Velké Losiny – Zlosin (ale i Zlosyn)
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
Lázeňské obci, vlastně téměř městečku Velké Losiny, co se týče uspokojení návštěvníků téměř nic nechybí. Milovníci historie se mohou pokochat návštěvou renesančně-barokního zámku, případně si prohlédnou zdejší ruční papírnu. Tím zároveň dojde k uspokojení i technický maniak. Historický milovník se ještě může pokochat místním farním kostelem, případně dřevěnými kostelíky v místních částech Maršíkov a Žárová.
Milovník vodního živlu se může dosytosti ráchat ve zdejším Thermparku, komu stačí jen tak nějaká procházka, má k dispozici lázeňský park, ale i blízké kopečky podhůří Jeseníku (případně o něco vzdálenější samotný Hrubý Jeseník), případný sportovec může využít sportovní areál s tělocvičnou, i cyklista si najde nějakou trasu a po všech těch aktivitách vyhladovělý si najde i nějaký ten gastronomický podnik.
A protože po tom všem návštěvníkovi jistě i dojdou tekutiny, může se nově zavodnit, přesněji zapivnit v místním pivovárku.
Z historie je známo, že Velké Losiny zřejmě vznikly někdy ve 13. století v průběhu velké kolonizace. Již v roce 1351 je vesnice uváděna že měla kostel, faru, tvrz, mlýn a pivovar. Rozkvětu se Velké Losiny dočkaly s příchodem Žerotínů, kdy skromná vodní tvrz zanikla a místo ní začal vznikat velkolepý renesanční zámek. Tehdejší pivovar sídlil v bývalém hospodářské dvoru poblíž objektu dochované sýpky, která je vlastně jednou z přestavěných objektů, kde pivovar sídlil. Bohužel od počátku 18. století se už v Losinách pivo nevařilo.
Na starou tradici si ale vzpomněli současní majitelé nedalekého penzionu Brněnka (či nověji U Zámku). Objekt bývalého podnikového tábora sloužil v poslední době spíše jen v letním období, přes zimu býval zavřený. Jak přilákat celoroční klientelu? – vsadili na pivo. Nutno podotknout, že ovšem do Losin se značně zvýšil příliv turistů a návštěvníku, díky přestavbě zdejšího termálního koupaliště na velkolepý Thermpark s celoročním provozem. Navíc i blízkost hor a přítomnost velkých lyžařských středisek v Koutech a na Červenohorském sedle nějaké návštěvníky také přiláká.
Prozatím v Losinách vaří zhruba čtyři druhy piv, Zlosin 11°, Kohout 11° což jsou nefiltrované ležáky, polotmavou 12° a vrcholem snažení je Zlosin 15°IPA jak se uvádí speciální, svrchně kvašené pivo nefiltrované. Komu to nestačí, nabízí na čepu i pomístní, tedy přeskopečkový Šerák z Hanušovic.
Vlastní pivo nabízí i k prodeji do PET flašek či dárkových skleněných lahví a pro větší odběratele i do sudu.
Je třeba podotknout, že na Brněnce se nevaří jen pivo, ale je tu i něco k snědku, čili návštěvník a konzument se nemusí jen tak bohapustě nalívat pěnivým mokem. Pro mladší ročníky se najde snad i to nealko.
Poněkud záhadný zůstává pravopis, výraz Zlosin napovídá odkud pivo pochází, ale kombinací s výrazem zlosyn docházíme k faktu, že zdejší výrobek není pro nějaké třasořitky. Bohužel společný znak pro yi ve fontové výbavě se v české verzi kódové stránky Win nevyskytuje a obdobně i v jiných operačních systémech.