Traplice - zajímavosti obce
Asi deset kilometrů od Uherského Hradiště (a 6 km od Starého Města) je v mělkém údolí Jankovického potoka rozložena příjemná vinařská obec Traplice, v níž dnes žije okolo 1200 obyvatel.
První písemná zmínka o ní pochází z roku 1228 v darovací listině krále Přemysla Otakara I. velehradskému klášteru. Ten se ale často dostával do finančních potíží a dával vesnici do zástavy drobným šlechticům a později i měšťanům. Obyvatelé Traplic kromě pěstování vinné révy prosluli hlavně jako velice šikovní kamnáři a hrnčíři.
Z drobných památek obce zaujímá čelní místo 5 m vysoký kamenný kříž z roku 1820, který stojí na odstupňovaném podstavci, je opatřen bočními volutovými křídly a je k vidění poblíž kaple.
Na kopci u Jalubí stojí další kamenný kříž, vystavěný z několika druhů hornin a vysoký 4 m. Pochází z roku 1881.
Patrová kamenná zvonice s jehlancovitou střechou z druhé půle 18.století se vypíná ve středu obce před zdravotním střediskem a stavením obecního úřadu. Naproti němu je schován pod stromy miniparčíku zajímavý Památník padlým I.světové války z roku 1920.
Na rodném domě Františka Satora, kterýžto kněz byl učitelem našeho prvního prezidenta – T.G.Masaryka, je umístěna pamětní deska.
Bývalý Obecní dům z roku 1927 je dnes sídlem pošty, knihovny, květinářství a kadeřnictví.
Centrální část vesnice od roku 2009 krášlí nová kaple Panny Marie Růžencové (má velikost kostelíka!), jež byla vystavěna především z penízků, které na ni ve sbírce vybrali místní. Poblíž kaple stojí kamenná socha Panny Marie z roku 1902.
V roce 1978 obec oslavila 750.výročí své existence a při té příležitosti si nadělila i nový objekt základní školy.
Začátkem každého září se v Traplicích konají tradiční moravskoslovácké hody s právem a také hlavně široko daleko známé „Babské hody!“