Turnov
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Turnov leží v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od Liberce. Město se rozkládá u severního okraje chráněné krajinné oblasti Český ráj a na obou březích Jizery. Město tvoří pomyslnou vstupní bránu do oblasti Českého ráje. Město je známé svou tradicí v broušení drahokamů a polodrahokamů. V severní části města je zámek Hrubý Rohozec a zámecký park. Nedaleko východního okraje města byla vybudovaná sjezdová trať s lyžařským vlekem. V jihozápadní části města je ranč s chovem koní. Jihozápadním směrem od města je u obce Příšovice zatopená štěrkovna, která je využívaná jako přírodní koupaliště a na jižním břehu je vybudován kemp. Severozápadním směrem nedaleko města je Zámek Sychrov. Město a jeho blízké okolí je protkané sítí značených cyklistických tras. Turnov je výchozím bodem turistických značených tras směřujících do oblasti Českého ráje. Jihovýchodním směrem z města vede tak zvaná Zlatá stezka, po které se můžeme vydat ke zřícenině hradu Valdštejn a poté dále pokračovat kolem pískovcových skalních útvarů. Vydáme-li se východním směrem z města dojdeme přes oblast Klokočských skal ke zřícenině hradu Rotštejn. Severovýchodním směrem se vydáme na vrchol Sokol ( 562 m.n.m.). Od zámku Hrubý Rohozec je vyznačena Zámecká Naučná stezka.
Historie
Město bylo založeno v polovině 13. století a první písemná zmínka je z roku 1272. Město bylo rozděleno na dvě části se dvěma pány, kteří měli sídlo na nedalekých hradech a to na Hrubém Rohozci a Valdštejnu a později se panstvo usídlilo na zámcích Hrubá skála a Svijany. Takto bylo panství rozdělené až do 17. století. V roce 1424 bylo město napadeno vojskem pod velením Jana Žižky, který nechal vypálit zdejší Dominikánský klášter. V roce 1468 bylo město napadena a vyrabováno lužickými křižáky. Další pohromou pro město bylo několik ničivých požárů. Po Bitvě na Bílé hoře se ve skalách nedaleko města ukrývali čeští bratři. Přes všechny neblahé události se ve městě rozvíjela řemesla, ze kterých se v pozdějších letech rozvinul průmysl. V 16. století na území města začaly pracovat hutě a v 19. století se začalo s výrobou skla. Tradicí města je těžba broušení drahých kamenů, jejichž naleziště je v okolí Kozákova. V Turnově byla vybudovaná střední škola na umělecké zpracování kovů a výrobu šperků. V 19. století byla do města přivedena železnice na trase z Prahy přes Turnov do Liberce. Historické centrum města je městskou památkovou zónou. Hlavnímu městskému náměstí dominuje renesanční budova radnice pocházející z roku 1526, která prodělala v roce 1894 přestavbu. Nedaleko radnice je kostel svatého Františka z Assisi, na který navazuje areál kláštera pocházející z roku 1651 až 1655. Celý komplex byl po požáru v roce 1803 přestavěn empírově. Věž kostela je pseudorománská a byla postavena v roce 1842. Původně gotický Kostel Svatého Mikuláše byl postavený ve 14. století a v roce 138 přestavěný renesančně a barokní přestavba je z roku 1722. Přilehlá barokní budova fary byla postavena v roce 1708. Gotický kostel panny Marie ze 13. století byl v 19. století zbořen a na jeho místě byla v letech 1825 až 1853 postavena velká novogotická svatyně. V sousedství muzea Českého ráje stojí pěkný renesanční dům postavený v 16. století a barokně upravený v roce 1760, který je zdobený rokokovým portálem se vstupem do zahrady. Unikátem muzea Českého ráje je rozměrný obraz podle návrhu Mikoláše Alše, jehož rozměry jsou 8,5x10 metrů. V jižní části města je židovský hřbitov s náhrobky pocházejícími z konce 17. století.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 A3
kostel sv. Mikuláše (1356)
klášter františkánů
kostel Panny Marie (1838)
klášterní kostel (1651)
radnice (1526)
židovský hřbitov
První zmínka o objektu 1250
Archeologické naleziště cca 200 m od nádraží prokázalo přítomnost obyvatel již v období kolem 1. století př.n.l. a 1. století n.l. Další nálezy svědčí o trvalejším osídlení Turnovska, neboť dále se v Turnově nalezly i artefakty z 5. století a tak zde vzniká prostor pro myšlenku trvalejšího osídlení i slovanskými národy. Historie města se začíná psát kolem roku 1250, kdy město zakládají Jaroslav a Havel z Markvartic. Dalšími majiteli jsou Vartenberkové a Smiřičtí. Jeho další majitelé jsou téměř shodní s majiteli Hrubého Rohozce a Hrubé Skály a tak je pravděpodobné, že do vývoje města zasáhli i Valdštejnové. Město bylo poprvé silně poškozeno roku 1424, kdy krajem táhl Jan Žižka, který vyplenil zdejší klášter. Další pohroma přichází roku 1498, kdy město vypalují lužičtí křižáci táhnoucí proti králi Jiřímu.. V 16. století se zde prudce rozvíjí sklářství. Další vojenský vpád se odehrává roku 1635, kdy krajem táhnou švédská vojska generála Banéra, Švédové se v městě objevují ještě jednou a to roku 1643, tentokrát však pod vedením generála Torstensona. Kolem poloviny 17. století se zde začínají ve větší míře brousit drahokamy a polodrahokamy z nedalekého vrchu Kozákova. Mezi nejzajímavější místa města zařaďme Chrám Narození Panny Marie jehož původní stavba pocházela ze 13. století a byl založen Zdislavou z Lemberka (zemřela 1252) a jejím manželem Havlem. Stavba byla založena společně s klášterem, ten se však nedochoval. Vlivem několika mohutných požárů stavba velice zchátrala a kolem roku 1810 byla stržena. Na jejím místě vyrostl dnešní chrám v neogotické úpravě roku 1825. Jednalo se o první stavbu v pseudoslohové úpravě tohoto typu na území naší republiky. Další církevní památkou je chrám sv. Mikuláše, který byl v gotickém slohu vystavěn roku 1356 na místě původní, patrně dřevěné kaple. Ve 14. století podlehl požáru a tak byl na jeho místě vystavěn kostel renesanční roku 1538. Ani tato stavba však neodolala požáru a tak se na stejném místě vyskytuje již třetí sakrální stavba tentokrát však ve slohu barokním. V tomto kostele se zachovaly náhrobní kameny čtyř Vartenberků ze 16. století. Při prohlídce Turnova jistě narazíte i na kostel sv. Františka, který byl roku 1651 založen Maxmiliánem z Valdštejna, rovněž jako klášterní stavba. Jeho původní podoba se nám díky požárům z počátku 18. a 19. století nedochovala a tak se musíme spokojit s jeho podobou z roku 1822. Ve vstupním portálu je umístěna socha sv. Františka z Assisi a erb Valdštejnů. Historicky cenná radnice jejíž původní stavba pochází z roku 1526 tvoří výraznou dominantu jižní části náměstí. Její stavba byla upravována v letech 1643 a 1707 po velkých požárech. V 90. letech 19. století byla přestavěna v