Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Nad náměstí městečka Stráž pod Ralskem, ležicího asi 25km severovýchodně od okresního města České Lípy, na strmé ostrožně obtékané ze tří stran Ještědským potokem, byl založen pravděpodobně Markvartem z Března hrad, jehož účelem bylo chránit důležitou zemskou stezku vedoucí do Lužice, takzvanou záhvožďskou cestu. Doplňoval tak obrannou linií Strážných hradů střežících tuto stezku jakými byl Lemberk, Ralsko, Falkenburk či Lipý a další gotické hrady. První zmínka o hradu spadá do roku 1281. Podle své polohy na takzvaném Strážným vrchu, německy Warte auf dem Berk ( Stráž na hoře), byl později označován jak Wartenberk, počeštěle Vartenberk, někdy také Vartemberk, český zkráceno na Stráž.
Hrad založil mocný rod Markvarticů, který vlastnil rozsáhlé majetky na Severu Čech a podle názvu hradu Vartenberka, se později psala jedna neméně důležitá větev tohoto rodu,- Vartenberkové. Majetek Vartenberků byl velice rozsáhlý, svou ctižádostivostí dosáhli postupně významných postů na královském dvoře. Tak se staly dědičnými královskými šenky a držiteli dalších vysokých úřadů. Na začátku husitského hnutí Čeněk z Vartenberka zastával úřad nejvyššího českého purkrabí, což by se dnes dalo přirovnat s úřadem premiera vlády.
Hrad sám byla sám disponován jako klasický strážný a obranný hrad. Z větší části byl chráněn strmým svahem a obtékán potokem, jehož hladina byla pravděpodobně z obranných účelů zvednutá soustavou hrází. Z čelní strany byl hrad chráněn hlubokým příkopem, přes který vedl padací most a sypanými valy s mohutnými hradbami ve formě parkánu s několika baštami. Základní obranou část tvořila hranolová věž, obklopená palácovými budovami.
Za husitských válek byl hrad obsazen sirotky, hejtmanem hradu se stal Jan Čapek ze Sán,v roce 1438 byl hrad Vartenberk v držení Mikuláše Sokola z Lamberka, po něm připadlo zboží Děpoldovi z Rýzmburka. V roce 1504 kupuji hrad a později rodící se městečko v podhradí Hyršpergárové z Königshaimu, původem měšťané, kteří si zakoupili šlechtický titul. Ti přestavěli hrad na renesanční zámek. Zámek nakrátko připadl Albrechtovy z Valdštejna a po jeho násilné smrti jej obdrželi Lichtenštejnové. Od nich je odkupují Hartigové, kteří ho vlastnili prakticky až do roku 1922. Zámek utrpěl za třicetileté války, v roce 1639 byl vypleněn švédskými vojsky a v roce 1645 dokonce vypálen. V 18. století již sloužil spíše účelově, v roce 1830 se Hartigové stěhují do nového zámku v Mimoni a Vartenberk už slouží jen jako panský velkostatek. V roce 1922 kupuje velkostatek František Melichar. Za II.světové války, začíná ponurá doba historie Vartenberka, slouží totiž jako vězení. Od rok 1948 je používá podnik ČKD Praha jako ubytovnu a rekreační zařízení a v roce 1968 zámek obsazuje sovětská armáda, jež se značnou měrou zasadila o jeho katastrofální stav. Později zdevastovaný zámek sloužil Uranovým dolům jako sklad, přesto byl areál z velké části volně přístupný, stal se oblíbeným útočištěm tehdejší mládeže, takže nebylo divu, že v roce 1987 z velké části vyhořel.
Po sametové revoluci připadl do vlastnictví města Stráž pod Raskem. I když došlo k některým dílčím opravám a rekonstrukcím, zámek je v kritickém stavu a pro veřejnost nadále nepřístupný. I když o bjket již projevilo zájem několik jedinců, finanční náklady na případnou rekonstrukci by byly velice náročné, což každého zájemce odradilo.
Dnes je zámek oblíbeným cílem vycházek, konají se zde i některé kulturní akce jako třeba tradiční Vartenberské slavnosti. Chci věřit tomu, že tato historicky cenná památka bude zachována a časem se dočkáme i její rekonstrukce a obnovení tak její zašlé slávy.