Vlhošť
Na pomezí Českolipska, Litoměřicka, Mělnicka, Liberecka a Mladoboleslavska nalezneme Ralskou pahorkatinu, což je rozsáhlá svrchněkřídová pískovcová oblast, kde jsou nejvyšší místa tvořena sopečnými suky, pronikajícími křídovou tabulí. Jednou z jejích částí je pak půvabná Dokeská pahorkatina s rozložitým zalesněným znělcovým vrcholem Vlhoště (614 m n. m.) a kuželovitým Ronovem (552 m n. m.) se zbytky hradu z 1. čtvrtiny 15. století, což jsou vypreparované výplně sopouchů či žil třetihorních vulkánů.
Okolí prve zmíněného vrcholu, jehož okolí bylo osídleno již v neolitu (důkazem budiž třeba objev 30 cm mocné kulturní vrstvy pod převisem Tisícový kámen, k němuž došlo roku 1998), je pak nazýváno jako Polomené hory. S tímto názvem měl přijít geolog Čeněk Zahálka v roce 1895, když čerpal ze starého archivního zápisu z roku 1515. Jinak bylo toto území zváno podle bývalého okresního města Dubá - Dubské skály či Dubská pahorkatina, případně jako Dubské Švýcarsko (něm. Daubaer Schweiz) a nesmíme rovněž opomenout pojem Kumerské pohoří (něm. Kummergebirge). Polomené hory se pak ještě dále dělí na Kokořínskou vrchovinu s Nedvězím, Houseckou vrchovinu s Vrátenskou horou a Maršovickým vrchem, Dubskou pahorkatinu, Brocenskou pahorkatinu a právě Vlhošťskou vrchovinu, což je přímo blízké okolí Vlhoště.
Původ názvu tohoto vrcholu bychom měli podle jazykovědců hledat ve staré slovanské řeči, a to buď jako Vělgost ve významu označujícím Vlhostův vrch či Velhošť a Velehošť, který má naopak označovat velikost této hory, jež ční nepřehlédnutelně do zdejšího kraje a je jeho dominujícím prvkem. Někteří autoři pak připouštějí, že první část pojmenování může pocházet z markomanského slova wild či wilth, což znamená něco jako dravý nebo divoký. První dochovanou zmínku o této hoře u Holan v Čechách pak nalezneme v roce 1406 ("in Wlhossti"), což zmiňuje Jan Evangelista Chadt-Ševětínský ve svých "Dějinách lesů a lesnictví (hospodářství lesního a hospodářského lesního zřízení či úpravy lesa - soustav) v Čechách, na Moravě a ve Slezsku". V následujícím století pak byla zvána jako Vilhošť (Willhosst), což zase nalézáme v záznamech z let 1574, 1595 a 1597. Jedna z těchto zmínek se týká českolipského proboštství sv. Máří Magdalény, jež bylo z rozkazu krále Rudolfa II. osazováno od roku 1595 z plaského kláštera. Právě do něj vycházely úroky z některých pozemků u vsi Lubna (něm. Lauben) a z hory Vlhoště, která bývala panským majetkem od dávných časů. V roce 1601 se však všech těchto pozemků zmocnili českolipští a odvádění úroků do Plas odepřeli. Změna nastala až po opatově stížnosti ke králi Rudolfu II., jenž poručil českolipským, aby platy opět řádně odváděli do Plas. Když nahlédneme do I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c041), tak v něm nalezneme již dělení na Velký Vlhošť (něm. Grose Wiltsch b.) a Malý Vlhošť (něm. Klei: Wiltsch b.), přičemž mezi nimi zaznamenaná cesta byla již od středověku významnou spojnicí mezi Kravařemi a Dubou a někteří autoři tvrdí, že tudy vedla již v pravěku. Později se objevily pokusy o germanizaci názvosloví, kdy se propagovalo jméno Wildhorst. Nakonec došlo k ustálení německého pojmenování na Wilhoscht (lidově též Wilsch a Wilschberg) a jeho českým ekvivalentem byla Vilhošť. Vedle toho nalezneme v indikační skice stabilního katastru z roku 1843 pojem Willhoschter Berg a pojem Willhoscht (později též Wilhoscht) byl přisouzen pouze osadě na jeho jihovýchodním úpatí (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=LIT443018430). Po vzniku ČSR se obnovily snahy o změnu jména hory, a to na Vlhoš, Vlhošt nebo Bolhošť, aby se později začal používat tvar Vlhošť. V té době bylo již dávno užíváno Němci pojmenování Wilscht, případně Wilschtberg, vedle něhož byl používán též výraz Wilschberg, s nímž se můžeme setkat např. v knize Theodora Schäfera "Führer durch Nord-Böhmen mit Eigangstouren durch die Sächsische Schweiz, das Erzgebirge und Lausitzer Gebirge" z roku 1891.
