Valašský orloj v Držkové
Většina lidí zná jen dva nejslavnější – Pražský a Olomoucký orloj, ale k těm méně známým „starým“ patří ještě secesní v Litomyšli a Prostějově, které jsou rovněž umístěny na městských radnicích.
Počet orlojů v ČR se dočkal razantní změny po sametu a v poslední době se zdá, že jich u nás přibývá jak slimáků po dešti. První novodobou „vlaštovkou“ se stal orloj zbudovaný z bývalé trafostanice v Kryštofově Údolí na Liberecku. Ten ještě patří k těm klasickým, neboť zvědavým návštěvníkům z okýnek kynou apoštolové, ale ty ostatní moderní už se svým provedením liší. Namátkou uvedu např.Brněnský orloj tvořený 6 m vysokým sloupem z černé africké žuly a připomínající střelu, pohybující se časomíru v Žatci tvořenou mariášovými kartami a vyzdobenou motivy z pěstování a sklizně chmele či Pohádkový orloj v Zašové u Rožnova pod Radhoštěm, slavnostně spuštěný v září 2022. Ten se stal v Česku orlojem s „pořadovým“ číslem 14.
Valaši ale ještě neřekli své poslední slovo: jen o měsíc později (sobota 22.října 2022) byl s velkou slávou do chodu uveden i ten, nacházející se v maličké dědince Držková v Hostýnských vrších.
S pomocí kamarádů jej zbudoval místní nadšenec Pavel Čihař. Stavba trvala dva roky a stala se dalším objektem v jeho už tak líbivém areálu, tvořeném stylovou valašskou roubenkou, zvonicí s kapličkou, dvěma sušírnami ovoce a u Dřevnice, jejíž tok je zde ještě pouhým potokem, také ohradou s přístřeškem pro kozenky.
Ani tento nový orloj nenabízí přehlídku apoštolů, nýbrž unikátní galerii pohanských bohů a bohyň, jež ve formě reliéfů vytvořil řezbář z Valašských Klobouk – Martin Cigánek. Pod dvěma okýnky, v nichž se při spuštění orloje tyto vyřezávané obrazy předvádějí, je umístěna dlouhá panoramatická deska s plastikou zobrazující některá stará řemesla a při uvedení orloje do chodu se na nich některé postavičky rovněž rozpohybují.
Hned vedle dřevěné „orlojní věže“ se nachází točitý informační panel, z něhož se o starých pohanských bozích, jakými jsou Rod, Dažbog, Mokoš, Lada, Triglav - Bělbog, Chors, Svarog, Perun, Morana, Černobog, Živa a Veles, dozvíte víc a také zajímavosti o stavbě.
Orloj se sice oficiálně spouští každý den pouze v poledne, ale pokud se zde ocitnete v jiném denním čase, nemusíte být hned smutní. Do otvoru na dobrovolné příspěvky umístěném ve spodní části věže lze vložit libovolný kovový obolus (já do něj vhodil dvacku) a poté se orloj za doprovodu cinkání a hudby uvede do chodu, okenice se roztáhnou a vy už můžete na exhibici pohanských bohů jen s úžasem čubrnět...