Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Mladá Boleslav, město spojené hlavně s automobilovým průmyslem, ale též místo, kde se na začátku 20. století zdatně rozvíjelo i letectví a to hlavně zásluhou Metoděje Vlacha.
Tento rodák z Říkovic v Olomouckém kraji (nar. 1887) se po vychození průmyslové školy v Přerově a po prvních pracovních příležitostech v Kopřivnici, Mariboru a Štýrském Hradci v roce 1908 usazuje v Mladé Boleslavi, kde získává místo ve firmě Laurin a Klement. Ještě téhož roku zkonstruuje své první letadlo, do kterého však nesežene odpovídající motor, druhé letadlo, sestavené o rok později vybavuje automobilovým motorem Laurin a Klement. Stroj je následně schopen skoků až 50 metrů, pro delší let mu chybí stabilita a tak se Metoděj Vlach pouští do výroby svého třetího letadla. Po dvouleté práci 8. listopadu 1912 uskutečňuje první let ve výšce 20 metrů a doletem 500 metrů. A tak se tento den navždy zapíše do dějin českého letectví, kdy se k nebi vznese první české letadlo s českým motorem a českým pilotem. Stalo se tak pouhé dva roky po tom, co se k nebi vznesl další český pilot Jan Kašpar, ovšem na francouzském stroji Blériot. Další snahy o vylepšení svého stroje přerušuje Metoději Vlachovi první světová válka, po níž se již letectví tolik nevěnuje a soustředí se jako mechanik na vylepšování závodních automobilů.
Za čím jedeme?
Letecké muzeum Metoděje Vlacha vzniklo u mladoboleslavského letiště v roce 2014 a v jeho expozici můžeme vidět mnoho krásných a zajímavých strojů mapujících vývoj letectví. Většina exponátů je i letuschopná a tak se vyplatí sledovat Stránky tohoto muzea a při nějaké akci vidět tyto krasavce i ve vzduchu.
Letecké muzeum se nachází na jižním okraji Mladé Boleslavi na dohled od dálnice D10. Lze sem dojet autem, a nebo je možnost návštěvu spojit i s prohlídkou historického centra Mladé Boleslavi, kde se dá o víkendu bez problémů zaparkovat.
V centru města založeného již v polovině 10. století určitě stojí za prohlídku Staroměstské náměstí s renesančními domy, starou Radnicí a kostelem Nanebevzetí Panny Marie, dále pak hejtmanský palác zvaný Templ a nebo Mladoboleslavský hrad stojící na ostrohu nad řekou Jizerou na místě bývalého přemyslovského hradiště.
Z centra města je letecké muzeum vzdáleno necelé dva kilometry.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při procházce po Mladé Boleslavi není problém navštívit nějaké ze zdejších restauračních zařízení, v muzeu pak přímo v jeho prostorech se nachází kavárna s výhledem na letištní plochu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá expozice muzea je moc pěkná a určitě stojí za návštěvu. Super je i letecký trenažér, na kterém si každý může vyzkoušet, jak by mu šlo pilotování letadla.
Ostatní informace
Letecké muzeum je otevřené denně od 9-17 hodin, základní vstupné 100,- a zlevněné 50,- Kč. Více informací na webových Stránkách muzea.
Tip: 360° Video Letecké muzeum Metoděje Vlacha