Tajemné štoly Ameriky.
Turistické cíle • Důl, štola, šachta
Určitě by se dalo ve „Spojených státech“ objevit spoustu dávných a tajemných štol a dolů. Já mám ovšem na mysli tu naši nejslavnější Ameriku, tedy soustavu několika veleznámých a spousty dalších již známých méně (protože se nachází v NPR, kam se nesmí) jámových lomů. A jejich velkou nevšedností oproti jiným místům u nás je spletitá soustava štol (aby se těžaři dostali k těm nejkvalitnějším čočkám vápence), která jednotlivé známé i méně známé lomy spojuje. Před mnoha desítkami let zde byly určitě krásné časy, kdy se mohlo skoro vše a duše dobrodruha zde mohla dostat všechno. Dnes je všechno bohužel vzhledem k NPR – národní přírodní rezervaci, dávnému lomu s již ukončenou činností v jakémsi divném stavu, kdy se nemůže nic. Dotěžit lom naštěstí také ne, protože prý dnes již ani v nejmenším nemůže vyhovovat bezpečnostním předpisům. Protože vše v okolí je maloplošné zvláště chráněné území s tou nejvyšší formou ochrany, tak ani z tohoto důvodu se lom rozšířit nebo dotěžit nemůže. Protože je stále majetkem těžební společnosti „Lomy Mořina spol. s r.o.“ [1], tak se zde také nic moc dalšího dělat nemůže. Při tomto zvláštním stavu můžeme být víc než vděčni, že existuje spolek HAGEN-MOŘINA, který umožňuje alespoň nějaký vstup do štol. Na to, že je zde neskutečné množství kilometrů štol a dalších chodeb, někde dokonce i místa, která lze s určitou nadsázkou označit menšími jeskyněmi (komorami) je to super zážitek, i když se ani zdaleka neproleze úplně vše, co by bylo možné. Určitě si můžete být jisti, že ač se prochází „jen“ pár kilometrů, tak po několika hodinách svižného pohybu v podzemí budou ty méně trénované stoprocentně dost bolet nohy. Jednoznačný důkaz, že prohlídky stojí za to. Ale o tom všem až později…
Pro nás, kterým jedna taková procházka nestačí mohu s klidným svědomím doporučit skvělé videa Ladislava Lahody, známějšího jako spoluautora videokanálu na internetu s názvem „badatele.net“ [6]. Ač jsem o Amerikách již něco málo věděl tak to, co mě sem nalákalo, skoro až na druhou stranu republiky, byly právě jejich videa pro dobrodruhy. Videa, která se sledují se zatajeným dechem. Teprve tam jsem zjistil, že existoval (přesněji o tom hovoří mnohé pověsti) HANS HAGEN – duch místních lomů a především jejich štol. Ladislav Lahoda [7], [13] s dalšími založil skupinu dobrodruhů tělem i duší s názvem CMA. Podobně jako jiné organizace nebo skupiny se v určité době věnovaly některým oblastem (například na Severní Moravě se jeskyním, štolám, dalším dávným důlním dílům a také pozorováním netopýrů a vrápenců věnují ORCUS z Bohumína [8], v Moravském krasu je takových mnohem více například: „Holštejnská skupina“ [10], ČSS ZO 6-20 Moravský kras (základna Michálka – nedaleko lomu Velká dohoda a Nová Rasovna), 6-01 Býčí skála, 6-04 Rudice, 6-05 Křtinské údolí, 6-07 Tišnovský kras, 6-08 Dagmar, 6-10 Hluboký závrt, 6-11 Královopolská, 6-15 Holštejnská a další více i méně známé jsou uvedeny zde [11]).
