Troubky – kostel sv. Markéty Antiochijské
Už od pohledu je patrné, že kostel sv. Markéty v Trobkách je poměrně nový. Inu stavba, která začala 26. 8. 1870 a vysvěcená 6. 7. 1872 v takovém typu vskutku nová. A pokud se podíváme blíže, celý kostel jeví známky dalším moderních postupů Kostel byl původně vybaven klenutým stropem, ten byl v roce 1931 nahrazen železobetonovým stropem, který může připomínat strop kazetový. A zatím poslední výrazné úpravy proběhly v letech 2000–2001, fasáda se opravuje od r. 2016. Nemůžeme nevzpomnět fakt, že i kostel zasáhla povodeň v roce 1997, kdy obec ležela poměrně dlouho v zaplaveném území rozlité Bečvy.
Kostel měl samozřejmě předchůdce, uvážíme-li skutečnost, že Troubky jsou zmíněny prvně v roce 1348, narážka na kostel je z roku 1351. První kostel pobořili husité, později zde byla svatyně Jednoty bratrské, v 17. století opět katolický kostel. Jde o jednolodní stavbu s bočními kaplemi a sakristií na severní straně. Mírně předsunutá kvadratická věž na západní vstupní straně, závěr kostel je trojboký. V presbytáři je zachovaná klenba, vnější omítky jsou členěny lesénami v horní části zdobené zubovinovým ornamentem. Vnitřní omítky jsou hladké, v bočních zdech v horní části podélná římsa. Patrně v místech, kde byly původní základy klenby.
V presbytáři oltář s obrazem sv. Markéty z roku 1972 od vídeňského autora. V mramorovém oltáři jsou uloženy ostatky světice. V presbytáři jsou v oknech nové vitráže, upomínající na povodeň 1997. V dalších oknech skleněné podoby českých a moravských světců. K další výzdobě patří starší obrazy křížové cesty, sochy a sousoší světců – Sv. Trojice, Konstantin a Metoděj, Panna Marie s růžemi (Růžencová), Kristův křest, Lurdská P.M., další svatí na kazatelně. Varhany na kůru jsou z doby stavby kostela 1872, po opravě.
Zvony pojmenované sv. František, sv. Markéta a sv. Martin jsou z roku 1947, na závěru kostela na sedlové střeše sanktusník.
Kostel je zasvěcen sv. Markétě Antiochijské. Podle legendy si krásnou dívku vyhlédl římský prefekt, ta ho odmítla takže byla uvězněna a mučena. Podlehla i satanovu svádění, popravena v roce 304. Světice má na starosti těhotné ženy , ale i sedláky, panny, kojné apod. Oficiální církevní svátek má Markéta 20. července,v našich končinách se slaví i 13. 7.