Tlumačov - PP Tlumačovská tůňka
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
V nejzápadnější části obce Tlumačova se v bezprostřední blízkosti silnice do Kvasic, obklíčena okolní zástavbou, se k údivu mnoha návštěvníků nachází malá přírodní rezervace s názvem "Tlumačovská tůňka." Více než nějakou tůňku ale připomíná vesnický rybník. Však to také původně rybník byl, místní v něm dokonce plavívali své koně a z blizoučkého toku říčky Mojeny vedl náhon k mlýnu, nacházejícím se na druhé straně za silnicí. Přírodní rezervace o výměře pouhých 0.2 ha zde byla vyhlášena až v roce 1994 z důvodu "významného místa výskytu, rozmnožování a vývoje obojživelníků" - tak zní oficiální text. Při naší návštěvě vodní hladinu ještě pokrýval ledový krunýř, ale v jeho odtávající části je dobře rozeznatelná podvodní betonová hráz, rozdělující tuto umělou nádrž na dvě části. Z jedné části je rybníček ohraničen asfaltovou komunikací, vedoucí okolo říčky Mojeny k lidským obydlím, na druhé straně parcelami s domy. Na jižní straně rybníka se nachází silnice, spojující Tlumačov s Kvasicemi. Na hrázi tu sice vznikla jakási "ochranná zeď" s vysázených borovic, ale i tak je překvapivé, že si zrovna toto místo - obklopené lidskou civilizací, vybrali obojživelníci za své útočiště.
Když zimu vystřídá jaro a léto (a nastanou teplé a vlahé podvečery) mohou se obyvatelé blízkých stavení těšit z mimořádně hodnotných žabích koncertů. Zdejší "umělci" totiž nejsou zastoupeni jen jedním druhem, ale vesele si tu kváká hned patero zástupců těchto obojživelníků - můžeme zde slyšet nejen ropuchu obecnou a skokana zeleného a skřehotavého, ale také kuňku obecnou a rosničku zelenou. Z nekuňkajících a pouze přihlížejících obojživelníků tu žije čolek velký a obecný. Zcela jistě si tato báječná kulturní představení nenechá ujít také zástupce z říše plazů - užovka obojková... Na březích umělé nádrže můžeme ve vegetačním období spatřit kosatec žlutý a puškvorec obecný, květy a listy na vodní hladině patří uměle vysazenému leknínu bílému.
Naproti nádrži se hned za silnicí zvedá vícepatrový objekt bývalého tlumačovského mlýna, o kterém je v análech zmínka už v roce 1420, nyní ale dávno nefunkčního. Budova je v současnosti v soukromém vlastnictví, jehož majitel má zřejmě velký smysl pro humor, což dokazuje nápis na jím umístěné varovné ceduli - (a kterýžto obrázek najdete jako poslední v přiložené fotogalerii...)
Přírodní památka Tlumačovská tůňka (0,2008 ha) se nachází vjižní části Hornomoravského úvalu, na západním okraji Tlumačova, u silnice vedoucí do Kvasic, v nadmořské výšce 185 m.
Chrání umělou nádrž, která byla vyhloubena poblíž pravého břehu říčky Mojeny. Tlumačovská tůňka je významným místem výskytu, rozmnožování a vývoje obojživelníků vhospodářsky intenzívně využívaně krajině. Je významným biotopem pro rozmnožování četných druhů obojživelníků. V hojném počtu se zde vyskytuje skokan zelený (Rana kl. esculenta) a zaznamenán byl i skokan skřehotavý (Rana ridibunda), ropucha obecná (Bufo bufo), Rosnička zelená (Hyla arborea), kuňka obecná (Bombina bombina), čolek obecný (Triturus vulgaris) a čolek velký (Triturus cristatus).
Lokalita leží mimo značené trasy na okraji Tlumačova,v těsné blízkosti státní silnice do Kvasic.