Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Tok (někdy také Velký nebo Vysoký Tok) je nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje. Leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Nejblíže je sem z 4,6 km vzdálené Obecnice.
Nejvyšší bod s nadm. výškou 864,9 m (zaokrouhluje se na 865 m) se nachází na okraji širokého protipožárního příkopu zhruba 200m na jih od nivelační tyče, jež označuje bod s výškou 862m, která se dlouho udávala jako vrchol této hory.
Hora tvoří rozsáhlou náhorní plošinu, která se z dálky nejeví jako nejvyšší vrch v Brdech. (Od východu zde spíše vyniká kužel Třemošné, vysoký však jen 779 m). Východní svahy Toku zabírá téměř bezlesá dopadová plocha vojenské střelnice, zřízená v r. 1931, jinak je hora porostlá řídce zapojeným smrkovým lesem. Tocké pláně porůstají vysokým vřesem, borůvčím a brusinčím, které sem každoročně lákají desítky sběračů lesních plodin.
Klima je zde velmi drsné, stále zde vane vítr, někdy opravdu nepříjemný, často tone vrchol v mracích a mlze. Jsou tu zdaleka nejlepší sněhové podmínky v Brdech (často i přes 1m sněhu), které sem v zimě lákají běžkaře. Vysoké srážkové úhrny vytvářejí vhodné podmínky pro tvorbu rašelinných ok v prohlubních, které vznikly jak přirozeně, tak i uměle (krátery po střelách). Celé temeno hory je značně vlhké a v některých obdobích je tu proto pohyb poměrně obtížný.
Odlesněním, k němuž tu došlo po vzniku brdské střelnice, byly odhaleny některé unikátní geomorfologické jevy, jako např. kamenné polygony a mrazové trhliny – pozůstatky doby ledové, které se u nás vyskytují už jen v Krkonoších a v Hrubém Jeseníku. Vyskytují se zde četné vzácné druhy živočichů i rostlin, např. tetřev hlušec nebo rosnatka okrouhlolistá a další. Proto zde byla nedávno vyhlášena evropsky významná lokalita (EVL), která je smluvně chráněna vojenskými orgány.
Z vrcholového plató se nabízejí při dobré viditelnosti fantastické rozhledy až k pohraničním horám. Můžeme zde tak dohlédnout na Prahu, Milešovku, Klínovec, Ještěd, Sněžku i vrchy Českomoravské vrchoviny, Novohradských hor a Šumavy.
Nedaleko vrcholu, v nadm.výšce 850m dříve stávala hájovna Carvánka, která byla ve své době nejvýše položeným obydlím v nitru České kotliny a představovala i zázemí pro mnohé návštěvníky a turisty. Hájovna musela ustoupit vojenské střelnici, ale poměrně nedávno vyrostla nedaleko její původní lokality malá lovecká chata. Ta je sice nepřístupná, ale lavičky před ní skýtají možnost příjemného odpočinku. Nedaleko se nachází studna a malá nádržka.
V blízkosti nivelační tyče (viz výše) se ve skupině stromů nachází vrcholová kniha.
O 300m níže a 3,5 km dále se uprostřed lesů rozkládá vodní nádrž Obecnice (Octárna), která v současnosti slouží jako jeden ze zdrojů pitné vody pro Příbram a okolí. Nádrž napájí Obecnický (někdy také Čepkovský) potok, který sbírá své vody z četných přítoků, pramenících v rašeliništích východních svahů Toku. Na horním Toku potoka byla též vyhlášena smluvně chráněná EVL – spolu se samotnou nádrží. (Výskyt mihule potoční a také orobince stříbrošedého, ještě nedávno považovaného za vyhynulý).
Asi 1,8 km severně od vrcholu se ve výšce 756m nachází Mariin pramen, upravená krytá Studánka s výbornou vodou.
V západních svazích hory pramení v rašeliništi potok Reserva, protékající stejnojmenným údolím, který se vlévá po 5,5 km do Třítrubeckého potoka.
Po severní straně hory prochází sedlem Dlouhý kámen (825m) zpevněná cesta Aliance (také Alianka), která spojuje Třítrubecké údolí s komunikací Obecnice – Zaječov.
Od dopadové plochy Jordán prochází přes vrchol Toku do příbramského Orlova „ilegální“ středobrdská lyžařská magistrála, dlouhá cca 10 km.
Hora Tok se nachází ve Vojenském újezdu Brdy. Veřejnosti sem není vstup oficiálně povolen, přesto zde hlavně o víkendech můžeme potkat nemálo turistů, cyklistů i běžkařů.
Nejvyšší vrchol Brd, V nepřístupné části vojenského újezdu.