Vojice - železniční stanice
Turistické cíle • Doprava • ŽST
Zastávka vlaku
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.384, 15.498)
Poslední aktualizace: 4.2.2009
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Podhorní Újezd a Vojice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Vojice - železniční stanice
Pyrám - kamenný rozcestník u Vojic
Rozcestí
Pyrám - starý kamenný rozcestník najdeme u křižovatky cest ve směrech Hradec Králové - Jičín a Sobčice - Vojice. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic).
1.1km
více »
Sobčice - zámek
Zámeček
Sobčický zámek stojí na místě původní tvrze jejímž pánem byl v roce 1373 zeman Vaněk ze Sobčic. Do podoby zámku byla tvrz přestavěna za doby Albrechta z Valdštejna v letech 1630-34. Valdiští kartuziání, pro které …
1.4km
více »
Sobčice - sousoší Rafaela
Socha
Barokní sousoší archanděla Rafaela, anděla Strážce s malým Tobiáškem, pochází z první poloviny 18. století, z období, kdy v Sobčicích působili valdičtí kurtiziáni. Trojboký podstavevec je zdoben reliéfy sv. Floriána, sv. Václava a sv. Jiří. Sousoší Rafaela najdeme při výjezdu ze Sobčic ve směru na Chomutice.
Archanděl Rafael pomáhá pocestným v nouzi a drží nad nimi stráž
1.4km
více »
Sobčice - sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Socha
Socha sv. Jana Nepomuckého, která je umístěna na vysokém sloupu byla vytvořena pravděpodobně některým z žáků Matyáše Bernarda Brauna. Dle farní kroniky dílo pochází z roku 1729. U sloupu se necházely dvě památné lípy, dodnes se dochovala lípa mladší, která byla vysazena zřejmě v době realizace díla. Lípa starší byla poškozena při bouři v roce 1978, v roce 1995 bylo torzo…
1.4km
více »
Sobčice - kostel sv. Prokopa
Vesnice
Kostel v Sobčicích je prvně zaznamenán v roce 1384. Během husitských válek byl vyrabován a následně opuštěn. Současný pozdně barokní kostel byl postaven, v místech původního kostela, v letech 1761 - 77. V dřívější…
1.4km
více »
Sobčice žst. - Mlázovice
Trasa
V celku nenáročná a pohodová trasa s jediným, ale táhlým stoupáním na Mlázovický chlum, po kterém následuje dlouhé, ale mírné klesání…. Cesta začíná (nebo končí dle výchozího místa) u žst. Sobčice nedaleko zámečk…
1.4km
více »
Kovač - kaplička Panny Marie
Kaple
Kapličku najdeme při polní cestě od křížku směrem do KONECCHLUMí. Postavena byla v roce 1730 nákladem rolníka a bývalého rychtáře Jana Jůzy z Kovače čp. 4. Dnes je bohužel kaplička v neutěšeném stavu. Sice se nejedná o klasický turistický cíl, ale její nepřístupnost a jisté tajemno a záhadno je přitahující...
2km
více »
Třtěnice
Vesnice
Název obce Třtenice je zřejmě odvozen od potoka tekoucím mezi třtím a rákosím. První písemná zmínka o obci je z r. 1391, kdy Albert z Radče daroval kostelu sv. Dionýsa v Chomuticích plat v Třtěnicích. V dalších staletích docházelo k častému střídání majitelů. Posledními byl do r. 1850 rod Trautmannsdorfů. Majitelem velkostatku byl však tento rod až do roku 1945. V křižovatce…
2.1km
více »
Chomutice - kostel sv. Dionýsia
Kostel
Dominantou obce Chomutice je kostel sv. Dionýsia, který byl postaven v letech 1780-83 jako náhrada za kostel dřevěný, jež na chomutické návsi stával již ve 14. století. Zajímavostí kostela je neorganické spojení oválné, pozdně barokní hmoty s přísně klasicistním průčelím s věží. Vnitřní zařízení kostela pochází z druhé poloviny 18. a první poloviny 19. století.
2.3km
více »
Obora (bývalá tvrz Radeč)
Vesnice
Obec Obora, původně tvrz Radeč, je prvně doložena v roce 1318, zmínka o její obnově pochází z období kolem roku 1581. V roce 1623 došlo k připojení dvora k Frýdlantskému knížectví Albrechta z Valdštejna, který zde…
2.3km
více »
Chomutice
Vesnice
Chomutice - první písemná zmínka o obci je datována rokem 1339, kdy se dle záznamu v Zemských deskách připomíná, že držitelem dvora Přešek z Chomutic. Pozdějším držitelem byl vladyka Martin z Chomutic, od něhož koupili sousední dvůr pánové z Radče (nynější Obora). Na Radči je roku 1318 dokladován Zbud z Radče a asi v polovině 14. století Přibyslav z Radče, který v Chomuticích…
2.3km
více »
Kovač žst. - Hořice
Trasa
Od žst v Kovači vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Podél kostela sv Petra a Pavla stoupáme na hřeben Mlázovického chlumu. Pokračujeme stále po červené značce a sestoupíme k Dolnímu Mezihoří. Po překročení ř…
2.5km
více »
Kovač žst - Nová Paka
Trasa
Od Kovačské vlakové zastávky vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Na konci obce (u autobazaru) opustíme asfalt a skrz Kamenici a ovocné sady míříme do Lužan, kde mineme gotický kostel sv. Máří Magdalény. Po průchodu Lužanským kempem stoupáme k rozcestí U kostelíčka. Název rozcestí je odvozen o jeho umístění u gotického kostela sv. Petra a Pavla z počátku 15. století,…
2.5km
více »
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
Tipy na výlet
Míříme k pomyslnému okraji Podkrkonoší, k Hořickému a Mlázovickému chlumu. Výšlap nezačneme přímo v Konecchlumí, ale u žst. v Kovači, kde vystoupíme z vlaku, ze směru Hradec Králové-Jičín-Turnov. Zelená značka nás…
2.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Pomník
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí, se nalézá na úpatí Mlázovického Chlumu nad kostelem sv. Petra a Pavla.
Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v K…
2.6km
více »
Kovač
Vesnice
Obec Kovač se nalézá, pod Mlázovickým Chlumem, cca 9km jihovýchodně od Jičína. První zmínka o obci je z r. 1318. Na návsi najdeme zvoničku a barokní pískovcovou plastiku patrona zemědělců sv. Isidora z roku 1737. Nedaleko návse se nachází zbytky tvrze ze 14-17. století. V obci je dochováno i několik roubených chalup. Na katastru obce se nachází přírodní rezervace Kovačská…
2.7km
více »
Mlázovický chlum
Kopec
Mlázovický chlum, součást podkrkonošské pahorkatiny - Chlumu. Chlum je ohraničen obcemi Konechlumí a Velký Vřešťov a je rozdělen na tři části, Mlázovický, Hořický a Vřešťovský chlum. Nejsevernější částí Chlumu je …
2.8km
více »
Konecchlumí - tvrz
Tvrz
Konecchlumskou tvrz, resp. její pozůstaky najdeme cca 200 metrů od křižovatky se státní silnicí ve směru Hradec Králové - Jičín. Tvrz byla založena zřejmě kolem roku 1400, byla opevněná vodním příkopem, který napá…
2.8km
více »
Konecchlumí - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Konecchlumí - obec, která se nalézá na úpatí hřebene Chlumu, cca 10 km východně od Jičína.
Dominantou krajiny je kostel sv. Petra a Pavla, postavený v letech 1728-29 na místě původního gotického kostela. Kostel …
2.8km
více »
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Dům, budova
V Ostroměři na Jičínsku jsou místní obyvatelé pyšní na dva své rodáky, na spisovatele Eduarda Štorcha a na režiséra Karla Zemana. Při vyslovení jména Eduarda Štorcha si možná, alespoň vy dříve narození, vzpomene…
3km
více »
Ostroměř - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Ostroměřský církevní stánek najdeme na konci obce při výjezdu směrem na Jičín. Kaple byla postavena roku 1915 a je jedinou stavbou, která v obci byla během 1. světové války postavena. Kaple se nachází nedaleko muzea Eduarda Štorcha a Karla Zemana.
3.1km
více »
Ostroměř - muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana
Muzeum
Ostroměřské Muzeum věnované místním slavným rodákům se nachází v budově kulturního střediska. Expozice je věnována nejen dílu spisovatele Eduarda Štorcha a filmového režiséra Karla Zemana, ale i loutkoherci Matěji Kopeckému, řediteli hradeckého divadla DRAK. Pravěké osídlení Ostroměřska dokládá expozice doložená nálezy z okolí.
Informace o možnostech návštěvy a kontakt jsou…
3.1km
více »
Ostroměř žst - Mlázovice
Trasa
Od Ostroměřského nádraží vyrazíme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku. Tvrz na Hradišťku je doložena roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka modrá …
3.4km
více »
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Trasa
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projdeme D…
3.4km
více »
Ostroměř
Vesnice
První písemná zpráva o Ostroměři pochází z roku 1382. Osídlení Ostroměřského okolí je však známé již v pravěku. Nad říčkou Javorkou, v místech, kde se zvedá hřbet Mlázovického Chlumu, se nalézá slovanské Hradiště …
3.4km
více »
Kovačská bažantnice
Rezervace
Přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1956, se nachází na severozápadním okraji obce Kovač. Důvodem ochrany je zachování zbytku smíšeného listnatého lesa lužního charakteru s bohatstvím rostlinných a živ…
3.4km
více »
Mlázovice- městys
Městečko
Malebná podkrkonošská obec-městys Mlázovice se nachází v Královehradckém kraji, v bývalém okrese Jičín (cca 13 km od Jičína, 13km od Nové Paky, 13km od Hořic v Podkrkonoší a 7 km od Lázní Bělohrad). Nalez…
3.8km
více »
Mlázovice - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Mlázovice, obec na úpatí Mlázovického chlumu, která je prvně připomínána roku 1369. Z tvrziště, které je zmiňováno ve 14. století jsou dochovány pozůstatky valu a příkop po tvrzi zvané Chodův hrádek. Před rokem 1542 byly Mlázovice povýšeny na městečko. Současná zástavba pochází z první poloviny 19. století. Nejvýznamnější památkou je barokní Kostel Nejsvětější Trojice z let…
3.9km
více »
Vyhlídka z Chlumu na Český ráj
Vyhlídka
Při stoupání po červené turistické značce od rozcestí nad Libínem na hřeben Hořického chlumu, na jeho západní vrch Chlum (449 m n. m.), nás nenápadný dřevěný ukazatel upozornil na vyhlídku, která není zakreslená…
4.9km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
12.1km
více »