Kam a jak jedeme?
Když se nám
letos o velikonocích podařilo zdarma získat skupinovou víkendovou regionální jízdenku do Olomouckého kraje, tak jsme ji využili
k výletu na rozhledny v podhůří Jeseníků, ale také k návštěvě místních pivovarů. A právě v Losinách jeden je.
Za čím jedeme?
Velké Losiny je obec, která leží v podhůří Jeseníků v údolí říčky Losinky cca 9 km severovýchodně od
Šumperka.
První zmínka o osadě na tomto místě je z r. 1296. Pouze název se lišil, protože ji založili němečtí kolonisté. R. 1351 se píše o kostelu a faře. Obec měnila majitele, nějaký čas patřila pod město
Šumperk, od 2. poloviny 15. století patřila již Žerotínům. Za jejich panství došlo k rozvoji obce. Zvláště pak po r. 1562, kdy se tvrz ve Velkých Losinách stala jejich sídlem a také centrem jejich panství. Na místě tvrze vystavěli
reprezentativní zámek s
renesanční zahradou. R. 1592 v zamokřených lukách severně od zámku postavili první
lázeňský dům a původní panský mlýn na obilí přestavěli na
papírnu. V letech 1600–1603 zde postavili jednolodní renesanční luteránský
kostel, který je jedním z největších jednolodních kostelů na Moravě. ke kostelu patřila i škola. Žerotínové se sice zasloužili o rozvoj obce, ale stálo je to hodně peněz, které samozřejmě vymáhali na svých poddaných. Ti se několikrát vzbouřili, ale bez kladného výsledku. Poslední povstání bylo r. 1662, bylo však ukončeno popravou tří vůdců na nádvoří zámku.
Čarodějnické procesy, které probíhaly v
Šumperku, se r. 1678 přenesly i sem. Během dalších 21 let zde bylo upáleno 56 obětí.
R. 1725 si u kostela nechali postavit barokní
kapli sv. Kříže - byla to zádušní kaple a současně i rodinná hrobka. Touto částí obce jsme procházeli v zimě o pár let dřív, když jsme
z Loučné nad Desnou procházeli do Maršíkova.
Žerotínové také rozšířili a vyzdobili zámeckou kapli, kolem zámku přeměnili renesanční zahradu na velký
francouzský barokní park. R. 1802 bylo panství prodáno Lichtenštejnům.
V 19. století došlo k dalšímu rozvoji obce. Vznikla zde tkalcovna lnu, strojírna a pivovar. Staré lázně byly rozšířeny, byl založen lázeňský park. Počátkem 19. století přibylo nové sanatorium, byla otevřena německá měšťanská škola a selská vysoká škola. Zrušení roboty r. 1848 však snížilo zisky většině panských podniků a ty byly postupně rušeny. Byla zrušena cihelna, vinopalna, bělidlo, papírna byla pronajata, později dokonce prodána. R 1881 zanikl také panský pivovar.
Rozvoji obce napomohla až v r. 1846 postavená nová silnice na Červenohorské sedlo a r. 1904 otevření lokálky z Petrova nad Desnou do Koutů nad Desnou. Již od počátku na ní byly dvě zastávky také v Losinách. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. Téměř vše fungující bylo zrušeno. Velká změna nastala v lázeňství. R. 1950 byly přebudovány na rehabilitační ústav pro pacienty postižené obrnou. Až po r. 1989 se obnovila lázeňská péče, přibyla řada restauračních a ubytovacích zařízení, došlo i ke kulturnímu oživení obce. Velké Losiny se tak staly známým lázeňským i turistickým střediskem.
Za prohlídku ve městě určitě stojí zámek. Pokud pojedete vlakem, vystupte na zastávce Velké Losiny, žel. st. zámek. Trojkřídlou renesanční budovu s mlýnem a pivovarem si v letech 1580-1589 postavili Žerotínové. Již v r. 1412 zde stála od tvrz. Její zdivo je vidět ve východním křídle zámku. Fasáda je zdobena psaníčkovým sgrafitem, ale arkády na nádvoří jsou již známkou nastupujícího baroka. Naštěstí zámek nebyl zničen ani během třicetileté války, nebyl ani výrazně přestavován, je tedy téměř v původní podobě. V 2. pol. 17. století byl přistaven tzv. Nízký zámek s empírovým křídlem. V letech 1742 - 1744 byla přestavěna jen zámecká kaple, původního zámku se přestavba nedotkla. Z té doby se v kapli dochovala fresková výzdoba.
