Unhošť - budova Melicharova vlastivědného muzea
Na severní straně tř.Dr.Beneše, která propojuje dva městské rynky a je se svými 100 metry délky pravděpodobně jednou z nejkratších tříd u nás, se vypíná nápadná patrová budova s věžičkou, přizdobená dnes poněkud „opršelou“ načervenalou omítkou. Toto stavení je starou radnicí, v níž dnes sídlí Městské muzeum.
Místní konšelé si na tomto místě zbudovali místo pro správu Unhoště již před koncem 15.století. Mělo podobu patrového objektu krytého šindelovou střechou, ale vydrželo jen do období třicetileté války, kdy bylo poničeno. Přestavba budovy v novorenesančním stylu byla dokončena LP 1843. Na původně plánovanou radniční novostavbu totiž obec neměla peníze, a tak se musela spokojit s úpravou té stávající, při němž stavební dozor vykonával Pražan Vincenc Bubeníček. Ještě před koncem 19.století byla mansardová střecha stržena a dalších úprav se sídlo radních dočkalo 1909, kdy její průčelí a fasádu pozměnil unhošťský zednický mistr Vilém Ptačinský.
V přízemí se kromě bytu pro správce objektu a jeho rodiny nacházela i šatlava. Do roku 1912 bylo přízemí sídlem městské spořitelny, poté jedna z místností uvolněna pro sbírky muzea. Roku 1953 se všechny úřady spolu s archívem přestěhovaly do nynější nové radnice, jejíž budova dříve bývala sídlem okresního soudu. Ta stará pak nějakou dobu využívána jako městská knihovna a policejní stanice. Roku 1982 se sem přestěhovaly sbírky muzea, které jsou tu k vidění dodnes.
Oficiálně se jedná o Melicharovo vlastivědné muzeum. Název sice připomíná jednoho z bájných králů, kteří se do Betléma přišli poklonit právě narozenému Ježíškovi, ale tenhle Melichar měl křestní jméno František a byl místním učitelem. Navíc nadšeným sběratelem, který při cestách do okolních obcí shromáždil velké množství starodávných předmětů, jež pak byly k vidění v roce 1895 na slavné „Národopisné výstavě českoslovanské“ v Praze. Po skončení akce uložil část navrácené sbírky ve škole. Roku 1912 se pro ně uvolnila místnost v přízemí radnice a tím vlastně došlo k založení místního muzea. Prvním jeho správcem se stal učitel Melichar. Přes válku a po ní byly sbírky umístěny v jiných objektech a jejich správcem byl až téměř do konce osmdesátých let Václav Šefčík. Poté sbírkám hrozil přesun do muzea v Kladně, město ale pro ně naštěstí uvolnilo objekt staré radnice a v roce 1986 došlo ke slavnostnímu otevření muzea.
Sbírky tvoří archeologické nálezy z města a okolí, dále předměty, nářadí, nástroje a dokumenty vztahující se k historii města, místních cechů, řemeslníků a mnoho dalšího.
Vlastivědná expozice nacházející se v patře je v současnosti kvůli opravám uzavřena, v přízemí je možno navštívit Infocentrum či výstavní prostory.