Tábor – sgrafitový dům v Pražské ulici
Turistické cíle • Měšťanský dům
Půvabný dvoupatrový dům má sice ve svém „občanském průkazu“ uvedenou trvalou adresu Střelnická ulice č.p. 223/6, ale svým reprezentativním hlavním průčelím s renesančním obloučkovým štítem z roku 1559 je otočen do ulice Pražské. Jedná se ovšem o měšťanský dům, jehož původ i celý půdorys je prokazatelně gotický. Na dnešní podobě objektu, jehož součástí je i spojovací křídlo domu č.p. 224, se ovšem podepsaly také klasicistní úpravy z období let 1832 až 1871. Ani ty ovšem „nesmazaly“ např. klenby vstupní síně z konce I. třetiny 16. století.
Současnou podobu výstavního průčelí tohoto domu dala polovina století minulého, kdy v roce 1955 došlo k restaurování sgrafit (fasáda však byla opravována již v letech 1902 , 1908, 1919 a 1933) i k obnově původních okének druhého patra a středověkého nápisu. Je také zajímavé, že teprve v roce 1855 došlo k definitivní náhradě dřevěných stěn I. patra zdivem. A protože zde v roce 1964 hořelo, byl celý dům v I. polovině 80. let 20. století stylově opraven.
Dvoupatrový sgrafitový dům se sedlovou střechou má půdorys ve tvaru lichoběžníku a jeho hlavní, jižní, průčelí (do Pražské ulice) přibližně o 1,5 metru předstupuje navazující severní frontě domů. Jedná se o objekt bez jakéhokoliv dvorku či zahrádky, zdobený psaníčkovým sgrafitem, ve kterém je částečně odkryta původní architektura průčelí s kamenným ostěním. Mezi okny v prvním patře můžeme vidět cenný – i když neúplný - jedenáctiřádkový nápis a vsazenou kamennou dělovou kouli, která je památkou na dobývání města Švédy v roce 1648. Vysoce hodnoceny jsou i vnitřní klenby, které zde najdeme v podobě hřebínkové, neckové, segmentové, plackové, pruské i valené.
Díky tomu, že se jedná o historicky i architektonicky hodnotný objekt s - v interiéru i exteriéru dochovanými – původními prvky, byl tento dům zařazen mezi naše chráněné památky hned v květnu roku 1958.