Ale abych se příliš neodklonil k přírodním podzemním útvarům, tak popíši nejprve cestu na místo a jak pro mě prohlídka začala. Nejprve je třeba uvést, že se nejedná o exkurzi ve formě návštěvy kdy se člověku zlíbí. Nejprve je třeba se přihlásit na vhodný termín a v určený čas se dostavit na místo spolku HAGEN-MOŘINA a dodržovat určité podmínky uvedené v pozdějších informacích. Je především o to, abychom si nevhodným chováním (především pohybem po místech, kam se nemá) nenaštvali hlídače a od nich by to bylo již jen kousek na vedení. Pak by to mohlo taky s prohlídkami úplně skončit a to by určitě byla velká škoda. Sraz jsme před mnoha lety měli na parkovišti před bránou (možná za, už si to tak přesně nepamatuji) areálu lomu za křížením žluté turistické trasy s asfaltkou od lomu Čeřinka. Určitě nevstupovat nikam dále, být jen na místě domluveném, průvodci si za Vámi dojdou. V okolí je spousta zajímavých míst, ale většina z nich se nachází v oblasti NPR a tedy se tam nesmí. Jediná příležitost, kdy se dá po těchto lesních cestách vydat je jen jednou v roce při akci „Běhej lesy“, konkrétně „Běhej lesy Karlštejn“ [13] ze seriálu několika dalších běhů do vzdáleností přibližně 20 km (někde se vyhlašují i „maratonské trati“). Podle mapy jsou některé slavné lomy jen pár desítek metrů od cestiček – například „Liščí lom“, „Modlitebna“ a „Podkova“. Na opačné straně cestičky (nalevo při dobíhání do cíle) je i další slavný lom, který je v jednom místě uveden i na šipkách ve štolách („Pustý lom“ - „Pusťák“). Asi sto metrů nalevo jako poslední lom před cílem skrytý v lesích je „Kamensko“. Naopak jako první menší lom na opačné straně je slavný lom „Jižní kříž“, ovšem se smutnou pověstí o Hance, kterou Hans Hagen prý zabil. Kamarádi zde pak na její počest postavili kříž [14].
Vzhledem k tomu, že nemám auto (s dnešní situací na cestách a od „orgánů státní neúprosné kontroly“ ani po něm netoužím), tak jsem se ke Karlštejnu dopravil vlakem (nyní popisuji cestu ke štolám lomů a ne na start běhu). Z Ostravy vyjíždím nějakým rychlíkem a z pražského hlavního nádraží soupravou Elefantu s tolika vagony na které nejsem z Ostravy zvyklý. Tento, nejenom cestujícími, ale také mašinfíry oblíbený vlak mě překvapil svou délkou. Na Karlštejn a zpět jezdí zhruba co půl hodiny a tak je to v pohodě. Rychlík z Ostravy ale vytvořil určité zpoždění a tak jsem jel o půl hodiny později než jsem měl. Už si to také přesně nepamatuji, ale před lomem jsme měli být buď v 10 nebo 11 hodin. Tedy opět jistý stres, abych čas nepromarnil. Určité dobrodružství bylo i v tom, že jsem přesně nevěděl místo, kde se máme sejít, jen jsem jej tušil. V Českém krasu jsem byl myslím podruhé, možná potřetí (poprvé nebo podruhé se jednalo o výlet kolem lomů až do „Svatého Jana pod Skalou“ a pak kolečkem podél skal a řeky „Loděnice“ u Hostimi do Srbska [23] - [25]). Naštěstí jsem se nemýlil a vydal se správně (opačnou cestou než minule).
Z železniční stanice v Karlštejně ale musím vyběhnout (nebo se alespoň snažit, když to jde) ke hradu (teď už také vím, že bych nemusel úplně nahoru stoupat, ale hrad obejít po cestě vedoucí od sochy svatého Sebastiána naproti „Muzea betlémů“ a „alchymistické dílny“. Tehdy jsem to nevěděl.
