Valašské Meziříčí - Milostný obraz P. Marie Zašovské
Turistické cíle • Drobné památky
Milostný obraz P. Marie Zašovské je umístěn na severní stěně domu č.p. 102 v Mostní ulici. Obraz P. Marie Zašovské je malovaný na plechu a zobrazuje legendu o středověkém rytíři, který na útěku před Tatary vzýval Pannu Marii, ta ho vyslyšela a pomohla mu zázračně v nesnázích. Gotický obraz Panny Marie Zašovské je zřejmě nejstarším vyobrazením Madony na Valašsku. Jeho původ sahá do 15. století a údajně vznikl v Polsku. Na obraze je postava Panny Marie s Ježíškem, před ní klečí rytíř a pozadí tvoří zelené keře. V horní části obrazu drží andělé stuhu s latinským nápisem „Pod ochranu tvou se utíkáme, svatá Boží Rodičko.“
Milostný obraz Panny Marie Zašovské byl umístěn v původním dřevěném kostelíčku zasvěceném sv. Anně, avšak po dostavbě nového poutního kostela zasvěceného Navštívení Panny Marie byl roku 1725 přenesen tam. Při požáru kostela v roce 1871 došlo k poškození obrazu a původní malba byla v letech 1873-1875 celoplošně přemalována. Roku 1883 byl obraz přemístěn z hlavního oltáře na pravou (epištolní) stranu chrámové lodi a na oltáři byl nahrazen kopií brněnského malíře Josefa Šichana. Originál milostného obrazu se na hlavní oltář kostela vrátil až po zrestaurování v letech 1955-1956. Naposledy byl obraz restaurován v letech 2007-2008.
V průběhu let byly vytvářeny kopie obrazu. Jedna z nich z roku 2017, jejímž autorem je Petr Polášek, se nachází právě na stěně měšťanského domu v Mostní ulici ve Valašském Meziříčí.