Již od 19. století byla Vlhošť cílem mnoha botaniků, mykologů a zoologů, kteří zkoumali její přírodu. Šlo zejména o zachovalé části suťového lesa v severních a východních partiích Vlhoště a reliktní bory na opačných stranách téhož vrcholu a též na Malé Vlhošti. Našla se zde řada vzácných druhů, avšak návrh na vyhlášení chráněného území Vlhošť přišel až v roce 1980, přičemž současná přírodní rezervace o výměře 82,2306 ha byla vyhlášena správou CHKO Kokořínsko až 2. února 1998 (viz https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=1908). Naopak od počátku 90. let 20. století navrhovaná národní přírodní rezervace Polomené hory, jež se měla rozprostírat na ploše kolem 20 ha na území bývalého vojenského prostoru Ralsko mezi obcemi Zahrádky, Doksy, Hradčany a Veselí nebyla realizována. Stejně jako sem mířili také geologové (z těch prvních nutno jmenovat Franze Ambrosia a Augusta Emanuela Reußovi, přičemž první z nich se poprvé pokusil o výklad geologické stavby hory, a to v knize "Mineralogische Beschreibung des Leutmeritzer Kreises" z roku 1793) a paleontologové, tak si Vlhošť oblíbili i horolezci, čehož důkazem může být zmínka v publikaci "Cvičné skály a horolezectví v Československu", kterou vydal v roce 1938 Rudolf Pilát:
"III. skupina: Okolí Vlhoště.
Východně od skalních útvarů u Blíževedel a Sterndorfu pokračují skály na jihozápadním svahu nejvyššího vrchu Dubského Švýcarska, Vlhoště (Wilhoscht), kde jest v délce asi 2 km dlouhá řada krásných pískovcových útvarů se třemi mohutnými terasami. Celý široký pás okrajových skal jest rozerván komíny a částečně vystupujícími věžemi. Ze skalních útvarů, které nesou jména, uvádíme: Vrstva (Schichte), Netopýří sklep (Fledermauskeller), Sokolí tvrz (Falkenhorst), Sňupeček (Tabaknase), Kozí hřbety (Ziegenrücken), Vyhlídka (Ausichtstein), Velhost (Helgast).
Na jihovýchodním výběžku Vlhoště a na sousedním Malém Vlhošti, jsou též pěkné skupiny skal. Na jih odtud položený vrch Zubrnice (Ziebernberg) jest malebně obložen mohutnými pískovcovými pilíři. Také údolí k jihu jest obohaceno podobnými útvary."