Pokračuji po červené turistické značce k „Dubu sedmi bratří“ a dále po žluté k „Malé Americe“ s „Andělskými schody“ a mnoha zamřížovanými „okny“ ze štol (z opačné strany se na jezírka a lomové stěny budu po pár hodinách dívat také – zážitek na který se jen tak rychle nezapomene) a nakonec k místu setkání. Je třeba se občas pozorněji dívat na značky, ale nebloudím a neztrácím čas. Jsem zde mezi prvními a po chvíli přijíždějí další. Jaké je mé překvapení, když zjišťuji, že většina z nás je z Ostravska, mnozí přímo z Ostravy. Toto mě skutečně pobavilo. Tedy i na skoro opačné straně republiky jako doma… :-) . Musím uznat, že zdejší krajina mě již kdysi dávno napoprvé silně chytla u srdce. Takže ač jsem stovky kilometrů od domova, tak se vůbec necítím jako bych sem nepatřil. Je několik míst, které mi přirostli k srdci a to především přírodou, která je v určitém pohledu krásná i drsná zároveň. Nejsou jimi jen Beskydy (kterým se někteří posmívají, že jsou to „malé“ hory – ale to jen tím, že zatím nepoznali jejich sílu, pak jim úsměv zmrzne na tváři), Valašsko, Moravský kras, ale právě třeba také Český kras.
Na základně průvodců sousedící s lomem „Kanada“ jsou myslím k dispozici i přilby se světly (já jsem měl svou vlastní, sice trochu těžší, ale i s kamerou [27] až [31], tak jsem žádný problém neřešil). Určitě je vhodné použít boty co již něco vydržely (ne všude jsou chodby suché, některé jsou dokonce zatopené, ale tam se neleze). Návštěva byla již před více léty a tak si nebudu vše úplně přesně pamatovat, ale snad si na to nejpodstatnější vzpomenu. Spíš než nějaký popis je třeba tato místa zažít. Asi tou nejpodstatnější je rozsáhlost a spletitost. Člověk zde může zažít tři zcela jiné úhly pohledů na stejné místa. Ten nejsnadnější je při procházce v okolí lomů. Je zde dobré dodržovat zdravý rozum, občas se totiž stává, že někdo nedostatečně ostražitý se dostane do velkých problémů – v tom lepším případě. Srázy lomů jsou v dostatečně bezpečné vzdálenosti zajištěny ocelovými řetězy, ploty, případně alespoň varovnou páskou. Pochopitelně ne všude, ale to by se musel „plot“ obnovovat nepřetržitě, protože se stále najde spousta těch, kteří musí tam, kam se nemá. Mnohdy to, co se tváří jako pevná skála jí ve skutečnosti být nemusí. Takový „půdní převis“ se pak pod určitou váhou může z „ničeho nic“ utrhnout. Pak již není cesty zpět a zde to bude patrně pro nešťastníka i ta cesta úplně poslední. Ale stále jsou davy těch, kterým je zbytečné cokoliv říkat.
Druhý úhel pohledu na zatopené i nezatopené lomy je ze systémů štol. A úplně poslední možnost je při naprosto výjimečných příležitostech se na chvíli pohybovat i kolem jezer „Velké Ameriky“. Úplně jiná kategorie, ale také silně omezená, je možnost potápění. Nevšední svět pro ty největší machry [39] až [56].
Při prohlídce štol se nejprve dostáváme do budovy sousedící s lomem Kanada. Zde jako první vidíme způsob vysypávání důlního vozíku s krásným pohledem na samotný lom [27, zhruba ve třetí minutě]. Dále procházíme pod ukázkou části výdřev a je hned následuje „cihlový oblouk“ používaný u většiny chodeb na zpevnění (nejenom v lomech Mořina). V lomech existuje dokonce i štola s názvem „Štola smrti“, kde je tlakem horniny „oblouk“ tak prohnut, že se může jen hádat jak dlouho ještě vydrží než se „vysype“ [62] až [64].
