Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jedna z dobře utajených památek obce Velké Losiny na Šumpersku – tedy neorenesanční „Vila Marie“ - se nachází nedaleko areálu zdejších slavných lázní. A její historie je také s těmito lázněmi celkem úzce spojena. Proto se v následujících řádcích vrátíme do 19. století, kdy příliv bohatých lázeňských klientů a letních hostů vysoce překročil ubytovací kapacitu lázní. Vždyť na konci 19. století prý takto přebývalo ve Velkých Losinách „navíc“ až tisíc osob (přitom dnes zde žije přibližně 2.700 obyvatel). Nastává tedy situace, kdy místní lidé zřizují ve svých domech letní byty k ubytování lázeňských hostí. Tím obec bohatne a losinští si výrazně vylepšují svou finanční situaci. Kromě těchto privátních ubytovacích prostor, které zde najdete i dnes, a to pod označením „zimmer frei“, se objevují také nové velké penziony.
V té době také vzniká v blízkosti velkolosinských lázní jedna pozoruhodná vila. V roce 1882 si ji nechala postavit Marie Grossová z Brna. Ve Velkých Losinách se tak objeví velkolepá neorenesanční vila, pojmenovaná podle své majitelky „Vila Marie“. Dům od počátku sloužil nejen jako letní sídlo majitelky, ale současně zde bylo zřízeno 28 pohostinských pokojů pro letní hosty. Autorem projektu Vily Marie byl šumperský stavitel a architekt Franz Riess, jeden z členů komise, která schválila současnou – a často kritizovanou - podobu šumperské radnice. Kvůli velkoryse pojaté stavbě prý byl v těchto místech dokonce „narovnán“ potok Račinka. Vila byla ve své době velmi moderní stavbou, která se dokonce mohla pochlubit vlastním vodním dílem, které dovnitř přivádělo užitkovou vodu a napájelo také rybníček s vodotryskem před budovou.
Využití prostor Vily Marie se pak postupně různě měnilo a od roku 1934 zde působila nově založená česká menšinová škola. V současné době je prý vila v majetku velkolosinských lázní a v jejím interiéru se nacházejí obecní byty. Přesto, že vila dnes již nepůsobí tak honosně, jako v době svého vzniku, stále se jedná o zajímavě členěnou stupňovitou stavbu s bohatou výzdobou, která mnohdy více než historismus připomíná – nebo spíše předznamenává – příchod secese.
V souvislosti s touto zajímavou památkou, nacházející se na Komenského ulici, je třeba zmínit fakt, že o ní snad nikde nepíší ani to příslovečné slovíčko. Autor článku by tímto tedy chtěl poděkovat pracovnici velkolosinského informačního centra, která mu s pátráním po historii této stavby hodně pomohla.