Není tedy divu, že pro místní byla tato hora s bonsajím podobnými borovicemi něco jako bájný Blaník, takže v rámci staletí vzniklo kolem ní mnoho vyprávěnek, pohádek a pověstí, k nimž však později přibyly také mnohé moderní, zejm. ty trampské. Na srub ve skalnatých Roverkách mezi Blíževedly a Zakšínem měla podle jedné z nich jezdit parta kodiaků, která však nikdy nezavítala na nedalekou Vlhošť a jen se na ni dívala, neboť se mezi nimi tradovalo to, že pokud se tam někdy vydají, že to bude poslední jejich návštěva těchto míst, což se později doopravdy mělo stát, alespoň ve stati "Specifika trampské pověsti" od Jana Pohunka, jež byla publikována v "Národopisném věstníku" 14. prosince 2010. Pouze škoda toho, že odsunem německého obyvatelstva zanikl právě jeho folklor a řada, mnohdy až hororově laděných příběhů. Přes to všechno však tato romanticky laděná krajina, kudy prošel i náš velký romantický bard Karel Hynek Mácha, láká k návštěvě stále víc lidí, což není nic zvláštního, protože zdejší přírodní zákoutí jsou přímo divukrásná. Snad se však z těchto míst nestane to, co např. ze Sněžky, kam proudí denně desetitisíce návštěvníků, protože by to byl zcela určitě jejich konec v současné podobě, což by byla nesmírná škoda. Na závěr doporučuji si přečíst knihu "Vlhošť. Hora v labyrintu skal", kterou vydali Jiří Adamovič, Václav Cílek a Kamil Podroužek v roce 2022. Začíst se do ní, tak to opravdu stojí za to!
Okolí prve zmíněného vrcholu, jehož okolí bylo osídleno již v neolitu (důkazem budiž třeba objev 30 cm mocné kulturní vrstvy pod převisem Tisícový kámen, k němuž došlo roku 1998), je pak nazýváno jako Polomené hory. S tímto názvem měl přijít geolog Čeněk Zahálka v roce 1895, když čerpal ze starého archivního zápisu z roku 1515. Jinak bylo toto území zváno podle bývalého okresního města Dubá - Dubské skály či Dubská pahorkatina, případně jako Dubské Švýcarsko (něm. Daubaer Schweiz) a nesmíme rovněž opomenout pojem Kumerské pohoří (něm. Kummergebirge). Polomené hory se pak ještě dále dělí na Kokořínskou vrchovinu s Nedvězím, Houseckou vrchovinu s Vrátenskou horou a Maršovickým vrchem, Dubskou pahorkatinu, Brocenskou pahorkatinu a právě Vlhošťskou vrchovinu, což je přímo blízké okolí Vlhoště.
Původ názvu tohoto vrcholu bychom měli podle jazykovědců hledat ve staré slovanské řeči, a to buď jako Vělgost ve významu označujícím Vlhostův vrch či Velhošť a Velehošť, který má naopak označovat velikost této hory, jež ční nepřehlédnutelně do zdejšího kraje a je jeho dominujícím prvkem. Někteří autoři pak připouštějí, že první část pojmenování může pocházet z markomanského slova wild či wilth, což znamená něco jako dravý nebo divoký. První dochovanou zmínku o této hoře u Holan v Čechách pak nalezneme v roce 1406 ("in Wlhossti"), což zmiňuje Jan Evangelista Chadt-Ševětínský ve svých "Dějinách lesů a lesnictví (hospodářství lesního a hospodářského lesního zřízení či úpravy lesa - soustav) v Čechách, na Moravě a ve Slezsku". V následujícím století pak byla zvána jako Vilhošť (Willhosst), což zase nalézáme v záznamech z let 1574, 1595 a 1597. Jedna z těchto zmínek se týká českolipského proboštství sv. Máří Magdalény, jež bylo z rozkazu krále Rudolfa II. osazováno od roku 1595 z plaského kláštera. Právě do něj vycházely úroky z některých pozemků u vsi Lubna (něm. Lauben) a z hory Vlhoště, která bývala panským majetkem od dávných časů. V roce 1601 se však všech těchto pozemků zmocnili českolipští a odvádění úroků do Plas odepřeli. Změna nastala až po opatově stížnosti ke králi Rudolfu II., jenž poručil českolipským, aby platy opět řádně odváděli do Plas. Když nahlédneme do I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c041), tak v něm nalezneme již dělení na Velký Vlhošť (něm. Grose Wiltsch b.) a Malý Vlhošť (něm. Klei: Wiltsch b.), přičemž mezi nimi zaznamenaná cesta byla již od středověku významnou spojnicí mezi Kravařemi a Dubou a někteří autoři tvrdí, že tudy vedla již v pravěku. Později se objevily pokusy o germanizaci názvosloví, kdy se propagovalo jméno Wildhorst. Nakonec došlo k ustálení německého pojmenování na Wilhoscht (lidově též Wilsch a Wilschberg) a jeho českým ekvivalentem byla Vilhošť. Vedle toho nalezneme v indikační skice stabilního katastru z roku 1843 pojem Willhoschter Berg a pojem Willhoscht (později též Wilhoscht) byl přisouzen pouze osadě na jeho jihovýchodním úpatí (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=LIT443018430). Po vzniku ČSR se obnovily snahy o změnu jména hory, a to na Vlhoš, Vlhošt nebo Bolhošť, aby se později začal používat tvar Vlhošť. V té době bylo již dávno užíváno Němci pojmenování Wilscht, případně Wilschtberg, vedle něhož byl používán též výraz Wilschberg, s nímž se můžeme setkat např. v knize Theodora Schäfera "Führer durch Nord-Böhmen mit Eigangstouren durch die Sächsische Schweiz, das Erzgebirge und Lausitzer Gebirge" z roku 1891.
