Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Pro každého návštěvníka středočeské Mladé Boleslavi je zdejší Staroměstské náměstí skutečným historickým centrem města. Přímo tady – nebo v nejbližším okolí - se nachází většina mladoboleslavských historických památek, a to sakrálních i světských. Náměstí samotné je přitom dosti atypické. V lepším případě můžeme hovořit o jeho trojúhelníkovém tvaru, jedná se však spíše o postupně se rozšiřující ulici, které dominuje renesanční budova staré radnice. A není tady zdaleka jediným objektem, který vznikl v této osvícené době. V roce 2010 se Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi dočkalo velké rekonstrukce a jeho symbolem se stala voda, tedy zmenšené koryto řeky Jizery, doplněné interaktivními prvky i kovovými vrbami, a fontána, za letních večerů pestrobarevně rozsvícená.
Nejviditelnějšími prvky Staroměstského náměstí jsou však samozřejmě fasády jednotlivých budov a mariánský morový sloup. Renesanční starou radnici jsme již zmínili. Jedná se o dvoukřídlou budovu s bohatou sgrafitovou figurální (biblické výjevy a světci) i ornamentální výzdobou, postavenou v letech 1554 až 1559 italským architektem Matteem Borgorellim. Klenotem radničního interiéru je Obecní síň s valenou klenbou svedenou na střední pilíř z roku 1559. Za radnicí najdeme další významný památný objekt, tentokrát sakrální. Jedná se o arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tuto trojlodní halovou gotickou stavbu z počátku 15. století doplnilo v roce 1702 barokní průčelí švýcarsko-italského stavitele Mikuláše Rossiho. V interiéru je možno obdivovat např. barokní sochy dílny pánů Jelínků z Kosmonos nebo gotickou křtitelnici z roku 1489.
Nepřehlédnutelným objektem je rovněž morový mariánský sloup z roku 1681, který byl postaven jako výraz díkuvzdání Panně Marii za záchranu města před morovou epidemií v roce 1680. Sloup je kulturní památkou od roku 1958 a jeho součástí byly původně čtyři sochy, umístěné v rozích podstavce. Dnes jsou rozmístěny po městě. Z náměstí můžeme také projít úzkou uličkou zvanou Myší díra k snad nejkrásnějšímu domu Starého města, ke středověkému paláci Templ. Vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie se nachází budova arciděkanství, Rossiho dvouštítová barokní stavba z roku 1701.
Staroměstské náměstí se směrem k hradu celkem prudce zužuje, naopak v jeho širší části do něj od západu do něho zasahuje - výše popsaná - budova Staré radnice. Na východní straně náměstí zůstala zachována velká část podloubí. Jednotlivé domy na Staroměstském náměstí jsou většinou renesanční, částečně však přestavěné barokně nebo klasicistně. Téměř všechny tyto domy jsou zařazeny na seznam kulturních památek, kam se dostaly ve „třech vlnách“, a to v letech 1958, 1997 a 1999.