Velký Roudný - rozhledna, kaple a Čertův kámen
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Nejvyšší sopku pohoří Nízkého Jeseníku s názvem Velký Roudný jsme pokořili během výletu v okolí Bruntálu. Auto jsme nechali u silnice vedoucí z obce Roudno a vydali se do prudkého stoupání k 1,3 km vzdálenému vrcholu. Těsně před vrcholem jsme odbočili do lesa, v němž se ukrýval Čertův kámen. Byl to velký tufový kámen vyvržený sopkou a rozpůlený na dvě části. Podle pověsti se za dávných časů, kdy ještě chodil Pán Bůh po zemi, usadili na Velkém Roudném čerti. Kolem sebe rozhazovali žhavé balvany a dštili síru. Navíc mezi lidmi šířili bezbožnost a prostopášnost a proto si zbožní lidé vymodlili příchod Pána Boha. Ten musel podstoupit boj se samotným vládcem pekla Luciferem. Oba se přetahovali právě na Čertově kameni, který bývá ale také nazýván po jeho soupeři. Po boji na kameni zůstal otisk boží nohy ( šlépěj napravo ) a škrábance vlevo od rohatého. Bůh zvítězil a mrštil ďáblem do země a za ním naskákali do díry všichni čerti. Tato díra má být původním jícnem sopky těsně pod vrcholem, kterou lidé pro jistotu zaházeli balvany a kamením, aby čerti již nevylezli. Kámen jsme si prohlédli, děti si na něj vylezli a vyfotili se na něm a pak jsme se vrátili na cestu a po pár metrech došli na malý palouk s kapličkou a rozhlednou.
Stanuli jsme na vrcholu bývalé sopky, kde je stále patrný kráter ve tvaru kužele. Dole pod námi se zrcadlila v odpoledním slunci hladina přehrady Slezská Harta. Zaujalo nás, že právě v místech dnešní vodní nádrže přehradil lávový proud tok řeky Moravice, čímž vzniklo velké jezero, do něhož padaly sopečné vyvrženiny. Z nich se vytvořily usazeniny, tzv. tuf, které se těžily jako dobrý stavební materiál. Nám naštěstí žádné nebezpečí nehrozilo, neboť sopka byla činná naposledy před jedním až dvěma milióny let, tj. koncem třetihor a počátkem čtvrtohor.
Když jsme na vrchol sopky dorazili, prohlédli si kapličku která byla postavena v roce 1933. Z historie jsme se dozvěděli, že během vlády totalitního režimu bohužel chátrala a z neutěšeného stavu byla obnovena v roce 1998. U kapličky je ukryta železná schránka s vrcholovou knihou. Za kaplí jsme si pak prohlédli na stojanech 15 obrázků Křížové cesty. U kapličky je také ukryta železná schránka s vrcholovou knihou. Zaujalo nás, že kdysi vedle ní stávala i výletní hospoda, jejíž zarůstající ruiny jsou dodnes patrné.
Pak jsme již začali stoupat po schodech na dvacetimetrovou dřevěnou rozhlednu, otevřenou v říjnu 2007. Po zdolání 72 schodů jsme vyšlapali na nejvyšší vyhlídkovou plošinu ve výšce 17 metrů. Krásně byla vidět přehrada Slezská Harta či Uhlířský vrch, taktéž bývalá sopka, kde jsme se tento den také zastavili. V dálce jsme spatřili panorama nejvyšších vrcholů Hrubého i Nízkého Jeseníku, Krnovsko,Opavsko nebo také Oderské vrchy.
Dočetli jsme se, že hlavním investorem stavby z modřínového dřeva byla obec Roudno a mikroregion Slezská Harta a zaplatili za ni asi 1,3 milionu korun.
Když jsme se pokochali krásným výhledem, vrátili jsme se k autu a jeli domů do Olomouce. Vydáte-li se na vrchol kopce, již během stoupání se otevírají nádherné výhledy do krajiny. A až dojdete nahoru, čekají na vás nejméně tři zajímavosti - kaplička, rozhledna a Čertův kámen.
Rozhledna je volně přístupná po celý rok a vstupné se neplatí. Z obce Roudno vede na vrchol zelená turistická značka.
Na úbočí kopce se nachází dvě kamenné mohyly s křížem, věnované obětem 1. světové války.
http://www.jeseniky.net/rozhledna-velky-roudny