Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Unikátní Beuronská kaple v Teplicích.
Hodně lidí projde okolo budovy gymnazia k nákupnímu středisku Billa, aniž by si všimlo, že jdou okolo kaple a to ne ledajaké…..Tato kaple skrývá beuronské umění a jak jinak,než že jeho původ pochází z německého Městečka Beuron, kde žili benediktíni od r.1863. Zakladatel beuronské školy byl Peter Lenz (1832-1928),jenž se vracel do období staré Byzance, Egypta a Řecka a používal jako vzor tzv.rovnostranný trojúhelník.Touto zvláštní metodou a při dodržování tohoto geometrického vzorce by měl k věřícím více promlouvat sám Bůh.
Beuronské umění, které zdobí kapli není jen v Teplicích,ale lze jej vidět v klášteře Emauzy v Praze 2,v kostele sv.Gabriela v Praze 5,v kostele sv.Rodiny v Praze 6,dále pak v Růženeckém kostele v Č.Budějovicích,v Marianum Opavě, v kapli sv.J.Nepomuckého v Hr.Králové a v kostele Všech svatých v Třeběšicích u Divišova.(www.onlinecars.cz)
V r.1865 v areálu teplického gymnazia byl zbudovaný klášter milosrdných sester Karla Boromejského.V letech 1888 – 1889 tuto kapli vymalovali mniši tzv.Beuronské školy.V r.1950 tu ještě bylo 7 řádových sester a v r.1952, kdy byly zrušeny kláštery byly sestry z Teplic deportovány. Po zrušení kláštera kaple upadla v zapomnění a v socialistickém období se využívala jako škola a ubytovna pro řecké děti, pro různou potřebu skladování, a tím došlo k její velké devastaci.
K záchraně kaple došlo založením občanského sdružení r.2006 „Pro arte beuronensis-Společnost pro obnovu kaple gymnázia Teplice. Je to sdružení současných studentů gymnázia,pedagogů a odborníků pro památkovou péči a také mnoha dalších občanů Teplic,kterým není budoucnost kaple lhostejná. Je až s podivem,jak se žáci gymnazia snaží tuto nádhernou památku zachovat, jak svépomocí a nepatrným výdělkem za občasné výstavy,které se zde pořádají přispívají k obnově a záchraně této kaple. Bude to stát hodně času, hodně velkého úsilí a také nemálo peněz, aby se kaple zaskvěla ve své původní kráse. Je veliká škoda,že kaple není prohlášena kulturní památkou, to celou opravu této kaple velice komplikuje.
V současné době se provádí restaurace výmalby, k čemuž je potřeba lešení a to si studenti vyrobili sami s pomocí dřeva a lan.V letáčku o Společnosti „Pro arte beuronensis“, který jsem dostala v kapli, píší kolik času strávili s výrobou tohoto lešení,kolik dřeva spotřebovali na jeho výrobu (sedm tun) a kolik km lana ( 6 km) spotřebovali na svazování tohoto lešení. Na stavbě lešení se vystřídalo 40 lidí,členové PAB,studenti gymnazia, skauti z Teplic i z Prahy a jiní a jiní….
Kvůli opravě výmalby a postavenému lešení se tu nyní nepořádají koncerty,jako tomu bylo doposud a také výstavy studentských prací,z nichž výdělek šel na opravu kaple.
Do konce měsíce srpna je tu malá výstava lužickosrbské malířky Isy Brycyny.
Kaple je také otevřena mimo výstav každou sobotu od 10 – 16 hodin.