Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Dolní Věstonice je známé městečko na jižní Moravě na břehu Novomlýnské nádrže. Věstonice jsou známé díky nalezené sošce s plnými tvary zvýrazňující plodnost. Podobné sošky byly nalezeny i v jiných lokalitách, věstonická je však jediná vypálená z hlíny. Letos, tedy v roce 2015, je to již 90 let, co jí Karel Absolon objevil. K odkazu archeologických nálezů se obec hlásí dřevěnou plastikou, umístěnou u silnice procházející obcí.
V jižní části náměstí stojí bývalá budova radnice. Jedná se o barokní stavbu z první poloviny 18. století. V tomto domě je dnes místní muzeum s expozicí Věk lovců a mamutů, kde je vystavena i replika sošky Venuše. Originál sošky je v Moravském zemském muzeu v Brně. Vždy mě překvapí, že tak známá soška je jen 11 cm vysoká. V tomto menším muzeu je vystavena řada předmětů, nalezených při vykopávkách na okolních místech obývaných kdysi lovci mamutů. Právě z těchto míst pocházejí nejstarší doklady o znalosti technologie pálení Hlíny a výroby textilu na světě. Další panely v expozici se věnují památkám z doby římské a raného středověku. Život tehdejších obyvatel je poutavě popsán na informačních tabulích uvnitř. Návštěva je určitě zajímavá. V létě je muzeum otevřeno tradičně mimo pondělí, v dubnu a září jen v sobotu a neděli.
Velká část vykopávek byla odkryta na místě zvaném „Vysoká zahrada“, kam vedlo několik ukazatelů. Mysleli jsme, že tam něco uvidíme. Našli jsme však pouze louku, ohraničenou silnicí, hrází nádrže Nové Mlýny a slepým, zarostlým ramenem Dyje. Vysoká zahrada byla původně velkomoravská osada chráněná malým hradiskem. Až do počátku 13. století zde byl i kostel, z kterého se dochovaly částečné základy, které jsme taky nenašli. Na místě je však možné se zamyslet na pomíjivosti světa a celého lidského snažení.