Tábor
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 B5
kostel Proměnění Páně (1704)
studánka Křížovka
rozhledna (26 m)
křížová cesta (1898)
obora
Hora Tábor (678 m.n.m.) se nachází jižně od Lomnice nad Popelkou odkud též vede červená TZN, která se zde větví na další tři směry. Přístup po této červené TZN umožní turistovi shlédnout i několik kaplí původní křížové cesty, která vede od pramene Křížovka vzhůru až téměř k vrcholu hory ke kostelu Proměnění Páně. Tento kostel byl vystavěn z původní kaple pocházející z roku 1349 a vystavěnou Valdštejny. Tato kaple byla v roce 1527 nahrazena kostelíkem a teprve roku 1704 zde nechal hrabě Morzin vybudovat dnešní barokní kostel, který byl později ještě několikráte upravován. Další zajímavou stavbou na vrcholu hory je tzv. Tichánkova rozhledna jejíž první dřevěná předchůdkyně zde byla vystavěna již roku 1888, která byla o necelých deset let později rozebrána pro zchátralost a po nashromáždění dostatečných finančních prostředků zde byla vystavěna rozhledna zděná, která byla otevřena v roce 1911. Její rozhledová plocha je umístěna ve výši 29 m. Vrchol je však o dalších 6 m výše. Učitel Tichánek zde prováděl turisty a podával jim náležitý výklad a tak byla po něm později rozhledna pojmenována. Dnes je však uzavřena. Dále se jen na okamžik zastavme u studánky Křížovka jejíž voda je prý zázračná a proto zde byla vztyčena socha Krista. Křížová cesta vznikla v roce 1898. Na jejím konci je umístěna kaple Božího hrobu se sochou Krista v životní velikosti. Hora Tábor byla na západní straně využívána též jako lovecká obora knížat Rohanů, která původně sestávala ze dvou částí. Druhá část byla zrušena a její místo dnes připomíná pouze tzv. Allainova věž vystavěná ve slohu neogotiky. Nechal ji vystavět kníže Kamil Rohan v roce 1862 na památku smrti tragicky zahynulého knížete Allaina Rohana. Tato věž je z pískovcových kvádrů vysoká 13 m. Pokud zde byl zmíněn Allain Rohan je nutno upozornit také na tzv. Allainův kříž, který vznikl ze stejného popudu jako věž. V oboře též nalezneme pramen Cidlina a opodál rybníček vzniklý z neobvykle hluboké studánky. Mimo tyto památky nalezneme v oboře také Lovecký zámeček knížat Rohanů z roku 1863 a několik lokalit v nichž je možno nalézti polodrahokamy a zkameněliny pravěkých živočichů.
Fotogalerie
Na uvedené www adrese naleznete něco o historii, fotografie a několik informací, já přidávám pár vlastních fotek a další informace.
Na rozhlednu se nejlépe dostanete od Lomnice nad Popelkou. Když zabočíte k vesnici Chlum, následuje už pouze trvalé stoupání na vrch Tábor, přičemž vesnicí se musíte překodrcat po kočičích hlavách.
Nahoře vás čeká plošina s poměrně velkým parkovištěm, rozhlednou, restaurací, penzionem, kostelem, informačním stánkem a zajímavostí - cvičištěm pro výcvik norovacích psů. Vrchol je rovněž křižovatkou mnoha turistických cest, například do Jičína, Lomnice, na Kozákov s další rozhlednou nebo na Trosky. Zajímavostí je křížová cesta.
Kromě kostela je vše v bezvadném stavu, provedeno se řemeslnou zručností, v době mé návštěvy (20.9.09) byly budovány dřevěné zábavné atrakce pro děti, někdo se tady o to prostě velmi dobře stará, má zájem.
Informační stánek má být podle letáků otevřen od července do září, já jsem ale neměl štěstí, TZ by měla být dostupná v Lomnici.
Rozhledna, ze které je za dobrých podmínek opravdu úžasný výhled je pravděpodobně otevřena stejně jako restaurace, t.j. od 11:00 do ? Vchází se do ní přes turniket, kam vhodíte 15,-Kč nebo 1 Euro! Může se stát, že vám turniket "sežere" nějaké peníze. Pak se neostýchejte a požádejte velmi příjemnou obsluhu restaurace, která vás pustí na rozhlednu bočním vchodem, abyste o peníze nepřišli.
V restauraci mají dobrou Plzeň a Gambrinus i chutné jídlo, jsou zde však trochu vyšší ceny.
Najdete-li si Kozákovský hřbet, najdete i vrch, mohutně zalesněný, zpevněný čedičem, který se jmenuje právě Tábor (původně Chlum), který své jméno dostal v době husitské. V roce 1364 zde byla vystavěna kaple rodem Valdštejnů a v roce 1525, kdy kaple již mohutně chátrala, byl na jejím místě postaven dřevěný kostelík, skýtající útočiště poustevníkovi, který se zde usadil. V roce 1897 byl kostel částečně poopraven a dnes je místem pravidelných bohoslužeb. Jen nedaleko tohoto kostelíku stojí turistická chata s rozhlednou, ale obojí je v dnešní době uzavřeno. Porozhlédnete-li se po kraji v okolí, můžete si prohlédnout oblast od Jizerských hor až po Krkonoše, Teplické skály, Orlické hory, Podkrkonoší, Jičín, Prachovské skály a mnoho dalších. Všechny trasy vhodné pro výstup na Tábor, jsou poměrně dost prudké. Nejdelší, ale za to nejpohodlnější, je trasa modře značená, která vede z Nového Světa (asi 4 km), nejkratší a také samozřejmě nejprudší výstup je z vesnice Kyje (asi 1,5 km) po značce červené.