TURISTIKU PODPORUJÍ
61 587 turistů a cestovatelů
112 601 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 036,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jičína a okolí
O Jičíně se říká, že je městem pohádek. Jako v pohádce se ale budete cítit v celém okrese Jičín, vydat se zde můžete i na pohádkové prohlídky za draky na Staré Hrady či poznávat krásy Českého ráje a Prachovských skal
TIP:
 Trasy Jičín a okolí (64)
Český ráj
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Český ráj
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Veliš

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Fotografie (10)  • Foto: janvaverka

Skromná zřícenina Hradu Veliš stojí na mohutné čedičové Homoli (429 m) nedaleko Jičína v Královéhradeckém kraji. Z jednoho z největších a nejlépe opevněných hradů u nás zůstaly pouze nepatrné zbytky věží, bašt, hradních paláců a studny nalepené na kaňonovitých stěnách bývalého lomu. Na nejvyšším místě vrchu stojí zděný sloup, základní bod nivelační sítě z 19. století. Z vrcholu se otvírá nádherný výhled. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Historie

Foto: janvaverka

Hrad byl založen jako královský na přelomu 13. a 14. století králem Václavem II., poprvé je hrad připomínán v roce 1316. V roce 1327 získali hrad Vartemberkové, kteří zůstali jeho majiteli až do roku 1434. V letech 1487 ? 1606 vlastnili hrad Trčkové z Lípy, za kterých se uskutečnila pozdně gotická přestavba a v roce 1500 sem byla uložena basilejská kompaktáta, která tady zůstala více než 100 let. Za třicetileté války odolal hrad útokům Švédů. Po roce 1658 byl hrad Veliš na základě císařského rozkazu zbořen, poté byl postupně rozebírán jako stavební materiál. Největší zkázu však hradu přinesl v 19. století čedičový lom.

Podobné příspěvky
Hrad Veliš - zřícenina na čedičovém lomu

Hrad Veliš kdysi stával na vrchu téhož jména nedaleko Jičína v nádherném Českém Ráji. Dnes zde najdete bývalý čedičový lom a nepatrné zbytky zdí. Z vrcholu kopce Veliš je však krásný výhled do kraje, za nímž se vyplatí vyšplhat nahoru.

Z hradu se zachovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol. Jak hrad Veliš vypadal je vidět na nejstarším vyobrazení na pergamenovém plánu dvora Vokšice, který vypracoval v roce 1698 zemský měřič Andreas Bernard Klauser. Plán vznikl asi pouhých dvacet let po zboření hradu, kdy ještě stály jeho podstatné části a kdy ještě žilo dosti pamětníků. Podle Klauserovy kresby tvořila hlavní část hradu velká hranolovitá věž, krytá sedlovou střechou s cimbuřím, umístěná asi uprostřed hradního komplexu. K věži přiléhaly na západě a východě dva paláce ukončené dvěma menšími věžemi, z nichž k východní byla připojena kaple. Na severu byla předsunuta pevnostní budova s Ochozem a střílnami. Přístupová cesta k západní bráně byla chráněna palisádami.

Ves Veliš se poprvé připomíná v zakládací listině Strahovského kláštera, znovu potvrzené asi roku 1143, kde se udává, že pražský biskup Jan I. (1134-1139) ji koupil od Markova syna Beneše a daroval ji Strahovskému klášteru. Královský hrad Veliš však byl postaven až koncem 13. nebo počátkem 14. století pravděpodobně Václavem II. Nejstarší písemná zpráva o hradu je z roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský zastavil Půtovi z Frýdlantu, synu Hynka z Dubé. Tehdy již bylo k hradu připojeno město Jičín a několik vesnic, které koncem 13. století náležely k jičínskému věnnému panství královny Guty manželky Václava II.

Roku 1327 získali velišské panství Vartemberkové, nejdříve jako zástavu a roku 1337 dědičně. V této době patřilo k panství kromě hradu Veliše a města Jičína ještě sedm vsí. V rodě Vartemberků zůstal Velíš až do roku 1434, kdy na následky těžkého zranění, utrpěného v bitvě u Lipan, zemřel Jindňch z Vartemberka. Po krátké vládě Machny z Veselé zfskal r. 1438 Velíš Hašek z Valdštejna, který od roku 1419 neustále měnil své postoje ke všem stranám té doby, a proto svádél četné boje. V roce 1443 přepadl Velíš zemský škůdce Beneš z Mokrovous a Haška odvedl do vězení na svou tvrz Mokravousy. Propuštěn byl, teprve když vojenská hotovost Hradeckého kraje oblehla Mokrovousy.

