Vernířovice – socha sv. Jana Nepomuckého
Vernířovice na Šumpersku, obec s temnou minulostí čarodějnických procesů, sice proslavily hlavně záležitosti turisticko-rekreační, ale najdeme zde i několik zajímavých chráněných památek. Mezi ně patří také socha sv. Jana Nepomuckého, nacházející se u zdi presbytáře kostela sv. Matouše, který ovšem kulturní památkou není.
A hned na úvod je potřeba konstatovat, že vernířovický Johánek z Pomuku je záležitostí poměrně neobvyklou až unikátní.
Socha vznikla v roce 1777 (roku 1876 pak byla renovována) a je všeobecně označována jako ojedinělé rustikální barokní kamenosochařské dílo. Navíc jde o dílo vytvořené z krupníku, což je vlastně druh mastku, jehož naleziště se nacházejí pouze v této lokalitě. A ani se samotným provedením sochy tohoto světce se u nás zřejmě příliš často nesetkáme.
Socha sv. Jana Nepomuckého ve Vernířovicích je také neobvykle malá. Jedná se spíše o sloup s vrcholovou soškou, který však dosahuje celkové výšky asi 3,2 m. Netradičně pojatý je i postament bez římsy a sokl připomínající sarkofág. Na čelní straně dříku je německy napsáno „svatý Jane Nepomucký pros za nás. Na dřík navazuje sloup s profilovanou hlavicí a nad ní stojí v kontrapostu socha světce v tradičním provedení; tedy v kanovnickém oděvu, s biretem v pravé ruce a s kovovou svatozáří s pěti hvězdami. Netradiční je naopak fakt, že levicí objímá kříž, na kterém chybí Ukřižovaný.
Památkově je tato socha chráněna od roku 2003.