Velké Losiny – zámecké sněženky
Turistické cíle • Příroda • Park
Jak se koncem zimy prodlužuje den, zvedají se teploty a hlavně mizí sněhová pokrývka, ze země vyrážejí na povrch první výhonky Jarních květů. Asi nejznámější poslové jara jsou sněženky, ačkoliv když je tak mírná zima (jako je poslední dobou zvykem), leckdy leze na povrch už v lednu.
Další posel už má svůj termín přímo v názvu – bledule Jarní.
Obě květiny jsou k vidění na mnoha zahrádkách v našich městech i vesnicích, ovšem daleko zajímavější jsou porosty, které oba druhy vytváří přímo v přírodě. Vcelku známé jsou leckdy gigantické plochy, které vytváří druhá zmíněná bledule (nedávno byl na Turistice článek o Chlébském údolí na Blanensku, ale takových lokalit je daleko víc).
Kupodivu zmínek o porostech sněženek je méně. Nicméně i ty můžou vytvořit sněhobílou nádheru.
Jednu z takových lokalit, byť přímo ne v rozloze jednotek hektarů, nicméně zaznamenání hodnou najdeme v lokalitě hojně navštěvované a snadno dostupné. Zámek ve Velkých Losinách je jednou z nejkrásnějších renesančních památek u nás a jako i jiné podobné stavby je obklopen parkem. Ten postupně střídal podobu od prosté zahrady, přes důsledně upravený barokní park, k dnešnímu víceméně volnému krajinářskému parku. Park sice nevyniká přílišnou rozlohou ale navazuje na přilehlý les a pokračuje k okolním zahradám. Pravidelně upravovaná východní a jižní část parku je volně přístupná a dá se říci i upravovaná. K severní a západní části zámku přiléhá poněkud poněkud zanedbaná část porostů. Nicméně i přes oplocení je možnost alespoň z odstupu shlédnout poměrně rozsáhlý porost tvořený sněženkami. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis L) je vytrvalou bylinou s cibulemi. Jednodomá rostlina má oboupohlavní květ. S oblibou se pěstuje na zahrádkách, existují kultivary s vyplněným květem velkými vnitřními okvětními listy, volně rostoucí mají okvětních listů 6, z toho 3 velké ve vnějších přeslenech, vnitřní jsou menší. Sněženka patří do řádu jednoděložných rostlin, čeledi amarylkovité.
Určení druhu sněženky je vcelku jednoduché, více druhů se v našich končinách nevyskytuje. Přirozeným stanovištěm jsou listnaté lesy, zejména luhy. Porost v zámeckém parku zřejmě nebude zcela původní, ale polostín kolem Černého potoka zřejmě rostlinám vyhovuje a zřejmě i to, že v této části parku byla údržba poněkud zanedbána, dopomohla ke vzniku vznik zajímavé lokality. Park v této části byl zřejmě dříve více udržovaný, čemuž naznačují i zbytky nějakých stavbiček, zřejmě pozůstatek fontány, podstavce nějakých soch (tipoval bych na trpaslíky co jsou na nádvoří zámku).
Jak bylo naznačeno, tato část parku je neveřejná, tudíž si návštěvníku musí vystačit pohledem přes plot, ovšem odvážný jedinec sem určitě cestu objeví.
Abychom byli spravedliví, sněženky nejsou osamocené, opodál v zámecké zahradě je i pěkný porost bledulí, ale těch sněženek je tu přeci jen značná převaha.