V roce 1452 prodal Hašek z Valdštejna velišské panství Jiřímu z Kunštátu a Poděbrad, který ustanovil hejtmanem na Veliši Borka z Hrádku. Jiří postoupil Velíš na nějaký čas Jindňchu z Michalovic, nakonec s ním panství opět vyměnil a dal k užívání svým synům, kteří roku 1465 potvrdili městu Jičínu privilegia. R. 1482 získal panství Samuel z Hrádku a Valečova, který je roku 1487 prodal Mikuláši staršímu Trčkovi z Lípy a na Vlašimi. V této době patřil k panství hrad Veliš, městečko Podhradí, město Jičín, dva dvory a 21 vsí. Trčkové převezli na Velíš v roce 1500 basilejská kompaktáta, která předtím chovali na hradě Lipnici. Původní Veliš byl pravděpodobně uzavřeným blokem s věží, palácem a kapli a teprve Trčkové v polovině 15. století hrad rozšířili a dali mu vzhled, jaký měl před zbořením. Podle B. Balbína prováděl poslední stavební úpravy na hradě v 1. 1593-1596 Vilém Trčka z Lípy, který dal na hradě vyhloubit i hlubokou studnu.

V roce 1606 prodal Jan Rudolf Trčka z Lípy velišské panství bez města Jičína, které od té doby patřilo ke Kumburku, Jindřichu Matyášovi z Thurnu. Thurn byl jedním z hlavních vůdců českého stavovského povstání. Pocházel z původně italského šlechtického rodu a teprve jeho otec si dvorskými službami pomohl k některým statkům v Čichách a na Moravě. V mladších letech bojoval Jindřich Matyáš Thurn v císařských službách v Uhrách proti Turkům. Byl vždy horlivým protestantem. Roku 1609 náležel k nejpřednějším členům stavovské opozice a již tehdy se stal velitelem stavovského vojska. V roce 1618 byl jedním z původců pražské defenestrace. Po porážce na Bílé hoře uprchl s Fridrichem Falckým za hranice, kde dále pokračoval v boji proti Habsburkům.

V pobělohorských konfiskacích bylo velišské panství zabaveno a roku 1622 prodáno Albrechtu z Valdštejna. Za Valdštejna se toto panství stalo součástí rozsáhlého frýdlantského vévodství. Roku 1628 daroval Valdštejn Velíš řeholníkům řádu sv. Františka, aby zde zřídili konvent a postavili chrám sv. Františka. Ale k realizaci tohoto plánu nedošlo. V roce 1634 byl Valdštejn v Chebu zavražděn a jeho panství získaná po Bílé hoře byla konfiskována.

Panství Veliš a Staré Hrady koupil hrabě Jindřich Šlik, prezident dvorské válečné rady. Jindřich Šlik pocházel z nezámožné větve významného českého šlechtického rodu, a proto se věnoval vojenské službě. Nejprve bojoval na tureckém bojišti v Uhrách, potom byl ve španělských službách v Nizozemí. Za stavovského povstání vstoupil Šlik do služeb povstalých moravských stavů a v bitvě na Bílé hoře velel moravskému pluku pěchoty. Jeho lidé tehdy padli téměř do jednoho u zdi zámečku Hvězdy, když ostatní stavovské vojsko prchalo. Ale Šlik byl zajat nezraněn. Když roku 1621 přestoupil ke katolictví, dostal od císaře plukovnický patent, s nímž sloužil v Uhrách a v říši až do roku 1625, kdy ho Valdštejn přijal jako plukovníka do nové císařské armády. Proslavil se obranou dessavského předmostí a byl povýšen na polního zbrojmistra artilerie. Když Valdštejn upadl v podezření ze zrady, byl za ním vyslán do Slezska, aby zde ověřil Valdštejnovy záměry. Správou svých panství pověřil hrabě Šlik Adama Rodovského z Hustířan. Za Valdštejnova života se nepřátelská vojska vyhýbala jeho panstvím, ale po jeho smrti vtrhli do zdejší KRAJINY několikrát Švédové a pokoušeli se o dobytí Veliše. Přestože byl bráněn jen malým počtem císařských vojáků, hrad před Švédy vždy obstál.

