Tvarožník (Twaroźnik)
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Tvarožník je jedním z několika uskupení žulových kamenů na hlavním hřebenu západních Krkonoš. Jeho kameny připomínají na sobě poskládané bochníčky tvarohu. Odtud je i jeho název.
Tvarožník se nachází na česko-polské hranici v nadmořské výšce 1.320 m. Na jednom z nejvýše uskupených kamenů je osazen červenobílý hraniční patník. Podle něho větší část Tvarožníku patří našim severním sousedům, menší nám.
U kamenů turistům poslouží k odpočinku a občerstvení dřevěné lavice a stůl.
Kolem Tvarožníku vede červeně značená cesta česko-polského přátelství. V blízkosti je i hraniční přechod pro pěší.
Nejsnazší přístup k Tvarožníku je lanovkou ze Szklarske Poręby na vrchol Szrenica (1.361 m n.m.) a dále po černé a červené značce. Pokud se rozhodnete pro výstup po svých, potom vás sem spolehlivě dovede červené značení ze Szklarske Poręby nebo modré a žluté značení z Harrachova. Cesta z polské strany je o málo kratší a rychlejší. Převýšení je z obou stran přibližně stejné. Na polské straně počítejte s placením vstupného do Krkonošského národního parku ve výši 6 PLN (a vězte, že každá pokladní není ochotná přijmout české koruny; doporučuji proto mít pár zlotých s sebou).
Pokud se pohybujete v okolí pramene Labe, k Tvarožníku to máte přibližně dva kilometry po upravené cestě.
Výhledy ze hřebene jsou pěkné na obě strany. Na polské straně jsou Krkonoše strmější, proto severním směrem uvidíte do větší dálky.
V okolí Tvarožníku se nachází hned několik zajímavých cílů. Severozápadním směrem Svinské kameny (Trzy Świnki), vrchol Szrenica, chata Hala Szrenicka. Na úbočí Szrenice turisté dále vyhledávají útvary Końskie Łby a Kukułcze Skały. Jihozápadně pod kameny Tvarožníku leží Vosecká bouda. Východně po hřebenu není vzdálený Violík a Sněžné jámy. Zapomenout nelze ani na již zmíněný pramen jedné z největších evropských řek Labe.