Loading...
Ten prapůvodní se rozprostíral okolo kostela sv.Petra a Pavla, ale zákonem vydaným císařem Josefem II. roku 1784 se na něm přestalo pohřbívat a v první čtvrtině následujícího století byl zrušen. Kromě něj byl ale v Unhošti další hřbitov, založený již v 16.století, a který se posléze stal hlavním městským žalovem. Nachází se 150 m severně od chrámu na Lidické ulici, má půdorys obdélníka a je kol dokola ohrazen kamennou zdí.
V jeho severní části stojí kaple sv.Barbory z roku 1703. Na její stavbu bylo částečně použito zdivo staré zvonice ze 14.století, která se neubránila pohromám třicetileté války a byla vypálena. Je menší obdélnou sakrální stavbou se sedlovou (na severu jehlancovitou) střechou, pokrytou dnes novodobým, tzv. „bonským“ šindelem. Na severní straně nad střechu vystupuje věžička sanktusníku zakončená nahoře křížem. Na východní a západní straně kaple její vnitřní prostor osvětlují dvě obdélná okna s kamenným profilovaným ostěním. Nad jižním vstupním průčelím s dřevěnými dveřmi se tyčí trojúhelníkový štít s kulatým oknem. V interiéru jsou cenné fresky ze začátku 18.století. Poslední velkou renovací kaple prošla v šedesátých letech minulého století.
Plochu hřbitova protínají čtyři cesty, jež se pravoúhle křižují. Na žalově se nacházejí cenné litinové i kamenné náhrobky a v blízkosti sakrální stavbičky je umístěn soubor hodnotných litinových křížů. Pohřbeny zde byly mnohé významné osobnosti: jen tak namátkou např. Zdeněk Hofbauer – ředitel Činohry Národního divadla v Praze, skladatel a virtuos na vilocello Božďa Kukla, písničkář a spolupracovník skladatele Fr.Kmocha Toník Černý a bratr věhlasného národního buditele P.Jan Jungmann.