Újezd u Mohelnice – Císařský dub
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Krásný a mohutný dub zdobí náves v Újezdě, takto části města Mohelnice. Jeho výjimečná velikost zavdávala spekulacím o značném stáří stromu (i 500–1000 let). Jeho velikost je ale dána spíše dobrými podmínkami, které měl strom k růstu.
Podle všeho stojí na místě u břehu zaniklého rybníka, je tedy vyživován množstvím živin, které se nahromadilo na dně v bahně. Právě to přimělo strom až k překotnému růstu, který má na svědomí horší kvalitu dřeva. Rychle rostoucí hmota nemá tu správnou pevnost. V roce 2005 se právě jedna s kosterních větví odlomila a bylo nutné provést zajišťovací řez. Z něho pak dendrologové odvodili stáří stromu a přiřkli skromnější odhad věku na nějakých 150 let (teď o něco víc).
Podle všeho měl být dub vysazen v roce 1848, při příležitosti korunovace Františka Josefa I. Rakouským císařem (v Olomouci). V tom roce zatím mladičký mocnář Újezdem zřejmě projížděl. Pod kořeny stromu má být údajně schránka, kterou sem při příležitosti zasazení ukryl nějaký místní obyvatel Getzel, patrně i sazeč stromu.
Je-li tedy stáří stromu dnes něco přes 160 let, jsou rozměry úctyhodné, výška odhadovaná na 23 m, poloměr koruny 44 m. Obvod kmene ve 130 cm je udáván 609 cm (2012). Památným stromem je od roku 1994.
Právě pro přehnaně rychlý růst podléhá dřevo i rychleji nákaze dřevokazné houby, musí být tedy častěji ošetřováno odlehčovacími řezy.
Důstojné místo u dubu zaujímá pomník padlých ve světových válkách.
Dub (v tomto případě dub letní, Quercus robur) je oblíbeným stromem pro svou dlouhověkost, mohutnost, vyniká jako solitér i ve stromořadí. Často býval vysazován na hrázích rybníků k jejich zpevnění.
Dub bývá považován za národní strom, nejvíc si ho přisvojují Germáni, Keltové prováděli svá mysteria v dubových Hájích, ovšem i Slované se k dubu hlásí, vždyť již Kollár hlásal ve Slávi dceři, nechť se přimkneme k mocnému dubisku na východě, čemuž bych ovšem příliš nefandil...