Turnov - náměstí Českého ráje
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Všechny památky Turnova jsme poznali během dovolené v Českém Ráji. Při procházce tímto historickým městem jsme se mimo jiné procházeli po náměstí Českého Ráje. Název středu města je opravdu příznačný pro centrum kouzelného kraje. A protože se na náměstí nachází řada památek, bylo se na co dívat.
Uprostřed náměstí Českého Ráje jsme spatřili kašnu s Mariánským sloupem. Jak jsme záhy zjistili, jedná se o zmenšenou repliku původní kašny, která od roku už před rokem 1778 stála uprostřed náměstí. Ze zbytků staré kašny jsme si mohli prohlédnout sochu Panny Marie, patronky Turnova, dílo pražského sochaře Josefa Maxe, jejíž první zlacení bylo pořízeno v bouřlivém roce 1848 z nadace turnovských měšťanů. Nemohli jsme ale pochopit informaci, že kašna byla z vůle komunistické moci odstraněna na Velký pátek roku 1953. Díky tomu, že v roce 1998 bylo celé náměstí opraveno a postavena i replika kašny, nepřišli jsme o tuto nádheru.
Po prohlédnutí kašny naše oči upoutala zelená věžička budovy renesanční radnice z roku 1527, která byla po požárech v letech 1643 a 1707 vždy obnovena. Nicméně roku 1894 byla radnice přestavěna novorenesančně a z původní výzdoby zbyl jen kamenný erb města se lvem a letopočtem 1526.
Na náměstí stálo také několik stánků s ručně vyrobenými výrobky. Naši ženskou polovinu výpravy upoutal ten s dřevěnými věcmi a tak se do našeho batohu stěhovala vařečka a další nezbytné potřeby do kuchyně.
V jednom z domů, lemující náměstí, jsme spatřili obchod s galerií Granát. Jeho prostory nás zvaly k návštěvě, neboť se uvnitř nachází expozice, která představuje český granát a granátový šperk od jeho těžby až k broušení. Mohli jsme vidět také zlatnickou výrobu šperků od tradičních vzorů až po moderní. Dovnitř jsme ovšem nešli a pokračovali jsme v prohlídce památek na náměstí Českého ráje.
Naše oči dále upoutala výrazná budova Městské spořitelny, na jejímž místě kdysi stál velký barokní dům U zlatého orla. Ten ovšem zakoupila turnovská městská spořitelna a roku 1907 jej nahradila bankovním domem, který svými rozměry překonal radnici i klášterní kostel, které dosud určovaly vzhled náměstí. Jak jsme se dozvěděli, objekt sloužil městské spořitelně do jejího zestátnění roku 1945, následně zde byla státní banka a po roce 1989 její soukromá následovnice. A možná zde bude nějaká banka již navždy, kdo ví. Tradice je tradice.
Zaujal nás také dům U Jelena, který je jedním z nejstarších kamenných domů na turnovském náměstí postavený v 18. století, kde napsal své paměti měšťan Ederer a v němž bydlel roku 1854 J.K.Tyl a další členové Zöllnerovy herecké společnosti, která se od 11. června do 11. července stala hostem turnovských občanů.
Líbily se nám i další budovy okolo náměstí, třeba hotel. Na závěr jsme zašli do informačního centra, jsme si koupili známku města a rozhledny Hlavatice, koupili dva pohledy a získali dvě razítka do památníku. Když jsme vyšli ven, pohlédli jsme Doprava, kde na nás přes silnici čekala další památka města Turnov, kterým byl kostel sv. Františka z Asissi. O něm se více dozvíte v mém dalším samostatném článku.
http://www.infocentrum-turnov.cz/cs/historie-pamatky-mesta/ostatni-zajimavosti.html