Vernířovice – Permoníkova stezka
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Jednou z novinek roku 2023, kterou může výletník navštívit je Permoníkova stezka. Že ji najdeme ve Vernířovicích, není zas tak podivné. Obec zaklíněná mezi velikány Hrubého Jeseníku (Mravenečník, Vřesník, Břidličná hora), i nižší kopce (Suchý vrch, Jestřábí vrch, Rudná hora) se v minulosti stala i centrem kutání a hledání zprvu drahých, později i méně drahých kovů, ale i jiných hornin a nerostů.
Z bývalých prospektorských činností zbyly už jen opuštěné a zasypané štoly, případně nějaké ty pověsti a skazky. V těch skazkách se občas objevují malí mužíčci, skřítkové podzemí, tedy permoníci. Ti dávné havíře občas škádlili, strašili, ale většinou to byli dobré duše, které horníky varovaly před nějakým tím závalem, provalem a jinou pohromou.
Dnes už tyto bytosti ztratily minimálně v Jeseníkách svou funkci, tak se jedna z nich zhmotnila jako průvodce krátkou naučnou stezku, kterou ve Vernířovicích letos zpřístupnili k užívání.
Necelá dvoukilometrová trasa provádí zejména dětské návštěvníky centrem podhorské obce a na několika zastávkách (celkem osmi) nenásilně seznamuje návštěvníky s přírodními podmínkami Jeseníků. Ačkoliv je průvodcem zmíněný permoníček, nepodává výklad jen o geologii, (k té má logicky blíže), ale obeznámí výletníky s tou živější částí, tedy o vzácných rostlinách a zástupce fauny, které můžeme v oblasti Jeseníků zaznamenat. Zastávky jsou vyvedeny většinou v herní formě, poskládat se dá nějaké pexeso, složený obraz, zahrát se dají geologické piškovorky (místo koleček a křížků krystalické symboly).
Naučná stezka je celkem bohatě ilustrovaná v komiksovém duchu (bohužel nikde se neuvádí autor), stezka vznikla za podpory Olomouckého kraje, samozřejmě obce, Lesů ČR, místního svazku Podesní a destinančního managementu Jeseníky.
Mimo Permoníkovy stezky se dočkala rekonstrukce, spíše obnovy „velká“ mineralogická stezka v okolí Vernířovic a Sobotína. Ta už trpěla určitou věkovikostí. Na některé tabule této větší sestřičky narazíme i přímo ve Vernířovicích, celkově ale někdy příště.
Ještě dodejme, že celková délka okruhu je cca 1,9 km, nejvyšší bod je v necelých 540 nadmořských metrech, nejnižší asi 505.