Určitě nebudu popisovat vše úplně přesně, chodilo se rychle a v podzemí se ne vždy člověk dobře zorientuje, o to spíš si jen málokdo dokáže představit „svou polohu v jakémsi půdorysu mapy“. Inu, spíš popíši zajímavá místa, ale jak za sebou časově následovaly natož, kde přesně se v soustavě štol nacházely, tak tím bohužel neposloužím, protože nevím…
V jednom okamžiku přicházíme, patrně Hlavní štolou, k úseku možná sto, maximálně několik set metrů dlouhému, se spoustou zamřížovaných „oken“. Největším lákadlem je „skluz“, který nejprve nevypadá až tak příkrý, ale jak už to u skalních hran (a to i v případě uměle vytvořených) bývá, tak později začnou mnohem příkřeji, možná i skoro kolmo, klesat. Kdyby zde nebyla mříž, tak by se člověk asi „pár kroků“ dolů vydal, je ovšem otázkou jak by to vypadalo dále. Myslím si, že určitě bych „pomocí lana“ nepohrdl. Ano, onen „skluz“ by se měl jmenovat „Andělské schody“ [65] a tedy i onen pár set metrů dlouhý úsek Hlavní štoly by se měl nacházet v lomu Malá Amerika. Určitě se tato část štoly zařadí mezi jedny z nejzajímavějších. Jednak pro lidi, kteří podzemí nemají až tak moc rádi, zde na chvíli zasvitne denní světlo, ale také je viděl jezera a lomové stěny v úplně jiném úhlu než při procházce po povrchu. Určitě jsou tyto pohledy užitečné hlavně pro ty, kteří se nahoře rádi „příliš hodně přibližují“ ke srázům, i když jsou obehnány zrezavělým, ale i tak poctivým lanem. Výška stěn 60 až 80 metrů nemusí jako číslo až tolik znamenat (některé skalní srázy v Moravském krasu jsou vyšší – třeba Pustý žleb, atd. a to neuvažuji například Macochu), ale přímý pohled umí „lépe přesvědčit k rozumu“.
Občas jsou doly s několika etážemi (patry, číslovány od povrchu dolů) spojeny svislými šachtami. Ne jinak je tomu i zde a považuji to za další impozantní místo podzemí lomů Ameriky. Přibližně po 12 minutě tohoto záběru [28] je jedna vidět. Zde nám také průvodce otevřel mříž, abychom se mohli podívat z jakéhosi skalního balkónu nerušeně na jezero pod námi i stěny před námi a vedle nás. Pohled z „lóže“ nahoru stojí určitě za to – nic malého. Lze zde udělat velice nevšední fotky. Cesta vede i k „Hagenově studánce“, spíš jen kaluži skapové vody. K ní byl z jiné části lomů Ameriky přenesen pověstný „gong“. „Zvon“ kterým ti odvážnější (já nejsem ten typ a v tomto ohledu si zahrávat nechci) mohou samotného Hanse zavolat. Podle pověstí není radno jej budit a ti kteří třikrát vší silou do gongu (ve skutečnosti se nejedná o nic jiného než klasické důlní zařízení, kterým se oznamovaly „signály“ například pro pohyb a ovládání (spouštění) vozíků nebo „volnosti“ na určitých „dráhách“, atd.) udeří a zařvou jeho jméno, tak si pro něj ještě ten den, případně „do roka a do dne“ dojde a ukončí jeho pouť současným životem. Je zvláštní, že i v naší skupině se podobně nezodpovědní jedinci našli.
Poté jsme ještě prošli spoustu dalších nevšedních míst (klidně bych zde dokázal rajzovat do „úmoru“, tedy víkend by asi na prolezení všech míst nestačil. Jako zajímavost pro ty, kteří stále pochybují jestli duch Hanse Hagena existuje, musím uvést svou příhodu z konce prohlídky.
