Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vodopád
První větší přítok Moravy, který je snad hoden zaznamenání se celkem bez nápadu jmenuje Malá Morava, ale to asi není jen tak samo sebou. I obce v údolí totiž nesou obdobné názvy. V údolí samotné Moravy leží obec Dolní Morava, ta se skládá z Velké Moravy, Horní Moravy a Dolní Moravy. Má to svoji historickou souvislost. Velká Morava leží na levém břehu Moravy (tedy na Moravském), Dolní a Horní Morava pak leží na břehu pravém – tedy Českém. (Zemská hranice vedla korytem řeky.) A od Velké Moravy přes kopec najdeme Malou Moravu.
Potok který ní protéká pramení pod vrcholem Podbělky, dá se říci že samotný pramen je někde u lovecké chaty Babuše. Od ní se dá říčka celkem zřetelně sledovat. Samotná Malá Morava je dlouhá asi 10km a do Moravy se vlévá na jejím cca 340 km (délka se měří od ústí, tedy od Dunaje). Soutok je u mostu u Vysokého Potoka – nedaleko železničního přejezdu a obecního úřadu Malé Moravy. Přítok je to levobřežní. Horní tok je typickou horskou bystřinou a můžeme na něm najít řadu kaskád a dokonce i nějaký vodopád. Horní tok Malé Moravy se dá sledovat díky zelené značce, která tok provází od chaty Babuše až do Skleného. Nejprudší a nejzajímavější je pak úsek zhruba od rozcestí Pod Babuší. Níže pod rozcestím Sutě pak narazíme asi na 4-5 m Vysoký vodopád, který je na říčce největší, ještě níž už u lesní asfaltky se dá najít další asi 2m vysoký. K tomu ještě další peřejky.
Kdo by se vydal pod Velkým vodopádem po lesní silnici kousek směrem k Dolní Moravě, narazí v lese na vyrovnané zdi z kamení i srovnané hromady kamenů. Ty mu prozradí, jak vysoko sahalo původní osídlení před odsunem německého obyvatelstva, až někam sem se táhly domy vesnice Sklené, která je dnes jednou z částí obce Malá Morava. Dnes zde zůstalo jen pár rekreačních chalup, trvale zde žije jen několik obyvatel, i kostelík je dnes rekreační chalupou (alespoň zůstal zachován).