Již od 19. století byla Vlhošť cílem mnoha botaniků, mykologů a zoologů, kteří zkoumali její přírodu. Šlo zejména o zachovalé části suťového lesa v severních a východních partiích Vlhoště a reliktní bory na opačných stranách téhož vrcholu a též na Malé Vlhošti. Našla se zde řada vzácných druhů, avšak návrh na vyhlášení chráněného území Vlhošť přišel až v roce 1980, přičemž současná přírodní rezervace o výměře 82,2306 ha byla vyhlášena správou CHKO Kokořínsko až 2. února 1998 (viz https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=1908). Naopak od počátku 90. let 20. století navrhovaná národní přírodní rezervace Polomené hory, jež se měla rozprostírat na ploše kolem 20 ha na území bývalého vojenského prostoru Ralsko mezi obcemi Zahrádky, Doksy, Hradčany a Veselí nebyla realizována. Stejně jako sem mířili také geologové (z těch prvních nutno jmenovat Franze Ambrosia a Augusta Emanuela Reußovi, přičemž první z nich se poprvé pokusil o výklad geologické stavby hory, a to v knize "Mineralogische Beschreibung des Leutmeritzer Kreises" z roku 1793) a paleontologové, tak si Vlhošť oblíbili i horolezci, čehož důkazem může být zmínka v publikaci "Cvičné skály a horolezectví v Československu", kterou vydal v roce 1938 Rudolf Pilát:
"III. skupina: Okolí Vlhoště.
Východně od skalních útvarů u Blíževedel a Sterndorfu pokračují skály na jihozápadním svahu nejvyššího vrchu Dubského Švýcarska, Vlhoště (Wilhoscht), kde jest v délce asi 2 km dlouhá řada krásných pískovcových útvarů se třemi mohutnými terasami. Celý široký pás okrajových skal jest rozerván komíny a částečně vystupujícími věžemi. Ze skalních útvarů, které nesou jména, uvádíme: Vrstva (Schichte), Netopýří sklep (Fledermauskeller), Sokolí tvrz (Falkenhorst), Sňupeček (Tabaknase), Kozí hřbety (Ziegenrücken), Vyhlídka (Ausichtstein), Velhost (Helgast).
Na jihovýchodním výběžku Vlhoště a na sousedním Malém Vlhošti, jsou též pěkné skupiny skal. Na jih odtud položený vrch Zubrnice (Ziebernberg) jest malebně obložen mohutnými pískovcovými pilíři. Také údolí k jihu jest obohaceno podobnými útvary."