Jak už je u mě běžné, tak se velice lehce „kocháním“ začnu opožďovat a čím jsou místa zajímavější, tím více na chvostu skupiny bývám (pokud za mnou není někdo, kdo by skupinu zezadu „stmeloval“). Toto samozřejmě úplně nedoporučuji a není to ani moc fér vůči průvodcům, kteří mají nějakou zodpovědnost za skupinu, i když každý určitým způsobem ztvrzuje, že jde na vlastní odpovědnost (jak je běžné u spousty nevšedních jeskyní nebo štol). Pokud vedoucí dává určitou volnost v pohybu, tak je dobré to brát jako výhodu, ale nepřidělávat zbytečně problémy jak sobě, tak i jemu (stačí se vcítit do situace průvodce, jako by jím byl člověk sám) kdyby se náhodou něco stalo. Je jasné, že vedle problému jako takového by se také mohly podobné nevšední prohlídky úplně zrušit a to určitě nikdo nechce.
Štoly mají vlastní kouzlo a také i sílu, aby návštěvníka „nutila“ se se skupinou držet. Patrně nikdo, kromě průvodců, lidí okolo Ladislava Lahody a dávných trampů, kteří měli tato místa prolezená skrz na skrz za „starých dobrých časů“, to zde nikdo nebude znát tak dobře. Určitě dokáží být štoly hodně spletité a varianta se zde ztratit nebo nestihnout včas vyjít, zde určitě hrozí. Netuším a neznám možnosti případných únikových cest (například někde u Kanady, sestoupením „na svobodu“, kde všude jsou zamknuté vrata, atd.). Inu, spousta důvodu se nenechat TAJEMNEM příliš unést.
A je tu ještě jedna věc, kterou popis úchvatných štol v lomech Ameriky ukončím.
KDYŽ JSEM SE TROCHU OPOZDIL TAK, ŽE ZE SKUPINY JSEM V DÁLI VIDĚL JEN SLABÉ SVĚTÝLKA (MOŽNÁ I SVĚTLUŠKY V LÉTĚ SVÍTÍ VÍCE) A UŽ ANI NIC NESLYŠEL A UZNAL, ŽE JE NEJVYŠŠÍ ČAS SE VYBRAT TÍM SMĚREM, TAK JSEM ZASLECHL TO, CO JSEM NEČEKAL. RESPEKTIVE AŽ POTÉ, CO UŽ SE VARIANTA, ŽE BY MĚ ZDE MOHLI TŘEBA I ZAVŘÍT, ZAČALA VÍCE NEŽ ZHMOTŇOVAT. S TÍM, ŽE NA CESTĚ K VÝCHODU JSOU JEŠTĚ NĚKTERÉ KŘIŽOVATKY A CESTU JSEM SI ZA TĚCH NĚKOLIK MÁLO HODIN PAMATOVAL NE ZCELA DOBŘE.
NEZBÝVALO NIC JINÉHO, NEŽ SE ROZEBĚHNOUT TÍM SMĚREM, KDE JSEM VIDĚL POSLEDNÍ „SVĚTLUŠKY“. A V TOM SE ZHMOTNILO I NĚCO DALŠÍHO S ČÍM JSEM ZASE PRO ZMĚNU NEPOČÍTAL JÁ.
V OKAMŽIKU, KDY SE ROZEBÍHÁM SMĚREM NA SVOBODU, TAK ZA SEBOU SLYŠÍM TĚŽKÉ PEVNÉ KROKY. MÁ NERVOZITA SE JEŠTĚ VÍCE STUPŇUJE. ZASTAVÍM SE, PODÍVÁM SE ZA SEBE A JE HROBOVÉ TICHO. NIKOHO ZA SEBOU NEVIDÍM. ZASE SE POMALU ROZEBĚHNU. OPĚT TYTO KROKY ZA SEBOU ZCELA JEDNOZNAČNĚ SLYŠÍM. SNAŽÍM SE JIMI NEROZRUŠOVAT, ALE URČITĚ SVÉ TEMPO PODVĚDOMĚ ZRYCHLUJI. AŤ UŽ JSEM PRYČ.
