nechat v obci Täsch, která se nachází cca 5 km v údolí před Zermattem. Na trase Täsch – Zermatt pendluje vlak. Je možné využít také taxi. Velkokapacitní kryté parkoviště v Täschi je otevřeno non-stop a stálo 15,50 CHF na 1 den. Je možné zaparkovat také na menších soukromých parkovištích v obci. Vlak Täsch – Zermatt (Shuttle Train) stál tam a zpět 16,40 CHF/osobu a jezdil co půl hodiny.
Zermatt je známé středisko, kde v létě potkáte v jednu chvíli opravdu různou směsici lidí. Lyžaře s výbavou směřující na ledovec pod Klein Matterhornem, ferratisty s výbavou, turisty s batohy, dámy s pejsky v náručí, zahalené postavy, manažery s diplomatkami, rodiny s kočárky.
Z města vás do hor přepraví lanovky anebo zubačky. Nejsou pro našince levné, ale turistické priority jsou jasné, zaplatím a jsem vyvezen do jedněch z nejvyšších hor Evropy .... Ve městě samotném stojí za povšimnutí skloubení starých dřevěných staveb (seníků, sýpek) s novou architekturou. Doplňují se navzájem.
Nad městem ční nádherný Matterhorn, ráno osvětlený sluncem a odpoledne již se svým typickým závojem mraků, které se jakoby zachytí za špičku a nemohou postupovat dále. Bílý špičatý vrchol ostře kontrastuje se zelenými loukami na svazích nad městem.
Počasí – nám vyšlo, protože pokud máme možnost, plánujeme dovolenou podle předpovědi počasí. Jsme ve vysokých horách a tak teplotní rozdíly tu jsou obrovské. V údolí kolem řeky Rhóny je přes den velmi teplo, bylo tu 30 °C. V bočních údolích (Saastal, Mattertal) se teplota snižuje přirozeně se stoupající nadmořskou výškou, tj. tady bylo přes den kolem 23 °C, přičemž v údolí Saastal je chladněji.
Slunečné počasí tu přináší pocitově mnohem vyšší teploty než zatažená obloha, proto pokud jdete na slunci a nefouká, je vám vedro i při 15 °C ve stínu. Rána a večery jsou velmi chladné. V úrovni kolem 2 000 m n. m. je teplota kolem 16 °C, v 3 000 m n. m. teplota kolem 8 °C. Na Klein Matterhornu ve výšce 3 883 m n. m. bylo na nule a lyžovalo se.
Tomu je třeba přizpůsobit oblečení. Vyřešila jsem to vrstvením a s klesající nadmořskou výškou jsem sundávala jednotlivé vrstvy oblečení (bunda – mikina – tričko – nátělník, spodky – kalhoty - kraťasy). Na vrcholky hor se oplatilo si vzít něco přes uši. A samozřejmě turistické boty do hor. V kempu jsem večer po osprchování užila i zateplené kalhoty a bundu. Večery jsme trávili ve společenské místnosti, protože na posedávání venku u stanu už byla příliš zima.
Černohnědé walliské krávy – na svazích nad obcemi, ale i vysoko v horách, je možné vidět typické statné tmavé krávy, jak spásají trávu, která je na mnoha místech také zavlažována (asi přebytek vody z tajících ledovců). Zdejší plemeno vyniká silnými svaly a velkými rohy. Wallisané je na jaře vyhání na pastvu a na podzim zase shánějí dolů do chlévů. Walliské krávy jsou bojovné a tak je často vidět mezi nimi potyčky. V březnu místní pořádají při vyhánění krav na pastvu zápasy o kraví královnu.
Walliské Alpy na mapy.cz: Walliské Alpy (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Švýcarska (2015):
- Švýcarsko - Walliské Alpy (1): Údolí Saastal a Mattertal (informace, turistické možnosti)
- Švýcarsko - Walliské Alpy (2): Zermatt - Gornergrat a kolem jezer na Sunneggu
- Švýcarsko - Walliské Alpy (3): Lanovkou na Klein Matterhorn, Matterhorn Glacier Trail
- Švýcarsko - Walliské Alpy (4): Okruh nad Saas-Fee (Felskinn, Plattjen)
- Švýcarsko - Walliské Alpy (5): Okruh nad Saas-Grund (Hohsaas - "18 čtyřtisícovek")
- Švýcarsko - Walliské Alpy (6): Kolem přehrady Mattmark
- Švýcarsko: Přehrada Emosson a výhled na Mont Blanc