Jindřich Šlik zemřel roku 1650 a panství zdědil jeho syn František Arnošt. R. 1658 bylo v císařské radě rozhodnuto, že některé hrady mají být zbořeny, aby v době války nemohly sloužit jako základny nepřátelskému vojsku. Mezi navrženými hrady byl i Veliš. Podle popisu panství z roku 1660 byl hrad Veliš již velmi zpustlý a opuštěný. Přestože bourání hradu bylo odkládáno, musel se František Arnošt Šlik rozhodnutí císařské rady podřídit. V roce 1678 dovolil svobodný pán František ze Scheidlern, který spravoval panství za nedospělého Františka Josefa Šlika, jičínským jezuitům, aby použili materiálu ze zbořeného hradu na stavbu zámku v Milíčevsi. Kamene bylo použito též na stavbu dvora ve Starém Místě. I když už tehdy byly zříceniny hradu značně narušeny, k největší zkáze došlo až v 19. století rozšířením čedičového lomu, který zde byl již počátkem 17. století.

Z obce Veliš vede na hrad žlutá turistická značka. Nejbližší vlaková stanice je Jičín. Autem můžeme z Jičína dojet do obce Podhradí a odtud pěšky na vrcholek kopce po turistické značce. Z vrcholku kopce je nádherný výhled do celého okolí, zejména na krásné panorama Jičína.

http://www.interregion.cz/turistika/hrady_zamky/velis/velis_hrad.htm

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.409, 15.316)
Poslední aktualizace: 6.8.2005
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Veliš