ČÍM RYCHLEJI BĚŽÍM, TÍM VÍCE TY KROKY SLYŠÍM A URČITĚ TO NEVYPADÁ, ŽE BY DOTYČNÝ PRONÁSLEDUJÍCÍ NA TOM BYL S FYZIČKOU HŮŘ NEŽ JÁ…
NA DRUHOU STRANU TO NEVYPADÁ ANI TAK, ŽE BY MĚ MUSEL JEDNOZNAČNĚ DOHONIT, SPÍŠ JEN SE MNOU DRŽÍ TEMPO. JAKO BY SI KOČKA HRÁLA S MYŠÍ.
KDYŽ SE KONEČNĚ DOSTÁVÁM DO ČÁSTÍ PŘED MŘÍŽEMI NEBO VRATY (UŽ SI TO PŘESNĚ NEPAMATUJI) KE SKUPINĚ, TAK JSEM ZA TO VCELKU RÁD. PRŮVODCE SE MOŽNÁ TROCHU POUSMÍVÁ (ASI VELMI DOBŘE CHÁPE, ŽE DALŠÍ DOBRODRUŽNÁ DUŠE „DOSTALA PŘÁTELSKÉ ROZLOUČENÍ“ SE SAMOTNÝM DUCHEM HANSE HAGENA, KTERÝ BYL DNES ASI V DOBRÉM ROZPOLOŽENÍ A NECHAL MĚ ODEJÍT).
JAK OVŠEM DOPADL ONEN ODVÁŽLIVEC, KTERÝ TŘIKRÁT UDEŘIL NA GONG NETUŠÍM, MOŽNÁ SI S NÍM HANS POHRÁL „TROCHU“ DRSNĚJI...
DOPORUČENÁ A POUŽITÁ LITERATURA A ZDROJE:
[1] https://www.lomy-morina.cz/historie-spolecnosti/
[2] https://www.lomy-morina.cz/akce/
[3] https://www.velka-amerika.cz/#
[4] https://www.hagen-morina.cz/home.php … zde je možné se objednat na prohlídku úchvatných štol s průvodci u kterých je cítit, že tímto místem žijí. Nejedná se o žádné, s odpuštěním, oddrmolení naučených frází o jejichž významu snad ani průvodce nic netuší, jak je bohužel často cítit u těch nejznámějších veřejnosti přístupných jeskyní. Byl jsem zde jednou a klidně bych se zde vydal ještě mnohokrát, případně štoly prolézal celý víkend. A to mám ještě obavy, že bych zdaleka nebyl místem „nasycen“. Projít si místy, kde příhody a pověsti skutečně dostávají jiný rozměr, kterému člověk určitě lehce uvěří. Lehce uvěří tomu, že vše co se o zdejších místech vypráví se i skutečně stalo. Atmosféra, kterou jen tak někde jinde nezažijete. Už zde na začátku prohlídku všemi deseti doporučuji a svým způsobem závidím skupině okolo spolku „HAGEN-MOŘINA“ i Ladislava Lahody, že se dostali do míst, za které by jim ostatní dobrodruzi „klíče od vrat utrhali“. Po těch x prolezených kilometrech štolami vyjde člověk na povrch sice notně unavený, ale s duší naplněnou něčím hodně nevšedním, co ještě bude hlava dny, týdny, měsíce a možná i roky zpracovávat.
[5] https://www.facebook.com/velkaamerikaofficial/
[6] https://www.youtube.com/@badatele
[8] https://www.orcus-speleo.cz/
[9] http://www.podzemi-cma.cz/
[11] https://www.speleo.cz/cinnost-zakladnich-organizaci
[12] https://www.podzemi.eu/fotografie/autor.htm
[13] https://behejlesy.cz/propozice/karlstejn … Běžecký seriál „Běhej lesy“.
[14] https://www.youtube.com/watch?v=CRaQPL6TsLw … Lom „Jižní kříž“ a pověst o zavražděné Hance.