Není tedy divu, že pro místní byla tato hora s bonsajím podobnými borovicemi něco jako bájný Blaník, takže v rámci staletí vzniklo kolem ní mnoho vyprávěnek, pohádek a pověstí, k nimž však později přibyly také mnohé moderní, zejm. ty trampské. Na srub ve skalnatých Roverkách mezi Blíževedly a Zakšínem měla podle jedné z nich jezdit parta kodiaků, která však nikdy nezavítala na nedalekou Vlhošť a jen se na ni dívala, neboť se mezi nimi tradovalo to, že pokud se tam někdy vydají, že to bude poslední jejich návštěva těchto míst, což se později doopravdy mělo stát, alespoň ve stati "Specifika trampské pověsti" od Jana Pohunka, jež byla publikována v "Národopisném věstníku" 14. prosince 2010. Pouze škoda toho, že odsunem německého obyvatelstva zanikl právě jeho folklor a řada, mnohdy až hororově laděných příběhů. Přes to všechno však tato romanticky laděná krajina, kudy prošel i náš velký romantický bard Karel Hynek Mácha, láká k návštěvě stále víc lidí, což není nic zvláštního, protože zdejší přírodní zákoutí jsou přímo divukrásná. Snad se však z těchto míst nestane to, co např. ze Sněžky, kam proudí denně desetitisíce návštěvníků, protože by to byl zcela určitě jejich konec v současné podobě, což by byla nesmírná škoda. Na závěr doporučuji si přečíst knihu "Vlhošť. Hora v labyrintu skal", kterou vydali Jiří Adamovič, Václav Cílek a Kamil Podroužek v roce 2022. Začíst se do ní, tak to opravdu stojí za to!
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.602, 14.454)
Poslední aktualizace: 23.7.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Blíževedly
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Vlhošť
Kokořínsko - přírodní památka Husa
Trasa
Na křižovatce místní silnice Litice - Hvězda a polní cesty se napojíme na zelenou TZ a dojdeme až k rozcestníku Vlhošťský důl.Pokračujeme dále po zelené TZ.V…
0.2km
více »
Vlhošť
Kopec
Nepřehlédnutelná a velmi výrazná kupa Vlhošť se nachází na Českolipsku v Českém středohoří, přestože ji ochranáři zahrnuli pod CHKO Kokořínsko. Tento kopec vás zaujme především zdálky. Na jeho západním úbočí tot…
0.3km
více »
Turistická známka č. 2132 - Vlhošť 614 m.n.m.
Turistická známka
Rezervace byla vyhlášena v roce 1998. Chráněná oblast má plochu 81,81 ha, je ve výšce 380 – 614 m n. m. Hora je tvořená znělcem, který pronikl před 31 milióny lety okolním pískovcem. Vlhošť je nejvyšším bodem CHKO Kokořínsko.Chráněné jsou květnaté bučiny, borové lesy, vřesy a lišejníky. Je zde mnoho druhů měkkýšů a pav…
0.4km
více »
Okolo Vlhoště
Tipy na výlet
Naše putování začalo na křižovatce místní silnice Litice - Hvězda se zelenou TZ přímo pod kopcem Vlhošť.Je zde možnost parkování.Nejbližší zastávka VHD jsou Blíževedly na trati ČD 087.
Polní cestou s výhledy n…
0.4km
více »
Kokořínskem přes Čap a Vlhošť
Cestopisy
Kokořínskem přes Čap na Vlhošť.Dnešní sobotní trasu Kokořínskem začínáme na malém parkovišti na kraji obce Pavličky, necelých pět kilometrů východně od Dubé. Soukáme se poněkud ztuhle z Karlova a Majčina auta, rov…
0.6km
více »
Okružní na Vlhošť a Husu
Trasa
Začátek trasy si dáme ve vesničce Hvězda, kam se dá dojet autem. Po zelené vyrazíme 1 km na rozcestí Vlhošťský důl a dáme se vlevo po modré na kraj osady Vlhošť. Od začátku máme po levé ruce kopec stejného jména (…
0.7km
více »
Okolo Hvězdy
Tipy na výlet
Cíl je Litice - Hvězda.Vlak.zastávka je v Blíževedlích(3km),autobus ve Straném(2km).Vozem až na místo -obec Hvězda.Potom pěšky cca 1.2km. Z Hvězdy se dáme do…
1km
více »
Na Vlhošť přes Husu
Tipy na výlet
Podíváme-li se na kopec nesoucí název Vlhošť od České Lípy, působí celkem fádně. Nevybíhá v krásnou kupu jako např. Špičák, nikoho nenapadlo na jeho vrcholu postavit rozhlednu či hrad. …
1.2km
více »
Jaro na Kokořínsku, Skalní vyhlídky, Husí cesta, Cimrmanova smrt (aj.), Pt. 3
Cestopisy
25.5.2024
Takže jestliže páteční plány zhatilo počasí, sobotní plány byly přerušeny opět, naštěstí jen krátce a vše se nakonec zdařilo k všeobecné spokojenosti.