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,6km od místa

Příspěvky z okolí Veliš

Veliš u Jičína, větší než malé množství baroka (areál kostela sv. Václava)
Veliš u Jičína, větší než malé množství baroka (areál kostela sv. Václava)
Tipy na výlet
Veliš je sice jen malou vesničkou v okrese Jičín, ve které žijí - pod stejnojmenným vrchem - pouhé dvě stovky obyvatel, ale k vidění tady toho nabízejí dost a dost. Stačí jmenovat např. zříceninu hradu nebo hrobku…
0.3km
více »
Veliš - kostel sv. Václava
Veliš - kostel sv. Václava
Kostel
Obec Veliš se nachází na jižním úpatí stejnojmenného vrchu, na kterém stával i stejnojmenný hrad Veliš. První písemná zmínka o vsi je doložena již roku 1143, tímto je jednou z nejstarších doložených obcí na Jičínsku. V dalších staletích je historie obce spjata s Velišským panstvím jehož majiteli byli např. Vartenberkové, Trčkové i Albrechtech z Valdštejna,  posledními majiteli…
0.3km
více »
Veliš - obec
Veliš - obec
Vesnice
Obec Veliš je staročeskou vsí, dle polohy stavení je tzv. "okrouhlicí". První zmínka o Veliši pochází z doby Vladislava II. Dnes tu najdete faru, školu, poštu, četnickou Stanici, občanskou záložnu,…
0.3km
více »
Veliš - mauzoleum rodu Schliků
Veliš - mauzoleum rodu Schliků
Hřbitov
Mauzoleum (hrobka) rodu Schliků, která byla postavena v letech 1925 - 26 se nachází u hřbitova za obci při cestě (žlutá turistická značka) vedoucí z obce k vrchu Veliš. Uvnitř se nachází lebka Jáchyma Schlika, kte…
0.4km
více »
Zřícenina hradu Veliš u Jičína
Zřícenina hradu Veliš u Jičína
Tipy na výlet
Kousíček od Jičína, v Královéhradeckém kraji, stával kdysi ve 14. století (a pravděpodobně již mnohem dříve) jeden z nedobytných hradů České republiky. Stával na vrchu Veliš (432 m n. m.), hned u stejnojmenné obce…
0.8km
více »
Veliš
Veliš
Tipy na výlet
Míříme k dominantnímu vrchu Jičínska, k vrchu Veliš, který se nachází cca 3,5 km jihozápadně od Jičína. Jdeme za výhledy a za poznáním historie hradu Veliš. Hrad byl založen kolem r. 1300, v roce 1337 byl od Jana …
0.8km
více »
vrch Veliš - zřícenina hradu
vrch Veliš - zřícenina hradu
Zřícenina
Zřícenina hradu Veliš se nachází na vrchu téhož jména. Z bývalého velkého hradu jsou dnes dochovány jen nepatrné zbytky zdiva. Kolem roku 1660 bylo císařskou radou rozhodnuto o zboření hradu. Hradní zdivo bylo pou…
0.8km
více »
Veliš - výhledy do kraje
Veliš - výhledy do kraje
Vrchol
Veliš - čedičivý vrch a hradní zřícenina, dnes vrcholu dominuje z dálky viditelný nivelační bod. Z vrcholu se nabízí krásné výhledy na Jičínsko, Zebín, Tábor, Bradlec, Kumburk, Krkonoše, Český ráj - Trosky, Vyskeř…
0.8km
více »
Veliš, kdysi významný hrad východních Čech.
Veliš, kdysi významný hrad východních Čech.
Tipy na výlet
Při našem pobytu v Českém ráji jsme měli vrch Veliš skoro stále před očima. Na jeho vrcholu jsou zbytky hradu, který patřil k těm nejvýznamnějším v rámci východních Čech. I když první…
0.9km
více »
Hrad Veliš
Hrad Veliš
Tipy na výlet
Máme v plánu postupně navštívit všechny zříceniny hradů Českého ráje. Dnes padla volba na Veliš na Jičínsku. Jedeme tedy do Jičína, odkud pak do městyse Podhradí.  Malé pozůstatky hradu se nacházejí na stejnojmenn…
0.9km
více »
Vrcholky jičínska 6. - Veliš 429 m.n.m.
Vrcholky jičínska 6. - Veliš 429 m.n.m.
Cestopisy
V pořadí šestá výprava za vrcholky jičínska má cíl na Veliši, kde stojí i zbytky zdiva hradu, který zde stával již před rokem 1316 a je odtud krásný kruhový výhled. Cestu začínám opět na koloběžce z vesničky Robo…
1km
více »
Podhradí
Podhradí
Zvonice
Podhradí - obec na jejímž nejvyšším místě se nachází vrch Veliš a stejnojmenná žřícenína hradu. Obec se připomíná od r. 1487, kdy je vedena v soupise statků hradu Veliš, který tehdy kupovali trčkové z Lípy. Po nich se ve vlastníctví Podhradí vystřídalo několik majitelů, např. v letech 1622-1634 jim byl Albrecht z Valštejna. Roku 1635 zakoupil velišské zboží Jindřich Schlik,…
1.1km
více »
Staré Místo - kostel sv. Františka
Staré Místo - kostel sv. Františka
Kostel
Obec Staré Místo se nachází na místě původního města Jičín, o kterém se písemnosti zmiňují již roku 1297, v souvislosti s úmrtím manželky krále Václava II., Guty, které tehdy panství patřilo. Po založení současnéh…
1.7km
více »
Bukvice - kaple sv. Jana Nepomuckého
Bukvice - kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Bukvice - první písemná zpráva o vsi je historicky doložena ze dne 12 března 1327, kdy je zmíněna v královském listě Jana Lucemburského, kterým zastavil hrad Veliš s městem Jičínem a vesnicemi Benešovi z Vartenberka. Posledními majiteli obce byli v letech 1634 - 1848 Schlikové. Dnes je dominantou obce Kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla zmíněnému patronu české země…
1.8km
více »
Vokšice - zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vokšice - zámek
