Kudlovice - kaple sv.Jana Křtitele
Bylo nebylo... V místech dnešní sakrální stavbičky prý kudlovický rodák a pozdější holešovský měšťan Jan Tomaštík našel poklad, díky němuž nesmírně zbohatl. Jako projev díků tu roku 1747 nechal vystavět poněkud neobvyklou kapli se sousoším Kristova křtu se skulpturami sv.Jana Křtitele a Ježíše v nadživotní velikosti. Lidová pověst o pokladu zřejmě bude jen lidovou báchorkou, protože zmínka o nálezu se v kronikách nikde nevyskytuje.
V každém případě je ale tato kudlovická kaple velmi hodnotnou památkou, kterou by v „obyčejné“ vsi někdo jen tak nehledal.
Já naopak ze svých cest už dávno vím, že všude je „něco“... a že občas člověk narazí na velmi cenná díla jak ve městech, tak i na dědinách. Příkladem budiž vynikající barokní socha sv.Jan Křtitele, kterou jsem si v nedávné době prohlédl u rozcestí nad Dobrkovicemi na Uherskobrodsku anebo sousoší sv.Anny za Jankovicemi pod památným Hostýnem viděné loni. Jen tak mimochodem – i ono má na „svědomí“ holešovský donátor Jan Tomaštík a s chutí si na této zakázce - stejně jako na kudlovické, „zgustl“ známý olomoucký sochař Ondřej Zahner.
Kudlovická kaple sv.Jana Křtitele se nachází na severovýchodním okraji návsi. Je zděnou stavbou zbudovanou na půdorysu trojúhelníka a do stran otevřená zaklenutými arkádami. Završuje ji tříboká stanová střecha s prejzovou krytinou, zvýrazněná nahoře kovovým křížem. Kaple je kol dokola obkroužena nízkou balustrádovou zídkou s kuželkami.
Její hlavní částí jsou tři masivní pilíře stojící na pískovcových podstavcích. Ze tří stran ji lemují půlkruhově zaklenuté arkády a vlastní prostor kaple je uzavřen plochou kupolovitou klenbou. Uvnitř se nachází trojúhelníkovitý sokl, z každé strany zkrášlen kartuší s nápisem. Podstavec nese zeměkouli, na níž jsou jednotlivé kontinenty zobrazeny formou reliéfu a z její horní strany vystupují sochy sv.Jana Křtitele a Krista.
Vnitřní strany pilířů byly osazeny mnohem menšími skulpturami tří světců – sv.Antonína Paduánského, sv.Fabiána a sv.Šebestiána. Tyto plastiky jsou už novogotické a byly sem umístěny těsně před koncem devatenáctého století.
Restaurátorské práce na kudlovické kapli provedl roku 1999 sochař Vítězslav Martinák a náklady na její obnovu do původního stavu převýšily částku půl milionu korun.