Udaný směr je zhruba na…
1.3km
více »
Husa
Skalní útvar
Husa je skalní pískovcový útvar připomínající svým tvarem husu. Vrchol kopce Husa ( 449 m.n.m.) najdeme v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a zvedá se západním směrem od …
1.4km
více »
Cimrmanův skon na Huse
Pomník
Kvalitně udržované pietní místo všech Cimrmanologů u rozcestí Pod Husou. Proč vzniklo si přečtěte na přiložené fotografii. Pár desítek metrů odtud po zelené značce směrem na Vlhošťský důl je ve skále ještě Cimrmanův léčivý pramen. Sice z něho nic neteče, ale zkuste otočit kohoutkem. Co kdyby...
Přístup je možný např. po trasách https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/deta…
1.4km
více »
Cyklozájezd Českolipsko 2022, pt. 3, skály u Loubí, Husí cesta a památka na Járu Cimrmana
Cestopisy
19.8.2022
Zatímco včera jsem víceméně tušil, co mě čeká, přeci jen o Sloupu,sklárnách, Zákupech člověk nějakou tu zmínku slyšel, kam se vydám tento den, je víceméně cesta do neznáma.
Jedinou inspirací je mi obří kopec Vlhošť (614), zas tak tedy obří není, ale je to největší kopec v blízkém okolí České Lípy a to už za zmínku stojí. Kreslím si tak trasu spíše podle mapových značek, tedy hlavně tam, kde je nahuštěno více skal …
1.6km
více »
výšlap na zříceninu hradu Ronov
Tipy na výlet
Vyrážíme na výlet na nádhernou zříceninu hradu Ronov na Českolipsku nad vesničkou Blíževedly.Cesta bude strmá,náročná, ale rozhodně stojí zato.K hradu se nejlépe dostanete po červené Tz z obce Blíževedly(4km) nebo…
1.7km
více »
Toulání Kokořínskem -Roverky
Tipy na výlet
Toulky Kokořínskem ,kolem Skalky,Husí cesta,převis Tisícový kámen a Krápník.Skalní útvar Husa,Martinská stěna a spousta krásných skal... Jedeme na Kokořínsko do oblasti, kterou trampové přezdívají Roverky.Krásné s…
2.2km
více »
Dubá – Martinská stěna a zpět 3. díl
Cestopisy
Dubá – Martinská stěna a zpět 3. díl
Lhota – Martinská stěna
Vracíme se k rozcestí Velká Řebčice a pokračujeme po červené k Martinské stěně. Asi po 3km lesní cestou bohudík ve stínu stromů se odpojuje cyklo 0…
2.4km
více »
Skalka (Úštěk)
Tipy na výlet
K podzimu neodmyslitelně patří houbaření, velice oblíbenou destinací v našem okolí je Úštěcko. Vydáváme se tedy přes historické městečko Úštěk směrem na Ostré, za obcí Ostré se nám otevírá krásný výhled nalevo na …
2.6km
více »
Vodní dílo a vodopád
Vodopád
Na silnici č.15(Zahrádky-Litoměřice) za obcí Hostíkovice před odbočkou na Kozly je odbočka v levo do osady Malý Bor. Uprostřed osady je odbočka v pravo.…
2.8km
více »
Holanské rybníky
Rybník
Je tvořena soustavou 23 rybníků napájených Bobřím potokem. O stáří rybníků nevíme nic přesného, vznikaly zřejmě postupně od pol. 16. stolení do pol. 17 století, umístěny v malebné krajině pod vy…
2.8km
více »
Vítkovec
Zřícenina
Zřícenina hradu Vítkovec stojí na malé vyvýšenině mezi Holanským a Milčanským rybníkem nedaleko Holan na Českolipsku v Libereckém kraji. Vítkovec byl jedním z našich nejmladších hradů. Dnes hrad připomíná asi 7 metrů vysoké nárožní zdivo. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Historie
Hrad nechal kolem roku 1546 postavit Václav z Vartemberka. Koncem 16. století Vítkovec…
2.9km
více »
Zřícenina hrádku Vítkovec nedaleko Holan
Zřícenina
Zřícenina malého hrádku Vítkovec.
