Úvaly
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Úvaly stojí na šíji okresu Praha - východ - mezi Prahou a Kolínskem. Jeho průměrná nadmořská výška je 253 m, leží v Českobrodské tabuli a protéká jím říčka Výmola, která se později vlévá do Labe.
Jdeme-li městem po červené turistické značce, působí spíše vesnickým dojmem, ale za návštěvu stojí náměstí nacházející se v jeho východní části; u jeho okraje je barokní kostel Zvěstování Panny Marie z r.1724. Za pozornost v Úvalech stojí také dlouhý železniční viadukt.
Úvaly prochází silnice č.12, která však naštěstí většinu města objíždí, a tak ho zase tak moc nepostihuje. Lze očekávat, že na hlavní silnici bude stavět nějaká dálková linka, ale zatím jsem na žádnou takovou nenarazil. Z Prahy sem v pracovní dny jezdí dvě integrované autobusové linky, ale hlavní dopravu kvalitně zajišťují vlaky hlavní trati Praha - Kolín, přičemž nádraží je v centru města a od náměstí není příliš vzdáleno; kromě vlaků prostě po trati 011 (linky M1) sem ve všední dny jezdí také linka M7 od Berouna vedoucí napříč Prahou.
Od hlavního města odděluje Úvaly rozlehlý Klánovický les, jinak v okolí tohoto města narazíte převážně na pole. K Úvalům nepatří žádná vesnička z okolí.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 37 B4
kostel Zvěstování Panny Marie (1724)
pomník Arnošta z Pardubic (1857)
naleziště trilobitů
železniční viadukt (1845)
rodiště M. Majerové (1882)
zřícenina hradu Skara
První zmínka o lokalitě 1300
Jiný název lokality Ubal, Auwal
Prvopočátek osídlení katastru můžeme, dle archeologických nálezů v okolí Úval, položit již do doby kamenné. Později zde sídlilo obyvatelstvo i v době bronzové. Při datu první zmínky je ves jenom nepřímo dokládána, avšak již roku 1361, je přímo v listině uvedeno půl městečka Úval, z čehož můžeme vyvodit, že původně založená obec doznala značného rozkvětu již v e14. století, neboť ležela na obchodní stezce. Tehdy přináležela ves k majetkům rodu Olbramoviců. Dá se tedy usuzovat, že Úvaly, spíše řečeno jejich část, náležely ke Škvoreckému panství. Druhá polovina městečka náležela pánům z Hostyně. Tento stav trvá do roku 1560, kdy jsou celé Úvaly již součástí škvoreckého statku. Tak si jen připomeňme, že dalšími majiteli byli Smiřičtí a posléze i Lichtenštejnové. Co se týče zdejšího hradu víme, že drobné zbytky hrádku zvaného Skara, nebo Stará neznámého data založení se nacházejí jihozápadně od obce nad potokem Výmola. Kdo byl jeho zakladatelem dnes nevíme, avšak jisté prameny nás vedou k otci pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Další držitele a majitele úvalského hradu prozatím neznáme a jejich určení je na dalším bádání. Někteří historikové jej spojují s existencí tvrze Hostyně (Hostín), ale nevíme přesně, zda se tato informace zakládá na nějaké pravdivé listině a nebo zda se jedná o pohopouhou smyšlenku. Hrad Skara zanikl počátkem 16. století a kolem roku 1745 jeho sporé zbytky téměř zmizely, když tehdejší držitelé Úval – Lichtenštejnové, je nechali odvézt ke Škvorci a z části materiálu nechali vystavět umělou zříceninu ležící cca 300 – 400 m od původního hradu. Tato umělá zřícenina postupem doby také zanikala. Oltář ve zdejším kostele pochází od M. B. Brauna a je datován do roku 1726. Prochází tudy červená TZN od Prahy – Běchovic k Hradešínu.