[15] https://www.youtube.com/watch?v=scXpRCNxC5g … Běh na dno jezera v lomu Velká Amerika.
[16] https://www.youtube.com/watch?v=3VXswav1WJM … Sebíhání do tunelu vedoucího do slavného lomu Velká Amerika. Na jeho konci dokreslují atmosféru mexičtí hráči a jedna Evropanka na housle… Bližší informace o této hudební skupině se mi bohužel nepodařilo objevit. Pokud někdo ví, tak budu rád, když mě poučí… Děkuji…
[17] https://www.youtube.com/watch?v=8IapPvDwxZM … Seběh do lomu Velká Amerika.
[18] https://www.youtube.com/watch?v=6D-5oDzTXl0 … Předstartovní atmosféra „Běhej lesy Karlštejn“. Při startu až běhal mráz po zádech… A tak to má být.
[19] https://www.youtube.com/watch?v=hYqLN6n5ryM … A „naše“ druhá vlna startu na nejdelší trať 18 km. Po vyběhnutí se člověk uklidní a už se jen odvíjí velké dobrodružství s prvním „hlavním“ cílem – dnem lomu Velké Ameriky, kde se člověk dostane jen při pár výjimečných příležitostech a tento běh je jednou z nich. Po lomu jsem pochopitelně neskončil a nakonec jsem za pár hodin doběhl i do cíle.
[20] https://www.youtube.com/watch?v=aubibq7ZgnQ … Celý sestříhaný neskutečný běh s ještě neskutečnější atmosférou. Určitě si někdy zaslouží podrobnější článek.
[21] https://behejlesy.cz/behej-lesy-vysledky/karlstejn
[22] https://www.behej.com/bezecke-tabulky/zavodnici/256724
[23] https://www.turistika.cz/mista/seznameni-se-s-ceskym-krasem-cesta-ke-skale-nad-sv-janem/detail
[24] https://www.turistika.cz/mista/seznameni-s-ceskym-krasem-karlstejn/detail
[26] https://www.openstreetmap.org/#map=16/49.9537/14.1771 … Zde je zobrazen i půdorys zjednodušeného systému štol.
[27] https://www.youtube.com/watch?v=nhl1XvKic_M … Štoly lomů Mořina, část I.
[28] https://www.youtube.com/watch?v=_pcSdTTu00I … Štoly lomů Mořina, část II. Na začátku videa jsou chodby pro ty, které rovné štoly začínají trochu nudit, tak zde si najdou něco málo, co je i mírně klesající, ale i přesto všemi zvládnutelné (kdo nechce tak zde chodit nemusí). Chvíli po dvanácté minutě je záběr na zatopenou asi 20 metrů hlubokou šachtu.
[29] https://www.youtube.com/watch?v=tA8EArcbATc … Štoly lomů Mořina, část III.
[30] https://www.youtube.com/watch?v=4GIYOh4LzLI … Štoly lomů Mořina, část IV. V jednom okamžiku, když jsem se rozeběhl, abych stihl skupinu, která je již někde hodně daleko přede mnou, tak jako bych za sebou zaslechl kroky někoho, kdo byl za mnou – PŘITOM JSEM VĚDĚL, ŽE JSEM BYL V TÉTO ŠTOLE POSLEDNÍ. Čím rychleji jsem běžel, tím byly kroky rychlejší a výrazněji slyšitelné. Vzhledem, že tento článek píši po mnoha letech a stále žiji, tak mě asi Hans Hagen zatím nedohnal a nechal na pokoji (na „gong“ jsem nezvonil, ale jeden nerozvážný jedinec v naší skupině ano!). Při případných příštích návštěvách štol a lomu samotného bych ale měl určitě být obezřetelnější.
HANS HAGEN ZDE TOTIŽ STÁLE JE A ŠTOLY POCTIVĚ HLÍDÁ…
[31] https://www.youtube.com/watch?v=x16RafM0u3o … Štoly „Trestaneckého lomu“.
