Tršické náměstíčko
Obec se skládá z šesti místních částí - Lipňan, Hostkovic, Přestavlk, Vacanovic, Zákřova a vlastních Tršic, v nichž dnes žije něco málo přes tisícovku obyvatel. (I s místními částmi je těch obyvatel pak celkově asi 1600.)
Nejstarší zmínku o Tršicích nalezneme v análech roku 1282. Za husitských válek změnila pána: Jan a Václav Ruš z Doloplaz ji spolu s tvrzí a dalším zbožím postoupili Mladotovi z Prusinovic. Poté připadlo tršické panství (i se sídlem vrchnosti nazývané „zámkem“) Jiřímu Žlabkovi z Limberka. Tento pán naléhal na krále, aby byly Tršice povýšeny na městečko, čemuž roku 1526 panovník vyhověl a ony se staly centrem panství i okolí. Díky tomu také obec obdržela různá práva, mimo jiné např.šenkování vína, piva a pálenky.
K nejvýznamnějším rodákům patří Hynek Floryk, který tady ve druhé polovině 19.století zavedl pěstování chmele a pak jeden z nejstarších mužů ČR – Jan Nitka, jež v Tršicích založil místní Organizaci československého ovocnářského a zahrádkářského svazu, své poznatky z celoživotního díla publikoval v mnoha článcích a dožil se úctyhodných 103 let.
Centrem obce je bývalé náměstí mající půdorys trojúhelníka o stranách 100 x 100 x 60 metrů a jehož téměř celou plochu zabírá areál velikého a krásného novogotického chrámu Narození Panny Marie a malého, ze všech stran jej obklopujícího parčíku. Před vchodem do kostela jsou umístěny sochy moravských věrozvěstů – sv.Cyrila a Metoděje, pamětní deska obětí I.světové války a na boku chrámu kamenný kříž pocházející z minulého století.
Kostel Narození Panny Marie je sice největší dominantou rynku, ale návštěvníky rozhodně zaujme i ta jeho druhá pozoruhodnost, umístěná ve stráni nad rynkem pod tršickou tvrzí.
Je jí mohutná novodobá skulptura obojživelníka o rozměrech 3.5 x 3 metry, zrobená z betonu roku 2009 a jejímž autorem se stal známý sochař z Vysočiny – Michal Olšiak. Žába, která je i v městském znaku, je připomínkou na Jiřího Žabku z Limberka, za něhož byly Tršice povýšeny na městečko.
Kromě těchto dvou nejzajímavějších objektů se na náměstíčku nachází prodejna Večerky, obchod s „míšeným“ zbožím COOB a restaurace Na Radnici.