Velké Losiny – V zimním hávu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Do Velkých Losin. Vzhledem k tomu, že obec leží na hlavní trase z vnitrozemí do Jeseníků, tedy silnici č. 44 a železniční trati jsou dostatečně pokryté i veřejnou dopravou, takže kdo nevolí individuální způsob dopravy vybere si i ty ostatní.
Za čím jedeme?
Od začátku února jsou v běhu zimní (nevím proč se jim říká jarní) prázdniny. A protože jak známo, tyto probíhají v týdenních cyklech, pravidelně ve víkendech probíhá stěhování národa dvěma směry. Okresy, kde prázdniny začínají, respektive jejich obyvatelstvo směřuje do pohraničí (většina našich hor leží v blízkosti státních hranic), méně šťastní (tedy hlavně děti) kterým týdenní volno končí se zase přesouvají do oblasti svých trvalejších pobytů.
Vlastně první i druhá skupina, která má nebo měla svůj cíl někde kolem údolí Desné, ale i v končinách kolem města Jeseníku často projíždí právě lázeňskou obcí. Ačkoliv cílem výletníků jsou převážně hory, bylo by škoda, aby se ve Velkých Losinách nezastavili, byť jen na nějakou hodinku.
Třebas jen aby se při návratu ještě pohledem nerozloučili ještě s blízkými horami, ti přijíždějící aby se krátce inspirovali k nějaké vycházce či výletu, bude-li na horách zrovna hnusně (nebo si od lyžování oddechli).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K oddechu i načerpání nových sil jsou vlastně Velké Losiny takřka předurčené. Je to obec lázeňská, takže ačkoliv je co se týče lázeňství zima sezonou vedlejší, valná většina barů, restaurantů či hospůdek (i cukráren) funguje byť třeba ve zkráceném provozu. Zajít tak můžeme hned u cesty do hotelu Praděd – vlastně pardon Istria s pizzerií (inu zvyk je železná košile), děcka (a mlsouni) najdou své království v čokoládové cukrárně, kde si vyberou z více jak 50 druhů pralinek, ale i množství moučníků, dortíků a bůhví čeho, pivaři najdou svůj ráj na penzionu Brněnka (čili v pivovárku Zlosiyn). K výčtu hospod a restaurantu lze přiřadit např. Losín nebo Mrázkovi nedaleko papírny, penzion Terasa, bar Mira a vůbec asi dalších 10 jiných občerstvoven všech kategorií...
No a k regeneraci unavených svalů můžou zvolit celoroční atrakci v losinských termálech, tedy Therme Losiny, kde mají dokonce venkovní bazén, který funguje i v zimě, díky zdroji nejteplejší moravské vody.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ale Losiny jsou samozřejmě půvabné i ve svém exteriéru, hlavně je-li ozdoben sněhovou pokrývkou. Nadmořská výška Velkých Losin se pohybuje kolem 400 m, takže z lázní v Jeseníkách patří k těm níže položeným, takže sněhová pokrývka tu neleží tak dlouho jako např. na Gräfenberku (tedy Jeseník), nebo takové Karlově Studánce. Ale když napadne, stojí za to si obec i projít. V podstatě hned v blízkosti centra neujde pozornosti skvostná renesančně-barokní budova ruční papírny. Ta už tu funguje přes 400 let, takže jde o národní kulturní památku. Součástí je i papírenské muzeum a jako takové je otevřeno celoročně (mimo po). Takřka vedle centra obce začíná areál lázní. Na rozdíl od zmíněné Karlovy Studánky ani tak neláká na architektonické skvosty. Většina budov pochází z počátku až první třetiny 20. století, ačkoliv zdejší teplé prameny byly užívány již od 16. století (1562). Nicméně hlavní pavilon a lázeňských hotel Eliška své kouzlo mají. Asi nejkrásnější je dětský pavilon Chaloupka. Poměrně strohá Šárka sloužila za 2. sv. války jako porodnice. Hlavní chloubou lázní je ale (mimo termálů) lázeňský park. Ten byl velmi zveleben po roce 1884, kdy se stal hlavním lékařem dr. Hans Lorenz. Park byl osázen i novými exotickými druhy s rozšířen tak, že park vlastně přechází do blízkého lesa, kam se dá vyrazit na delší procházky (třebas k hotelu Diana).
Mimo papírny (a zámku) si milovník památek nesmí ujít hodnotný pozdně renesanční kostel sv. Jana Křtitele. Stavbu na přelomu 16. a 17. století pravděpodobně navrhl Antonio Thoma, který působil v službách Žerotínů, tehdejších majitelů panství. Nověji byla ke kostelu přistavěna i barokní hrobka. Kostel bývá označován jako největší vesnický kostel na Moravě (nebo spíš jeden z největších).
Kdo do Losin přijíždí z jihu, první památkou a vlastně i nejvýznamnější v Losinách vůbec je samozřejmě zámek. Původně tu snad stála nějaká tvrz (zcela nedoložená). Ale po roce 1531 začal Jan ze Žerotína (spíše tedy zedníci) stavět velkolepý renesanční zámek. Hlavní dodnes viděnou ozdobou zámku jsou k jihu otočené arkády. Část renesanční stavby pak zdobí i psaníčková sgrafita.
V barokní době byl naštěstí tzv. Vysoký zámek zachován bez větších úprav a přibyly tak nižší barokní křídla.
Počátkem 19. století zámek získali Lichtenštejnové, kteří naštěstí nechali starší stavbu bez větších úprav a na svou dobu modernější klasicistní budovu předsadili k jihovýchodní straně areálu.
Zámek bývá v zimě zavřený, takže zde se musíme jen spokojit s procházkou krajinářského parku nebo pozorováním kachen na rybníčku.
Ostatní informace
Z Velkých Losin se dá vyrazit i na blízké kopce (rozhledna na Bukovém kopci je otevřená celoročně), spousta rekreantů zůstává ubytovaných i v samotných Losinách (po domluvě sem jede skibus z Koutů). No a kdo se chce jen projít, takový výlet nestojí nic.