Loading...
Nachází se poblíž tur.rozcestí (styk modré, žluté a zelené trasy) ležícího asi 400 m východně od temene Svéradova (737 m) na hlavním hřebeni Vizovických vrchů. K vlastnímu prameni stačí seběhnout po zelené značce klesající na Ploštinu, z níž ke studánce vede ještě krátká odbočka. Od rozcestí je to k prameni ležícímu v nadm.výši 629 m pouhých pár minut chůze. Těsně před příchodem třetího tisíciletí byl upraven Lesy ČR a ty jej roku 2010 ještě částečně zakryly slušivým dřevěným přístřeškem.
Tato nejvýznačnější řeka jižního Valašska - Vlára, je "vodní cérkou" poněkud svéhlavou: na rozdíl od ostatních moravských toků plynoucích do povodí Moravy anebo Odry si totiž vyhloubila přes Bílé Karpaty cestu na Slovensko! Díky tomuto tzv. „říčnímu pirátství“ ale vznikl Vlárský průsmyk, jímž dnes na území sousedního bratrského státu vede silnice a železniční trať.
Od pramene Vlára teče směrem na jih. V horní části doliny míjí rozsáhlý skalní sesuv Peklo a kousek pod ním Ploštinu, pak teče Drnovicemi a pokračuje pod Vysoké Pole, kde do ní vtéká Vysokopolský potok pramenící pod Klášťovem. Dále její tok pokračuje pod Vlachovu Lhotu, tady od východu přijímá přítok v podobě Tichovského potoka. Pod Vlachovou Lhotou řeka krátce mění směr k jihozápadu, aby přibrala větší přítok Benčici. Pak už teče místy budoucí přehrady jižním směrem k Vlachovicím. Mezi nimi a Vrběticemi v široké nivě přijímá další přítok – potok Smolinku. Další cestou k jihu Vlára míjí vrbětické muniční sklady a před Bohuslavicemi nad Vláří do ní směrem od Slavičína vtéká Říka. Od Bohuslavic řeka pokračuje nivou o šířce až 400 m k jihovýchodu. Před Jestřabím přijímá Rokytenku, v Popově Havránkův potok a ve Štítné nad Vláří Zelenský potok. V bylnické kotlině ještě před městem Brumov-Bylnice Stránský potok a v Bylnici do ní ústí nejvýznamnější přítok – říčka Brumovka pramenící pod vrchem Požár (729 m) u Študlova.
Pod Bylnicí už řeka protéká soutěskou Vlárského průsmyku, který od sebe odděluje dvě části Bílých Karpat – Lopenickou a Chmelovskou hornatinu. Dlužno dodat, že právě tato druhá táhnoucí se k severu až po Lyský průsmyk, je nejdivočejší částí celého pohoří a bělostná vápencová skalní bradla Vršatce, Červeného kameňa a Lednice jsou mezi turisty velmi známým pojmem.
Už v průsmyku se u Sv.Štěpána do řeky vlévá Bukový potok a přímo ve Vlárském průsmyku směrem od Sidonie přítok Vlárka. Odtud tok řeky pokračuje přes Horné Srnie do Nemšové, kde se po celkové délce 42.5 km svého toku Vlára v nadm.výši 219 m vlévá do Váhu.