Vesnice
Vokšice - obec 3 km jihozápadně od Jičína historicky připomínaná roku 1327, kdy ji jako součást velišského panství dal král Jan Lucemburský do zástavy Vartenberkům. V polovině 17. století, kdy byl nařízením císařs…
1.9km
více »
Vokšice – zámek a galerie Kovošrotu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vokšice – zámek a galerie Kovošrotu
Zámek
Vokšice jsou malou vesničkou, nacházející se nedaleko Jičína. Obec je poprvé  písemně zmiňována – coby součást velišského panství - již v roce 1327, kdy byl jejím majitelem král Jan Lucemburský. Tato ves se v průb…
1.9km
více »
Loreta (JC)
Loreta (JC)
Kaple
Loreta - barokní kaple postavená na zalesněném čedičovém suku na Velišském hřbetu. Postavena byla nákladem hraběte Františka Josefa Šlika roku 1694 dle návrhu J.B.Matheyho. Ke kapli nás zavede žlutá turistická značka vedoucí ve směru Ostružno - Jičín.
2.1km
více »
Čejkovice (JC)
Čejkovice (JC)
Vesnice
Čejkovice - obec doložená roku 1327 jako součást velišského panství. Středověký význam obce je doložen silničním napojením na Jičín. Dodnes je dochována stará nepoužívaná silnice, která vedla po hrázi zaniklého rybníku Poráku a je tak pozůstatkem středověkého trasování cest. Od roku 1635 do roku 1848 byla obec v majetku rodu Schliků. Roku 1717 byl na návsi vztyčen sloup se…
2.2km
více »
Hlásná Lhota
Hlásná Lhota
Vesnice
Hlásná Lhota - obec pod Velišským hřbetem historicky doložená roku 1337, kdy je zmiňována jako zboží hradu Veliše. Název obce je odvozen od povinnosti obyvatel provádět noční hlídky na Veliši - hlásní. Majiteli obce bylo po dobu staletí několik významných šlechtických rodů. V letech 1622 - 1634 byl majitelem velišského zboží Albrecht z valdštejna. Roku 1635 zakoupil velišské…
2.7km
více »
Březina (u Jičína) – hřbitovní kaple B.S.P.
Březina (u Jičína) – hřbitovní kaple B.S.P.
Kaple
Malá vesnička Březina leží asi  3 kilometry  západně od města Jičín a žije zde asi 70 obyvatel. První písemné zmínky o obci, nacházející se v Jičínské pahorkatině, pocházejí z roku  1393. Obec leží na rozhraní dvo…
2.9km
více »
Jičín - zámecký park
Jičín - zámecký park
Park
Jičínský Zámecký park se nachází jižně od budovy zámku. První návrhy na parkovou úpravu byly vypracován v roce 1937 zahradním architektem B. Duchačem - Vyskočilem a ing. arch. Č. Musilem. K realizaci návrhů bylo p…
3.6km
více »
Jičín - Bradlec - Kumburk - Nová Paka
Jičín - Bradlec - Kumburk - Nová Paka
Trasa
Z Jičína se dáme po červené turistické značce a Libosadem směřujeme k Valdštejnské lodžii a dále k Valdicím. Za Valdicemi opustíme červenou značku a u odbočky na Soběraz se dále držíme značk…
3.7km
více »
Jičín - Brada - Prachovské skály
Jičín - Brada - Prachovské skály
Trasa
Z Jičínského Valdštejnova náměstí se vydáme po modré značce k rybníku Kníže a dále do obce Kbelnice. Po překročení silnice č. 35 již stoupáme k obci a vrchu stejného názvu Brada. Po „kochací“ zastávce na vrcholu Brada  pokračujeme podél Přivýšiny (možno vystoupat na vyhlídku) k obci Prachov. Od pomníků prusko-rakouské války r. 1866 „přesedláme“ na značku červenou a míříme do…
3.7km
více »
Pohádkové město Jičín.
Pohádkové město Jičín.
Tipy na výlet
Den je od rána jako vymalovaný a náš výběr pro odpolední výlet padl na pohádkové město Jičín. Navíc je dnešní cíl od Rybníčku, kde dočasně bydlíme, co by kamenem dohodil. Po necelých deseti…
3.7km
více »
Jičín
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
3.7km
více »
Jičín - Valdštejnovo náměstí
Jičín - Valdštejnovo náměstí
Náměstí
Přirozeným centrem Jičína je historické Valdštejnovo náměstí. Dominantní částí náměstí je strana jižní s budovou zámku, kterou v rohu doplňuje Valdická bránou s kostelem sv. Jakuba. V prostoru obdélníkového náměst…
3.7km
více »
Jičín - město pohádek
Jičín - město pohádek
Tipy na výlet
Jedeme do jednoho z nejkrásnějších českých měst, do vstupní brány do Českého ráje a do města pohádek…… Nejvýznamnější historie města je zřejmě nejvíce spojena s obdobím Albrechta z Valdštějna, který v Jičíně zanechal svůj „otisk“. První písemná zmínka o Jičínu je však již z roku 1293. Městu dominuje Valdštejnovo náměstí se zámkem a Valdickou bránou, u které se nachází kostel…
3.8km
více »
Jičín - nejen město pohádek
Jičín - nejen město pohádek
Tipy na výlet
Vydáváme se do Jičína. Z Prahy jedeme po rychlostní silnici R10 na Mladou Boleslav a odtud po šestnáctce až do Jičína. Je hezké počasí, tak se cestou do Krkonoš zastavíme na kávu a podíváme se Jičínu na zoubek. Auto necháváme zaparkované na placeném parkovišti nedaleko centra, kousek od autobusového nádraží. V Íčku se dovídáme základní informace. To, že město Jičín leží na…
3.8km
více »
Jičín - Valdická brána
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
3.8km
více »
Prachovské skály
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
6.7km
více »