Jalubí - drobné památky obce
Turistické cíle • Drobné památky
Jalubí je velkou slováckou obcí ležící 4 km severozápadně od Uherského Hradiště, v níž žije 1800 obyvatel. První zmínka v análech se o ní objevila LP 1265. Tehdy spadala pod olomoucké biskupství a nesla název Gelube. Až do poloviny 16.století byla součástí majetku velehradského kláštera, poté se dostala do zástavy bratří Jana, Pavla a Václava ze Žerotína, od roku 1621 opět ve vlastnictví Velehradu.
V minulosti Jalubí proslulo hrnčířstvím. Šikovní řemeslníci vyráběli jednoduchou užitkovou keramiku a vozili ji prodávat až do Břeclavi a slovenského Šaštína. Hrnčířský cech zde vznikl roku 1721. Na začátku minulého století byl keramický tovar vytlačen kovovým nádobím a řemeslo posléze zaniklo. Posledními jalubskými hrnčíři byli (až do své smrti roku 1937) Josef Vojtek a František Achilles.
(Nejvýznamnější sakrální památkou obce je kostel sv.Jana Křtitele, nejvýznamnější drobnou světskou „Mýtný kámen“ o nichž jsem se tady na Turistice již zmínil.)
K dalším zajímavostem patří sousoší sv.Cyrila a Metoděje z roku 1885, které si můžeme prohlédnout u silnice 150 m jižně od zastávky busu „U pošty.“ Sousoší je umístěno na zajímavém členitém propracovaném podstavci, ozdobeným reliéfem setkání věrozvěstů s českým knížetem.
Mezi poštou a obecním úřadem stojí Pomník padlým. Jeho hlavní část tvoří velká bílá mramorová deska v podobě rozevřené knihy se jmény válečných obětí, po stranách doplněná už jednoduchými deskami se jmény padlých v druhé světové válce. Z prostředku pomníku se vypíná tmavý pilíř s trnovou korunou ohraničující letopočet 1914 -18 a pod ní je nápis: PADLÝM RODÁKŮM VE SVĚTOVÉ VÁLCE SPOLUOBČANÉ.
Poslední drobnou památkou, kterou jsme při našem průchodu středem obce viděli, byla socha sv.Jana Nepomuckého pocházející z poloviny devatenáctého století umístěná před obecním úřadem.