Loading...
Tato méně známá sakrální památka se nachází 250 m západně od Žerotínského zámku na ulici Sokolská. Napůl zděný a napůl dřevěný hřbitovní kostel byl nedávno spolu s ohrazeným venkovním areálem renovován a po pěti letech prací zpřístupněn veřejnosti. Vše se tu změnilo k nepoznání a areál kostela se stal místem, kde možno obdivovat nejen samu pamětihodnost, ale si ve venkovním parčíkově upraveném prostoru také příjemně odpočinout.
V interiéru chrámu je umístěno lapidárium s kamennými náhrobky, kříži, sochami a částmi portálů. Zároveň je možno „znaleckým okem“ ocenit celý vnitřní prostor, který byl díky rekonstrukci navrácen do původního stavu. Krom krovů byly vyměněny podlahy, na nichž stojí nové lavice a opravou prošel i kůr.
Od jara do podzimu je areál kostela sv.Trojice přístupný o víkendech, přes letní prázdniny pak (kromě pondělka) denně od 10.00 – do 18.00 hodin. Vstup je zdarma.
Jednolodní poloroubený sakrální objekt byl vystavěn ve druhé půli 16.století za městskými hradbami jako hřbitovní kostel. Mše se v něm sloužily až do padesátých let minulého století. Po odsvěcení v něm Muzeum regionu Valašsko zřídilo lapidárium.
Kostel je ukončen zděným presbytářem se sakristií a kaplí sv.Kříže. Dřevěná chrámová loď je zvenčí lemována ochozem. Klenbu má v místě vchodu do lapidária jenom jižní kaple, zbytek tvoří plochý trámový strop. Kostel je kryt valbovou střechu se zcela novými šindely, jenž je obzvláštěna jen věžičkou sanktusníku.
Zděné kněžiště ze 16.století bylo zbudováno ve stylu doznívající gotiky a začátku renesance. Roku 1698 byla ku chrámu přistavěna kaple sv.Kříže a LP 1754 k severní straně sakristie roubená chrámová loď. Ještě před koncem 17.století se kostel stal i kostelem poutním a poutě se zde konaly až do začátku dvacátého století.
V závěru „století páry“ už byl chrám notně zchátralý. Opravy se sice nakonec dočkal, jenže dva roky po ní vyhořel. Poté se zvažovala jeho demolice, naštěstí při jednání na radnici zvítězily „moudré hlavy“ a památka zůstala zachována.
Po opravě byl využíván k bohoslužbám pro osazenstvo blízkého gymnázia. Hřbitov, jímž byl kostel obklopen, zrušen roku 1919 a nahradil jej park.
Roku 1963 chrám odsvěcen a přešel do majetku městského úřadu, od roku 1968 spravován Valašským muzeem v přírodě. Dřevěná kazatelna putovala do rožnovského skanzenu. Mezi lety 1980 až 1996 byla veřejnosti zpřístupněna první expozice lapidária, ta nová až roku 2023 po rozsáhlé rekonstrukci.
Dnes jsou zde k vidění vzácné architektonické prvky z období renesance a baroka, oltářní obrazy, sochy a dřevěné i kamenné krucifixy. V interiéru je do zdi zasazena náhrobní deska rytíře Jana Žernovského ze Žernova (1585) a Magdaleny ze Žernovic (1584), zaujme i velmi hodnotná Pieta.
Kostel je obklopen parčíkem. Původní dřeviny byly doplněny keři a stromy skácené při úpravách dnes slouží jako „broukoviště.“ Ve venkovním areálu se dále nacházejí veliké makety těch u nás nejvíce rozšířených zástupců hmyzu a prochází tudy „Přírodovědná stezka“ spojující kostel sv.Trojice s dětským hříštěm na Vodní ulici. Park okolo chrámu, v němž jsou umístěny i další sakrální artefakty (např. kamenný kříž z roku 1775), obkružuje kamenná zeď s dřevěným plotem.