Poblíž Milčanského potoka na ostrohu u městyse Holany stojí zřícenina malého hrádku,kdy jej nechal postavit okolo r.1503 Václav z…
2.9km
více »
z KRAVAŘ na hrad RONOV
Tipy na výlet
Z města Kravaře(okres Česká Lípa),půjdeme po ČERVENÉ ZNAČCE,která nás dovede k lesu a potom se cesta klikatí lesem až na vrchol kopce,kde se týčí hrad RONOV!!!!! PS: hrad je TAJUPLNÝ!!!!! Jedeme za přírodní památk…
3.2km
více »
Ronov, Hřídelík, Helfenburk, hrady na pomezí CHKO Kokořínsko a CHKO České středohoří
Tipy na výlet
Já jsem jako výchozí místo zvolil obec Stvolínky s nepřístupným zámkem ve středu obce. Červená značka stoupá z obce otevřeným terénem na rozcestí Pod Ronovem. Zatáčíme vpravo a stále po červené, která obtáčí kopec…
3.2km
více »
Ronov
Hrad
Zříceniny hradu Ronov stojí na vrcholu homolovitého kopce (553 m) nad obcí Blíževedly na Českolipsku v Libereckém kraji. Pozůstatky staršího vnitřního hradu definitivně zanikly v polovině 19. století. Dodnes dochované hradní ruiny pocházejí z období, kdy Ronov upravoval Vilém z Illburku, je zde možné vidět vnější opevnění s baštami a Trosky věží a budovy na jižním okraji. Zříceniny jsou volně přístupné, ale přístup k nim…
3.4km
více »
Zřícenina hradu Ronova
Zřícenina
Hrad Ronov se nachází asi 11km jihovýchodně od České Lípy na výrazném čedičovém vrchu v nadmořské výšce 552metrů. K hradu vede červená turistická značka ze Stvolinek nebo Blíževedel a nebo zelená z Kravař od nádra…
3.4km
více »
Na Ronov a okolo Stvolinek
Tipy na výlet
Tento výlet započneme v železniční stanici Kravaře v Čechách, nacházející se na trati Česká Lípa - Lovosice. Od omšelé budovy nádraží půjdeme po místní asfaltové komunikaci, vedoucí k městečku Kravaře. Na to je he…
3.5km
více »
Městys Holany a skalní tvrz Jiljov
Městys
Holany se nacházejí 9 km jihozápadně od České Lípy. Jejich hlavní dominantou je kostel sv. Máří Magdalény stojící v centru obce. Okolí Holan je přímo protkáno rybníky, leží jich tu desítky.
My se vydáme z Holan …
3.6km
více »
Přes Ronov do Holan
Tipy na výlet
Za výchozí bod našeho výletu použijeme vlakové nádraží v Kravařích v Čechách, nalézající se na železniční trati 087 spojující Českou Lípu a Lovosice. Nedaleko od nádraží narazíme na odpočívadlo a pod ním se nalezá…
3.9km
více »
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského.
Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
5.3km
více »
Zahrádky
Zámek
Mohutný zámek je dominantou obce Zahrádky na Českolipsku v Libereckém kraji. Zámek je dvoupatrový čtyřkřídlý objekt kolem čtvercového nádvoří, který je v rozích doplněn o kulaté věže, průčelí nad hlavn…
6.4km
více »