[32] https://www.cestovatelsketapas.cz/l/lom-velka-amerika/
[33] https://www.krauzovinacestach.cz/lom-velka-amerika-morina
[34] https://geo.mff.cuni.cz/~vecsey/amerika/ … Zajímavé stránky, ale již z dávných dob… :-(
[36] https://itras.cz/lomy-amerika/
[37] https://www.ceskatelevize.cz/porady/10123499335-zahady-toma-wizarda/310292320070012/ … Zde Ladislav Lahoda (ke konci tohoto videa) zase uvede některé zajímavé informace o kterých ne každý ví.
[38] https://www.lomy-amerika.cz/ … Krásné fotky i z míst, kam se běžný smrtelník jen tak lehce nepodívá.
[39] https://www.divecrew.cz/akce/potapeni-na-lomu-velka-amerika/ … Informace pro potápěče, jaká je situace dnes netuším, ale i několik let zpět byla tato možnost vzácná.
[40] https://www.denik.cz/vysledky-losovani/vrakove_potapeni_amerika.html
[41] https://www.denik.cz/cestovani/tipy-deniku-kanony-lomy-koupani-tipy-na-vylety-20200806.html … Nejenom lomy Ameriky.
[42] https://www.slapoty.cz/clanky/pod-sirak-do-ceskeho-krasu-lll-637/
VIDEA POD HLADINOU JEZER LOMŮ AMERIKY:
[44] https://www.youtube.com/watch?v=-LcDg8bBiA4
[45] https://www.youtube.com/watch?v=mF2KsPGtHb0
[46] https://www.youtube.com/watch?v=BRQoMsMDkcs
[47] https://www.youtube.com/watch?v=hX1i_MJpMV4
[48] https://www.youtube.com/watch?v=9GOXLIiNfPk … Zde je i pohled na částečně zatopenou spojovací štolu mezi Velkou Amerikou a Trestaneckým lomem.
[49] https://www.youtube.com/watch?v=EJo4X2ko9bE
[50] https://www.youtube.com/watch?v=DfxSnxGQ1c0
[51] https://www.youtube.com/watch?v=4BgltHvC-yE … Zde je zachycen i samotný Hans Hagen.
[52] https://www.youtube.com/watch?v=LphjtEmgTZU
[53] https://www.youtube.com/watch?v=wop1sdCl1ok … Zimní potápění.
[54] https://www.youtube.com/watch?v=HeZzRxJlzH0
[55] https://www.youtube.com/watch?v=dqkJFP3dBeM
[56] https://www.youtube.com/watch?v=48cdL8RBHgA … Orientační potápění. V životě jsem o ničem takovém neslyšel, až dneska při psaní článku. „Nečekaně“ jsme světovou špičkou, jako v mnoha dalších činnostech, jen o tom nevíme.
[56a] https://www.youtube.com/watch?v=OqdG8Bt-V9k … Historie potápění u nás, z pořadu České televize.
[56b] https://www.youtube.com/watch?v=hjjiJFMwibQ
ORIENTAČNÍ POTÁPĚNÍ:
[57] https://www.youtube.com/watch?v=QNBafYTiiB8
[58] https://www.youtube.com/watch?v=wrPqWLyo0Wc
[59] https://www.youtube.com/watch?v=VbyA2d-1OhA
[60] https://www.youtube.com/watch?v=BZYeldHH658
[61] https://www.youtube.com/@underwaterorienteering3592
[62] https://www.youtube.com/watch?v=iJQk7sTo6FQ … Štola smrti.
[63] https://www.youtube.com/watch?v=ER9PFiZ7F3U
[64] https://www.youtube.com/watch?v=F98DRuSkjKA
[65] http://www.etf.cuni.cz/moravec/fotky/p5201-v.html … Andělské chody (vyústění svážné štoly do lomu Malá Amerika).