Loading...
Asi málokde a málokdy se podaří na výstavě bezproblémově spojit prostředí monumentální historické sakrální stavby s umělcem street artu 21. století. Do pražského Banksyho světa se ale opravdu vyplatí vstoupit. Samozřejmě se musíte předem trošku vyladit a připravit se na to, že zde neuvidíte ze světových zdí přenesené originály a že s některými umělcovými názory se asi každý neztotožní. Pro někoho zřejmě bude Banksy navždy jen obyčejným sprejerem, ale možná mu jeho barvičky ročně vydělají víc, než na svých výplatních páskách za stejnou dobu uvidí všichni přispěvatelé Turistiky dohromady. Ještě pořád vás neláká Holčička s balónkem, Těhotná opice, Líbající se policisté nebo anarchista, kterému maminka připomíná, že by měl před napadením veřejného činitele něco málo pojíst?
Kostelní výstava (stálá expozice) The World of Banksy představuje přeš 100 děl tohoto nepolapitelného umělce a bezesporu nejslavnějšího a nejuznávanějšího tvůrce graffiti na světě. Banksy se sice sám občas prohlašuje za uměleckého teroristu, ale jeho tvorba je mnohdy poetická i vtipná. A pochopitelně také patřičně provokativní. Osobně bytostně nesnáším posprejované fasády historických památek i obyčejných domů, ale tady se mi prostě líbilo. A evidentně nejen mně ...
Autoři expozice zde vytvořili atmosférou současné ulice v nitru barokního kostela na gotických základech. Na výstavě jsou k vidění nástěnné malby, unikátní díla ze sbírek soukromých majitelů (údajně), graffiti, plátna, projekce uměleckých děl i videoprojekty. Vše za doprovodu hudby i hry světel a stínů, vše s texty v češtině i v angličtině (občas si na ně musíte posvítit) a vše v původní velikosti.
Jednotlivé exponáty zachycují celé umělcovo tvůrčí období, tedy od konce 90. let minulého století do současnosti. Nechybí tedy Banksyho nejznámější díla jako symbolická balónková The Girl with Balloon, kobercová uklízečka Sweep It Under The Carpet, soubor Krys i moje oblíbené dílo CND Soldiers, kritizující fakt, že mnohé zbytečné války bývají vedeny ve jménu míru a demokracie …
The World of Banksy je projekt spolupracující s partnerskými společnostmi např. z Anglie, Francie, Itálie nebo Německa i s několika sběrateli Banksyho děl a dalšími graffiti umělci. Banksyho svět tak umožňuje (nejen) milovníkům moderního umění vidět jeho street art na jednom místě a pokusit se pochopit jeho pohled na válku a mír, imperialismus, individualismus, chamtivost, chudobu nebo pokrytectví.
Tvůrci projektu otevřeně přiznávají, že se řídí Banksyho známým výrokem „Autorská práva jsou pro poražené“. Výstava je tedy naprosto neautorizovaná a vznikla tak zcela bez Banksyho souhlasu i přičinění. Asi i proto se tady může fotogafovat všude a všechno.
Vstupenka na výstavu přijde na 360 Kč (zlevněná je za 190 Kč) a neznám zatím nikoho, kdo by těchto peněz později litoval (je ovšem dobré mít pochopení pro The Great Rock'n'Roll Swindle). Otevírací doba je v pondělí až středu 11:00 – 19:00 hod., ve čtvrtek a neděli 10:00 – 20:00 hod. a v pátek a sobotu 10:00 – 21:00 hod.
Předpokládaná doba, kterou potřebujete na projití výstavy, je prý jedna hodina. Zatím ale neznám nikoho, kdo by to stihl pod 100 minut (nám to trvalo něco málo přes dvě hodiny). Koneckonců má výstava podtitul An Immersive Experience, tedy Pohlcující zážitek ...
Na závěr snad ještě krátká informace o samotném umělci i o místě, kde jsou v Praze Banksyho výtvory a myšlenky prezentovány:
Pokud bychom přistoupili na různé mýty a teorie, tak je dnes Banksy muž téměř padesátiletý, ženatý a v Londýně žijící. Původně však měl být obyvatelem Bristolu a členem tamní undergroundové street artové scény (občas se ale spekuluje o jeho švýcarském původu). Světoznámý umělec s neznámou identitou je považován také za tvůrce tzv. dočasného umění (např. v pásmu Gazy). Je znám zejména jako umělec zabývající se vytvářením graffiti s využitím šablonové techniky. Z roku 2010 pochází jeho uvítací skeč v seriálu Simpsonovi i slavný dokumentární film Exit Through the Gift Spop, který byl nominován na Oskara. Ve stejném roce byl Banksy časopisem Time zařazen – spolu s Barackem Obamou, Lady Gaga a Eltonem Johnem - mezi nejvlivnější osoby světa. Svá díla dokázal tajně umístit v Louvru i Britském muzeu.
Kostel sv. Michaela Archanděla vznikl již v období románského slohu. Gotickou podobu získal v 60. letech 14. století a nějakou dobu dokonce patřil mezi největší pražské kostely. A také tady svého času „přebývalo“ oltářní plátno dnes tolik populárního bohéma Petra Brandla. V II. polovině 17. století prošel kostel barokní přestavbou a stal se klášterním. V 18. století kostel i přilehlý klášter zrušil císař Josef II. Později zde sídlila manufaktura a sklad. V roce 1990 kostel někdo zapálil a následně se sem nastěhoval noční klub. A dnes tady najdete Banksyho svět!