Penčice - kostel sv.Petra a Pavla
Vesnička Penčice je místní částí města Přerova, od něhož je vzdálena přibližně 7 km severním směrem a v níž v současnosti žije přes 300 obyvatel. Poprvé je v análech zmiňována již roku 1411, kdy patřila olomoucké kapitule. V severní části obce se vedle silnice vedoucí do Lipňan na návrší nachází zajímavé prostranství s několika sochami světců, jemuž dominuje kostel s vysokou věží zasvěcený sv.Petru a Pavlovi.
Jeho nejstarší předchůdce byl na začátku 17.století zbourán a nahrazen rovněž kostelem dřevěným, ale zbrusu novým, jenže ten o 11 let později zcela shořel. Nahradila jej už stavba kamenná a ta byla dokončena roku 1673. Ani ona se ale časem neubránila řádění „ohnivého kohouta.“ Stalo se tak roku 1706 a ohněm byl zpustošen nejen kostel, ale i sousední fara a škola. Chrám byl sice opraven, ale po dalším ničivém požáru tady byl LP 1834 vystavěn kostel nový, jehož podoba zůstala zachována dodnes.
Prostranství před chrámem krášlí barokní socha sv.Libora a před vstupem stojí po stranách skulptury sv.Jáchyma a sv.Josefa od sochaře Ondřeje Zehnera. Původně se nacházely v areálu olomouckého kláštera Hradisko a sem do Penčic byly přemístěny roku 1793. Za kostelem se v minulosti rozprostíral hřbitov, ale ten byl zrušen a zůstala po něm ve zdi jen malá kaplička.
Největší zajímavostí interiéru chrámu je hrobka hraběte Antonína Braidy s rodinou, hrobka faráře Fischera a vápencová křtitelnice. Vnitřní výzdobu dále doplňují cenné barokní boční oltáře a okenní vitráže. Pocházejí z inventáře olomoucké katedrály sv.Václava a do Penčic se dostaly díky tehdejšímu faráři P.Pavlovi Filipovi.
Až do roku 2011 měl kostel sv.Petra a Pavla tak poničenou fasádu, že vesnici spíše hyzdil. Místní už se na to nemohli koukat (a protože finance na opravu odnikud nepřišli), uspořádali mezi sebou sbírku a opravili jeho fasádu (i jiné poškozené prvky) svépomocí.