Unhošť - náměstí T.G.Masaryka
Město Unhošť, v němž žije 5 tisíc obyvatel, je vzdáleno přibližně 20 km od středu Prahy a 8 km jižně od Kladna. V jeho centru se nacházejí tři náměstí, to prostřední nese jméno po prvorepublikovém prezidentovi. Má půdorys rovnostranného trojúhelníku (strana A = 50 m), ve svém středu s kruhovým parčíkem a zajímavou sochou. Náměstí se v 19.století nazývalo Jánským či Svatojánským, to po zde umístěné soše našeho nejpopulárnějšího světce. Roku 1946 byl svatý Jan odsunut ke kostelu sv.Petra a Pavla, nahradila jej skulptura „prezidenta osvoboditele“ obklopená malým upraveným parkem a rynek byl přejmenován na náměstí T.G.Masaryka. Moc dlouho si zde „tatíčkova“ socha nepobyla: roku 1953 byla odstraněna a o pár let později dostalo toto veřejné prostranství nový název – náměstí Antonína Zápotockého. Ke svému původnímu názvu se vrátilo až po sametu.
Od šedesátých let - z dob „socrealismu“, zdobí kruhový parčík v jeho středu plastika od sochaře Josefa Klimeše. Předchůdcem byla podobná, ale menší bronzová socha „Zamilovaná dvojice“, vystavovaná v Československém pavilonu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu, za níž dostal autor ocenění. Později sousoší přetvořil do jiných rozměrů a kamenné podoby na zakázku pro MNV Unhošť. Ten ji nechal roku 1960 umístit před budovu školy, ale protože doba nepřála něze a romantice, stalo se ze „Zamilované dvojice“ sousoší „Každý má právo na vzdělání.“
V jižním cípu náměstí přes ulici Melicharovu naproti sobě stojí dvě budovy ZŠ. Na severní straně rynku se nad hlavní cestou procházející rynkem nachází vizuálně nejzajímavější patrový objekt, v jehož interiéru můžeme navštívit Unhošťské Pekařství – Cafe. V jedné místnosti se nachází obchod s výborným pečivem, v té druhé lze posedět v kavárně a objednat si k černému moku i nějaký ten zákusek. Otevřeno je ve všední dny od 6.00 – 18.00 hod, v sobotu od 7.00 – 17.00 hod.
Na západní straně náměstí láká k návštěvě Cukrárna MIMA s nabídkou kávy, zákusků, dortů, párků v rohlíku, chlebíčků, točené zmrzliny, domácí limonády (láhvové pivo bohužel nevedou). Z naší zkušenosti bylo posezení v útulné cukrárně velmi příjemné, navíc s milou dívčí obsluhou.
Ten atraktivní, leč poněkud omšelý červený objekt, který je vidět z náměstí směrem k východu, je Vlastivědným muzeem a nachází se už mimo rynek na třídě Dr.Beneše.