Když r. 1802 zámek koupili Lichtenštejnové, zrušili barokní park a vytvořili dnešní anglický krajinářský park se vzácnými druhy dřevin. Později upravili i zámek. Vysoký zámek ponechali téměř v původním stavu, jen v přízemí zřídili provozní prostory. Proto se v interiéru zachovala původní výjimečná kolekce gobelínů a kožených tapet. Protože tam nikdy nebyla přivedena elektřina, konají se v létě noční prohlídky s baterkou.
Před polovinou 19. století opravili Nízký zámek, kam přivedli elektřinu, zavedli vodovod a vybudovali moderní kuchyni. Od roku 1945 je zámek majetkem státu a je přístupný veřejnosti.
Skutečnou dochovanou památkou je
papírna. R. 1596 tady vytvořili první známý filigrán. V 17. století byly opraveny krovy, průčelí je z r. 1825. Je to nejstarší stále funkční papírna na území střední Evropy. Stále se zde vyrábí ruční papír, který se vyváží nejen do evropských států, ale i do Ameriky. V budově je i muzeum. Informace a možnost rezervace najdete na stránkách
https://www.rucnipapirna.cz/cz/muzeum-papiru/oteviraci-doba-ceny-vstupneho.
V severní části obce pod Křížovým vrchem je pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele z let 1599–1603. Má pozdně gotickou věž. Kaple byla přistavěna r. 1725, chór upraven r. 1784.
My jsme vystoupili u zámku, ale ani jsme k němu nezacházeli. Ani jsme nevěděli, zda je otevřen. Měli jsme ještě další plány a také chuť na pořádné jídlo. Namířili jsme to tedy rovnou Žárovskou ulicí k pivovaru Zlosin. Cestou jsme minuli obrovskou barokní sýpku, kterou r. 1729 postavili Žerotínové. To jsme netušili, že přesně tady býval zámecký pivovar, který Jan Ludvík ze Žerotína přestavěl na sýpku. Pivovar už tehdy měl čtyři ležácké sklepy. Do současné doby se dochovalo jen torzo bývalé varny a unikátní ledovna - hluboký, kameny obezděný zastřešený kruhový otvor v zemi. Před budovou stojí barokní socha sv. Floriána z 2. třetiny 18. století.
Pivovar Zlosin navázal na starou tradici zámeckého pivovaru. Pivo vaří v penzionu Brněnka, bylo dobřé, ale v době naší návštěvy nevařili. Měli jen studenou kuchyni. Možná v sezóně je tomu jinak. Původní komunistickou budovu se snažili trochu pivovarnicky vylepšit. Docela se mi to líbilo.
Z pivovaru jsme se vydali k nádraží do centra. Chtěla jsem to projít přes lázně, ale Ota zvolil zkratku. Je pravda, vyjímečně to bylo kratší, ale zato jsme ty lázně téměř minuli. A to jsem chtěla aspoň vidět malou barokní kapličku sv. kříže z 1. poloviny 18. století.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pivo jsme si dali v pivovaře, k jídlu tam měli jen hermelín a utopence. Nejedli jsme ani ve městě. Měli jsme to akorát na vlak.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tentokrát jsme toho z Velkých Losin moc neviděli. Před mnoha lety jsem však byla v papírně na exkurzi a byla jsem úplně nadšená. To byl prostě zážitek.
Ostatní informace
V obci se určitě nudit nebudete. Můžete vyrazit na procházku v oblasti lázní. Z obce je možno dělat i další výlety na všechny strany, a to pěšky i na kole. Cyklotras je tu několik, stejně jako značených turistických tras. Ze žel. st. Velké Losiny - zámek je to 4 km po modré na rozhlednu Bukovka, přes kterou prochází naučná stezka Bukovka - viz
Poslední aktualizace: 5.5.2020
Velké Losiny – historie, zámek, lázně, pivovar na mapě
Kvalita příspěvku:
2
turisté zde byli a hodnotili
4,50
Diskuse a komentáře k Velké Losiny – historie, zámek, lázně, pivovar
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!